Fülfájásra meleg só – avagy nagyszüleink praktikái
- Dátum: 2021.03.17., 00:35
- Martinka Dia
- képek:pexels.com
- gyógyászat, házi praktika, nagyszülő, népi, praktika, segítség
Só, hagyma, krumpli…nos nem egy receptet szeretnék megosztani a kedves olvasókkal, hanem egész más esetre ajánlom ezeket. A téli időszakban a nátha mellett gyakori a fülfájás is, s aki már szenvedett ettől akár gyerekként, akár felnőtt korában, pontosan tudja, mennyire kínzó fájdalom és milyen nehezen lehet orvosolni. A népi gyógyászat azonban sokszor csodát tesz.
A fülfájdalom elviselhetetlenül nagy lehet, így haladéktalanul orvosolni kell a problémát. Tévedés azt hinni, hogy ilyenkor azonnal erős fájdalomcsillapítókhoz kell nyúlni. Nagyanyáink praktikái igencsak hasznosak ma is, a fülfájásra ők meleg sót tettek, s ezzel csökkentették a fájdalmat, gyulladást.
A meleg só köztudottan serkenti a vérkeringést, csökkenti a fülben a nyomást, s így a fájdalmat is. A célra akár tengeri, akár konyhasót is használhatunk. Hatékonysága vitathatatlan. Egy pamutzokni vagy pamut szatyor szükséges hozzá, ebbe kell tölteni a serpenyőben előzőleg megmelegített sót, majd egyenletesen eloszlatva, összerázva elegyengetni, végül a fájós fülre helyezni.
A fülfájdalom alapján többféle problémára gyanakodhatunk, ha a fülcimpa meghúzásával fokozódik a fájdalom, akkor a külső hallójáratot érinti a gyulladás, ha váladékozik is a fülünk, illetve eldugul, akkor középfülgyulladásról beszélhetünk. Ha pedig viszketés is társul a tünetekhez, akkor allergiára gyanakodhatunk.
A só mellett érdemes kipróbálni pakolásként a hagymát. A könnyfakasztó zöldséget felkockázva vagy lereszelve, textilbe csavarva kell a fülbe dugaszolni, hogy az illóolajok ki tudják fejteni hatásukat.
Na és a burgonya? Első hallásra talán meglepőnek tűnik, de a krumpli szintén enyhíti a fülfájást. A népi gyógymódok között szerepel a krumpli főző levével való párologtatás, de megfőzve, sózva és összetörve, majd a fülbe dugaszolva is csillapítja a panaszokat.
Az aloe vera szinte mindenre csodaszer, ez alól pedig szerencsére a fülfájás sem kivétel. Leginkább baktérium-, gomba- és vírusölő tulajdonságáról ismert.
A növény egyik vastagabb leveléből préseljünk ki egy kis zselét, majd mártsunk bele egy fültisztító pálcikát. Ezután óvatosan kenjük bele a fülünkbe.
A gyömbért is már nagyon régóta használják a gyógyításban, köztudottan erős gyulladáscsökkentő. Ha sikerül kifacsarni a levét, keverjük olíva- vagy szezámmagolajba, és óvatosan masszírozzuk a fájó területbe.
Természetesen ezek a praktikák nem helyettesítik az orvosi vizsgálatot és gyógymódot, de ezeknek a módszereknek a segítségével nem kell kétségbe esve az ügyeletre rohannunk az alattomos fájdalommal, hiszen egy kis só vagy krumpli mindig akad otthon.
Martinka Dia
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.
Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt
A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.