Menü

Fenntartható divat

A divat egyike a leginkább környezetszennyező iparágaknak, ami ellen az elmúlt években már számos kezdeményezés indult. Sokan a vásárlói oldalról bojkottálják a ’fast fashion’ márkák ruháit, a környezettudatosságon túl etikai okok miatt is, mivel jellemzően nagyon kevés fizetésért készítik őket, fejlődő országokban.

Mit tehet az, aki a divat terén is környezetbarát akar lenni? Turkál! A turkálás a ruhavadászat „ősi módszere”, szinte már életstílusként is felfogható. Nincs is annál jobb érzés, amikor véletlenül a kezünkbe akad egy hibátlan állapotba lévő kiskabát és a turkáló éppen ’minden 200 Forint’ – napot tart.

A turkálók világa sokkal több, mint használt ruhák vásárlása. A fenntarthatóság mellett különleges stílust is kölcsönöznek a ruhák, a tizen- és huszonéves generáció számára a second hand darabok valóságos kincseket érnek. Vannak erre „szakosodott” butikok is, ahol egy kicsit drágább, de még különösebb ruhák találhatnak gazdára. Például egy vörös színű reggeli köntös, hátán egy hímzett tigrissel vagy egy régi szőrme kabát, amely története akár évtizedekre nyúlik vissza.

A mohó életstílus egyik alapvető jellemzője a turkálás, ami igazán profi szinten is űzhető.

A fenntarthatóság már több vezető fast fashion márka szívügye lett, így ha például régi ruhákat a kidobás helyett az üzletbe viszünk, kedvezményekkel és kuponokkal lehetünk gazdagabbak. Több márka már egész kollekciókat készített újrahasznosított anyagból készülő ruhákkal. Ezen törekvések mögött tényleg jó és fontos ügyek állnak, azonban a fast fashion és az egész fogyasztói társadalmat jellemző szemléletmódot így sem lehet levetkőzni.

A koronavírus miatt a ruhavásárlási szokásaink is átalakulóban vannak. Sokkal többen rendelnek online, ahol több műanyagot vagy lassan lebomló csomagolást használnak. Igaz, hogy a vírus szempontjából biztonságosabb így vásárolni, a környezetkárosító hatásokról azonban nem szabad elfeledkezni.

Az újabb szigorítások értelmében az „offline” vásárlásnak egy időre búcsút kell mondanunk, hiszen a következő 2 hétben nem lehetnek nyitva ezek az üzletek és a használt ruhaboltoknak is zárva kell tartaniuk.

Nehéz és kihívásokkal teli időket élünk és talán most nincs lehetőség a turkálásra, ne feledkezzünk meg a lehetőségről, hiszen egy kis szerencsével tényleg alig használt darabokat is találhatunk, mindezzel pedig a pénztárcánkon túl a környezetnek is kedvezünk!

Karácsonyi szimbólumok

Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?

Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?

Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.

Ehető vadnövények nyomában

Hazánk növényvilága az éghajlati és domborzati adottságainak köszönhetően, nagyon változatos és fajtákban gazdag. Napjainkban ezeknek csak töredékével találkozhatunk a bio- és reforméletmód boltok polcain, ilyenek a vad gyümölcsökből készült lekvárok, szörpök.

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.