Menü

Az egészség világnapja

Az egészség nem minden, de az egészség nélkül minden semmi.” – ismerős mindenki számára a mondás, mely egy örökérvényű igazság. Április 7-én ünnepeljük az egészség világnapját. Te mit teszel Magadért?

1948. április 7-én az ENSZ szakosított intézményeként megkezdte működését az Egészségügyi Világszervezet, a WHO. Erre az eseményre emlékezünk meg az egészségügyi világnapon. A világszervezet célja a nemzetközi egészségügyi munka irányítása és összehangolása. A világnapot 1950. óta ünneplik világszerte, minden évben felhívva a figyelmet aktuális egészségügyi helyzetekre. Nemzetközi elnevezése: "World Health Day".

A szervezetnek ma 194 tagországa van.

Azt mondják az egészség nem más, mint a betegség hiánya, tehát mindenki egészséges, aki nem beteg. A pontosabb megfogalmazást azonban az egészségügyi világszervezet határozza meg, mely szerint „az egészség a teljes testi, mentális és szociális jól-lét állapota. A fogyatékosság nem zárja ki az egészséget.”

Az egészség dimenziói a biológiai egészség, amely a szervezetünk megfelelő működését jelenti, a lelki egészség, mely az önmagunkkal szembeni békének a jele, s melynek világnapja október 10. Az egészség fogalma alatt értjük a mentális egészséget is, mely a tiszta és következetes gondolkodásra való képesség, a tudatosság.

Az emocionális egészség az érzések felismerésének, míg a szociális egészséget a másokkal való kapcsolatok kialakításának egészsége jelenti.

Az egészség tehát a szellemi, testi, lelki egészség állapotának az egyensúlya.

A WHO legfőbb feladatai közé tartozik, hogy minden ember számára biztosítsa az egészség lehető legmagasabb szintjét ez pedig nem csak a betegség hiányát jelenti, hanem magába foglalja a teljes fizikai, mentális és szociális jóléti állapotot.

Az Egészségügyi Világszervezet egy országokat összekötő hatóság tulajdonképpen. Feladatainak középpontjában a közegészségügy áll.

Az egészség világnapja felhívja a figyelmet arra, hogy táplálkozzunk egészségesen, sportoljunk rendszeresen, igyunk elég folyadékot, pihenjünk, figyeljünk oda magunkra. S ne csak április 7-én. A megfelelő testi és lelki egészség nemcsak saját magunknak jó, hanem a környezetünkre is példamutatóan hat.

Martinka Dia

Mit kapunk a méhektől?

A méhek nem csak ökológiai szerepük miatt pótolhatatlanok, számunkra is hasznos tápanyagokkal szolgálnak.

Az újrahasznosítás alapjai

Mi is pontosan az újrahasznosítás? Milyen tevékenységet takar, miért fontos, hogyan zajlik, ennek ismérveit gyűjtjük össze mai írásunkban!

Könnyen elkészíthető húsvéti dekorációk

Már csak néhány hét és itt a Húsvét, a legfontosabb keresztény ünnepünk. Ahogy más ünnepkor, úgy Húsvétkor feldíszítik sokan a lakásukat, ünnepivé varázsolják az étkezőasztalt, a nappalit, az előszobát, a teraszt. Az ünnepi dekorációt egy kis ügyességgel mi is könnyen elkészíthetjük.

Ez lett az év gyógynövénye

Ahogy minden évben, úgy 2023-ban is kiválasztotta a Magyar Gyógyszertudományi Társaság az év gyógynövényét.

Új szuperélelmiszer: az algák

Ma már egyre szélesebb körben ismert a tény, hogy az emberiség élelemmel való ellátása többé nem fenntartható. A bolygónak így is sok millió lakóját sújtja már az éhezés, ezért a kutatók egyik célkitűzése, hogy egy fenntarthatóbb módot találjanak az élelmiszertermelésre, és a legújabb eredmények szerint az algák ebben nagy segítségünkre lehetnek.