Menü

Adaptogén gyógynövényeink

Az adaptogén gyógynövényeket évezredek óta alkalmazzák a különféle betegségek megelőzésére és gyógyítására. Kedvező egészségügyi hatásaik széles skálája ismert és bevált már a különböző egészségügyi problémákra.

Ha azt gondoljuk mindez túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, gondoljunk arra, hogy a gyógynövényeknek mindig is helyük volt a gyógyításban. Az adaptogén elnevezést a modern orvostudománynak köszönhetjük.

„Az adaptogén gyógynövények olyan természetes anyagok, amelyek a mellékvesére gyakorolt hatásuk révén, módosítják a test reakcióit különféle stresszhatásokkal szemben, növelik a stresszel szembeni ellenállást, nem kívánatos mellékhatások nélkül” – írja a Wikipédia.

Őseink már évezredekkel ezelőtt ismertek bizonyos gyógynövényeket, amelyek a túlműködő, illetve az alulműködő szervekre kedvező hatást gyakorolnak.

Az adaptogén étrendkiegészítők az alulműködő szerveinket felgyorsítják, a túlműködőket pedig lelassítják, azaz úgy hatnak, ahogy az adott pillanatban arra a szervezetnek szüksége van. A természet tökéletességei ezek a növények, nemhiába nem sikerült a tudománynak eddig ilyen precizitású készítményt előállítania.

Az adaptogén növények segítik a hormonális szint fenntartását. Hatásukat akkor fejtik ki, ha szükség van rá.

Régóta köztudott, hogy sok problémánk, betegségünk a stressznek köszönheti kialakulását. Kutatások szerint a betegségek több, mint 80 százalékáért a stressz a felelős, ami mai rohanó életmódunkban (munkahelyi problémák, feszültség, teljesítményorientáltság, állandó online jelenlét, számítógép- és mobiltelefonhasználat) magas rizikófaktor, s a legtöbb civilizációs betegség alapja.

Az adaptogén gyógynövények normalizálják a stressz okozta problémáinkat. Jelenleg 22 olyan ismert gyógynövényről tudunk, amelyek a szervezetbe jutva egyensúlyban tartják belső elválasztású mirigyeinket és immunrendszerünket. Néhány ismert adaptogén gyógynövény: ginzeng, fokhagyma, ginkgo, alapacho, rózsagyökér, kasvirág, csicseriborsó, kínai magnólia.

Az adaptogén növényeknek sokféle kritériumnak kell megfelelniük. Folyamatosan normalizáló, harmonizáló hatással kell lenniük a szervezetre, kedvező hatást gyakorolva az alul-illetve túlműködő szerveinkre, valamint fenn kell tartaniuk a test normális funkcióit a stressz hatásokkal szemben.

Martinka Dia

Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek

Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?

Fecskementés

Sajnos nagy bajban vannak a fecskék, országos szinten. Az utóbbi napokban hazánk számos pontján tapasztalható volt a fecskék tömeges megjelenése, ennek oka, hogy szinte egyik napról a másikra 35 fok helyett 10 fok vagy azalatti hőmérséklet köszöntött be, ez pedig nehéz próba elé állítja a természetben élő állatokat, madarakat, köztük a fecskéket is.

Allergia ősszel

Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!

Csótányinvázió

A csótányok a természetben hasznos rovarok, ám az otthonainkban azonban nem látjuk szívesen.

Parlagfű és társai, avagy mit jelent a keresztallergia

A parlagfű ártatlannak tűnő növénykénk, ám amikor virágba borul, több ezer ember életét keseríti majd meg. A parlagfű veszély alapján Magyarország Európa legfertőzöttebb országának tekinthető, nálunk több millió ember érzékeny a parlagfűre.