Az egészség világnapja
- Dátum: 2021.04.06., 15:11
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- betegség, biológiai, dimenzió, egészség, egyensúly, emocionális, ENSZ, intézmény, környezet., következetes gondolkodás, közegészségügy, lelki, mentális, sport, szervezet, szociális, tagország, táplálkozás, tudatosság, ünnep, ünneplik, világnap, világszerte, WHO
„Az egészség nem minden, de az egészség nélkül minden semmi.” – ismerős mindenki számára a mondás, mely egy örökérvényű igazság. Április 7-én ünnepeljük az egészség világnapját. Te mit teszel Magadért?
1948. április 7-én az ENSZ szakosított intézményeként megkezdte működését az Egészségügyi Világszervezet, a WHO. Erre az eseményre emlékezünk meg az egészségügyi világnapon. A világszervezet célja a nemzetközi egészségügyi munka irányítása és összehangolása. A világnapot 1950. óta ünneplik világszerte, minden évben felhívva a figyelmet aktuális egészségügyi helyzetekre. Nemzetközi elnevezése: "World Health Day".
A szervezetnek ma 194 tagországa van.
Azt mondják az egészség nem más, mint a betegség hiánya, tehát mindenki egészséges, aki nem beteg. A pontosabb megfogalmazást azonban az egészségügyi világszervezet határozza meg, mely szerint „az egészség a teljes testi, mentális és szociális jól-lét állapota. A fogyatékosság nem zárja ki az egészséget.”
Az egészség dimenziói a biológiai egészség, amely a szervezetünk megfelelő működését jelenti, a lelki egészség, mely az önmagunkkal szembeni békének a jele, s melynek világnapja október 10. Az egészség fogalma alatt értjük a mentális egészséget is, mely a tiszta és következetes gondolkodásra való képesség, a tudatosság.
Az emocionális egészség az érzések felismerésének, míg a szociális egészséget a másokkal való kapcsolatok kialakításának egészsége jelenti.
Az egészség tehát a szellemi, testi, lelki egészség állapotának az egyensúlya.
A WHO legfőbb feladatai közé tartozik, hogy minden ember számára biztosítsa az egészség lehető legmagasabb szintjét ez pedig nem csak a betegség hiányát jelenti, hanem magába foglalja a teljes fizikai, mentális és szociális jóléti állapotot.
Az Egészségügyi Világszervezet egy országokat összekötő hatóság tulajdonképpen. Feladatainak középpontjában a közegészségügy áll.
Az egészség világnapja felhívja a figyelmet arra, hogy táplálkozzunk egészségesen, sportoljunk rendszeresen, igyunk elég folyadékot, pihenjünk, figyeljünk oda magunkra. S ne csak április 7-én. A megfelelő testi és lelki egészség nemcsak saját magunknak jó, hanem a környezetünkre is példamutatóan hat.
Martinka Dia
Karácsonyi szimbólumok
Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?
Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?
Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.
Ehető vadnövények nyomában
Hazánk növényvilága az éghajlati és domborzati adottságainak köszönhetően, nagyon változatos és fajtákban gazdag. Napjainkban ezeknek csak töredékével találkozhatunk a bio- és reforméletmód boltok polcain, ilyenek a vad gyümölcsökből készült lekvárok, szörpök.
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.