Adaptogén gyógynövényeink
- Dátum: 2021.03.04., 18:10
- Martinka Dia
- adaptogén, alkalmaz, alulműködő, betegség, egészségügyi, gyógynövény, harmonizál., mellékhatás, normalizál, orvostudomány, probléma, rizikófaktor, rohanó életmód, stressz, túlműködő
Az adaptogén gyógynövényeket évezredek óta alkalmazzák a különféle betegségek megelőzésére és gyógyítására. Kedvező egészségügyi hatásaik széles skálája ismert és bevált már a különböző egészségügyi problémákra.
Ha azt gondoljuk mindez túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, gondoljunk arra, hogy a gyógynövényeknek mindig is helyük volt a gyógyításban. Az adaptogén elnevezést a modern orvostudománynak köszönhetjük.
„Az adaptogén gyógynövények olyan természetes anyagok, amelyek a mellékvesére gyakorolt hatásuk révén, módosítják a test reakcióit különféle stresszhatásokkal szemben, növelik a stresszel szembeni ellenállást, nem kívánatos mellékhatások nélkül” – írja a Wikipédia.
Őseink már évezredekkel ezelőtt ismertek bizonyos gyógynövényeket, amelyek a túlműködő, illetve az alulműködő szervekre kedvező hatást gyakorolnak.
Az adaptogén étrendkiegészítők az alulműködő szerveinket felgyorsítják, a túlműködőket pedig lelassítják, azaz úgy hatnak, ahogy az adott pillanatban arra a szervezetnek szüksége van. A természet tökéletességei ezek a növények, nemhiába nem sikerült a tudománynak eddig ilyen precizitású készítményt előállítania.
Az adaptogén növények segítik a hormonális szint fenntartását. Hatásukat akkor fejtik ki, ha szükség van rá.
Régóta köztudott, hogy sok problémánk, betegségünk a stressznek köszönheti kialakulását. Kutatások szerint a betegségek több, mint 80 százalékáért a stressz a felelős, ami mai rohanó életmódunkban (munkahelyi problémák, feszültség, teljesítményorientáltság, állandó online jelenlét, számítógép- és mobiltelefonhasználat) magas rizikófaktor, s a legtöbb civilizációs betegség alapja.
Az adaptogén gyógynövények normalizálják a stressz okozta problémáinkat. Jelenleg 22 olyan ismert gyógynövényről tudunk, amelyek a szervezetbe jutva egyensúlyban tartják belső elválasztású mirigyeinket és immunrendszerünket. Néhány ismert adaptogén gyógynövény: ginzeng, fokhagyma, ginkgo, alapacho, rózsagyökér, kasvirág, csicseriborsó, kínai magnólia.
Az adaptogén növényeknek sokféle kritériumnak kell megfelelniük. Folyamatosan normalizáló, harmonizáló hatással kell lenniük a szervezetre, kedvező hatást gyakorolva az alul-illetve túlműködő szerveinkre, valamint fenn kell tartaniuk a test normális funkcióit a stressz hatásokkal szemben.
Martinka Dia
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.
Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt
A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.