Házi praktikák szédülés ellen
- Dátum: 2021.04.13., 17:12
- Udvari Fanni
- ájulás, energia, gyógynövény, közérzet, orvoslás, praktikák, szédülés, vérnyomás
Ki ne érezte volna már úgy magát, mintha ringlispílen ülne, vagy épp liftezne vele a világ? Hogy a szédülés kinél milyen tünetekkel vagy érzettel jár, és mi okozhatja, arra a válasz szinte mindenkinél más és más. Nem véletlen hát, ha a kezelési lehetőségek is eltérőek.
Gyakran elengedhetetlen az orvosi vizsgálat és kezelés, de nem ritka az olyan eset sem, amikor mi magunk is rengeteget tehetünk a tünetek megszüntetéséért vagy megelőzéséért. Tekintsük át, mi lehet a háttérben, és lássunk néhány egyszerű praktikát!
Ha valakinél rendszeresen jelentkezik kísérő tünetekkel együtt szédülés, jobb, ha mielőbb felkeresi háziorvosát, és segítségével tisztázza a panasz hátterét. Természetesen amennyiben a szédülés valamilyen betegség melléktünete csak, az alapbetegséget kell elsőként rendezni, és ettől már gyakran meg is oldódik a kellemetlen érzés. Sok esetben szerencsére nincs semmi komolyabb szervi eltérés a háttérben, és már kisebb életmód-változtatással, rendszeres relaxálással, tornával rendezhető a panasz. Most nézzük, mit az, amit mi magunk megtehetünk.
Gyógyító növények
Vérnyomáscsökkentők: galagonya, kökényvirág, citromfű, orbáncfű, gyermekláncfű, hibiszkusz, fagyöngy, árnika, fokhagyma, vöröshagyma
Alacsony vérnyomás elleni tea: bazsalikom, rozmaring, koriander, csalánlevél, borsikafű, zsálya, zöld tea, mate tea
Agyi keringést javítók: szójából kivont lecitin, gingko, mate tea, zöld tea, galagonya, kökényvirág
Feszültségoldók, nyugtatók, alvást segítők: levendula, orbáncfű, citromfű, szúrós gyöngyajak, komló, macskagyökér, ruta, zab, gyömbér, szurokfű, ánizs
Kitűnő erősítő, feszültségoldó az avokádó és a banán: amennyiben nincs tekintélyes súlyfeleslege, egyen meg naponta 1-2 avokádót és banánt, salátához adva vagy önmagában.
Rozmaringos bor: 1 üveg jó minőségű vörösborhoz adjon 6 – lehetőleg friss! – rozmaringágat. Zárja le az üveget, majd 4-5 napig hagyja sötétben állni. Ha nagyon levert, kimerült, kábultnak érzi magát és szédül, igyon meg belőle 1 decilitert, hamar felpezsdíti a keringését.
Fekete bors: ha nem fáj a gyomra egyébként, és reggelente szédül, alig tud magához térni, rágcsáljon el 3-4 szem fekete vagy zöld borsot éhgyomorra.
Fokhagymalé: nemcsak magas, hanem alacsony vérnyomás esetén is kitűnő keringésszabályozó. Préseljen ki 20 fokhagymát, a levét 2 evőkanál mézzel és egy citrom frissen facsart levével keverje el. Minden reggel és este kortyolgasson el egy likőröspohárnyit belőle.
Mézes bor: Hildegárd 400 gramm mézet 3 liter minőségi vörösborral kevert el, majd takaréklángon lassan felforralta, végül 150 ml fehérürömlevet (vermut) adott hozzá, majd még egyszer felforralta, fertőtlenített üvegekbe töltötte, és reggelente ebből kortyolgatott el egy likőröspohárkányit, ha nagyon labilis volt a keringése.
Ecet, almaecet: szédüléses rohamokban, főleg, ha az alacsonyabb vérnyomáshoz is társul, kitűnően aktiválják a keringést, „felélesztik a csít” (az életerőt). 2 evőkanálnyit keverjünk el 2 dl vízben, esetleg ízesítsük kevés mézzel, majd lassan igyuk meg. Használhatjuk külsőleg ledörzsölésre, lemosásokhoz is.
Krumplidiéta: a burgonya friss zöldségekkel nagyon jó vízhajtó, csökkenti a vérnyomást, az ödémát, javítja a keringést, így az agyi vérellátást is. 1-2 hétig mindennap fogyasszunk héjában főtt vagy sült burgonyát friss salátával, és étkezések között együnk gyümölcsöt.
Keringéstámogató gyógytea: nagyfokú kimerültség, alacsony vérnyomásra való hajlam, álmatlanság és koncentrációs zavarok esetén nem ritkán érzünk bizonytalan, forgó vagy húzó jellegű szédülést, esetleg szemkáprázással együtt. Ilyenkor napközben érdemes a következő teák keverékéből 1-2 csészével elkortyolgatni:
- Citromfű
- Orbáncfű
- Szúrós gyöngyajak
- Rozmaring
- Borsmenta
- Bazsalikom
Keverjük össze a felsoroltakat azonos mennyiségben, 1 evőkanálnyi keveréket fél liter forró vízzel forrázzunk le, majd 10 perc állás után szűrjük le, és egy teáskanálnyi mézzel ízesítve igyuk meg. Este a rozmaring és bazsalikom helyett levendulát, komlót és gyömbért keverjünk hozzá.
Szerző: Udvari Fanni
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.