Menü

Az egészség világnapja

Az egészség nem minden, de az egészség nélkül minden semmi.” – ismerős mindenki számára a mondás, mely egy örökérvényű igazság. Április 7-én ünnepeljük az egészség világnapját. Te mit teszel Magadért?

1948. április 7-én az ENSZ szakosított intézményeként megkezdte működését az Egészségügyi Világszervezet, a WHO. Erre az eseményre emlékezünk meg az egészségügyi világnapon. A világszervezet célja a nemzetközi egészségügyi munka irányítása és összehangolása. A világnapot 1950. óta ünneplik világszerte, minden évben felhívva a figyelmet aktuális egészségügyi helyzetekre. Nemzetközi elnevezése: "World Health Day".

A szervezetnek ma 194 tagországa van.

Azt mondják az egészség nem más, mint a betegség hiánya, tehát mindenki egészséges, aki nem beteg. A pontosabb megfogalmazást azonban az egészségügyi világszervezet határozza meg, mely szerint „az egészség a teljes testi, mentális és szociális jól-lét állapota. A fogyatékosság nem zárja ki az egészséget.”

Az egészség dimenziói a biológiai egészség, amely a szervezetünk megfelelő működését jelenti, a lelki egészség, mely az önmagunkkal szembeni békének a jele, s melynek világnapja október 10. Az egészség fogalma alatt értjük a mentális egészséget is, mely a tiszta és következetes gondolkodásra való képesség, a tudatosság.

Az emocionális egészség az érzések felismerésének, míg a szociális egészséget a másokkal való kapcsolatok kialakításának egészsége jelenti.

Az egészség tehát a szellemi, testi, lelki egészség állapotának az egyensúlya.

A WHO legfőbb feladatai közé tartozik, hogy minden ember számára biztosítsa az egészség lehető legmagasabb szintjét ez pedig nem csak a betegség hiányát jelenti, hanem magába foglalja a teljes fizikai, mentális és szociális jóléti állapotot.

Az Egészségügyi Világszervezet egy országokat összekötő hatóság tulajdonképpen. Feladatainak középpontjában a közegészségügy áll.

Az egészség világnapja felhívja a figyelmet arra, hogy táplálkozzunk egészségesen, sportoljunk rendszeresen, igyunk elég folyadékot, pihenjünk, figyeljünk oda magunkra. S ne csak április 7-én. A megfelelő testi és lelki egészség nemcsak saját magunknak jó, hanem a környezetünkre is példamutatóan hat.

Martinka Dia

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.