Menü

A végtagzsibbadás lehetséges okai

A zsibbadást az azt elszenvedők legtöbbször ahhoz hasonlítják, mintha a bőrt sok apró tűvel szurkálnák. Az esetek többségében a végtagok zsibbadása jellemző, de nem kizárólagosan.

A kiváltó okokat számos rendellenes folyamat létrehozhatja. Az anyagcsere problémák az esetek többségében alacsony kalcium- vagy magnézium szintre utalnak, illetve fokozott légzés tevékenység is állhat a háttérben. Ezen jelenségek hátterében további alapbetegségeket kell keresni.

A zsibbadás általában az idegek károsodása miatt alakul ki, ez lehet mérgezés, fertőzés, becsípődés vagy egyéb ok. Mechanikai károsodás oka gyakran az alagút szindróma, amely legtöbbször a csuklóízület közelében alakul ki.

Bizonyos vizsgálatok is kiválthatnak ingerlést, amelyek után zsibbadó érzést érezhetünk (gerincvelői- folyadék mintavétel, ENG).

Az egyik leggyakoribb zsibbadást kiváltó ok a polineuropátia, amely elsősorban cukorbetegség (diabéteszes neuropátia) vagy alkoholizmus miatt kialakuló idegkárosodás.

Zsibbadás a helytelen életmód miatt is jelentkezhet (helytelen táplálkozás, stressz, mozgáshiány).

Betegségek, aminek következménye lehet a perifériás zsibbadás:

baleset,

tartós nyomás hatására: alagút szindróma, porckorongsérv, daganatok,

vitaminhiány, hiányos táplálkozás,

anyagcsere betegségek,

diabetes,

alkoholizmus,

fertőzések.

A szűnni nem akaró vagy gyakran visszatérő zsibbadás hátterét érdemes időben kivizsgáltatni, ugyanis az ideg regenerációja lassú folyamat. Minél hosszabb ideig van nyomás alatt egy ideg, annál hosszabb idő lesz a helyreállás, és annál bizonytalanabb a 100%-os regeneráció.

A stroke felismerésében fontos tünet a végtagok gyengesége, zsibbadása, de az arc féloldalas érzéketlensége, bénultsága is jelezheti a problémát. Ha ez beszédzavarral, egyensúlyproblémákkal, hirtelen jött erős fejfájással társul, azonnali segítségnyújtásra van szükség.

Az alagútszindrómát az okozza, hogy a csatorna, amelyben az idegek futnak, valamilyen oknál fogva, akár egy duzzanat vagy gyulladás következtében összenyomódik. A nyomás zsibbadáshoz, érzéskieséshez, esetleg fájdalomhoz vezet.

A B12-vitamin hiányát ijesztő tünetek is jelezhetik. A vitamin elsősorban az idegrendszer egészségéhez, a vérképzéshez és a vérkeringéshez járul hozzá. A kialakuló vérszegénység erős fáradtságérzetet, gyengeséget okoz, de az idegi impulzusok lassulása a végtagok zsibbadásával, egyensúlyzavarral és a memória romlásával is járhat.

A kalciumhiányt is megmutathatja a zsibbadás, emellett még egy sor tünet utalhat az ásványi anyag alacsony szintjére.

Szerző: Udvari Fanni

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.