Menü

Esküvői szokások és hiedelmek

Talán még nincs itt szezonálisan az esküvők ideje, de a tavasz, nyár beköszöntével elérkeznek ezek a jeles napok is. Aki ismeri az esküvővel kapcsolatos népi hiedelmeket, az tudja, hogy az esküvőket számos babona övezi.

„Valami régi, valami új, valami kölcsön és valami kék” – ezt bizonyára mindenki ismeri, az egyik leghíresebb babona. Eszerint a menyasszonynak az esküvője napján viselnie kell, vagy ajánlott valami új dolgot, valamit régit, valami kéket és valamit, amit egy boldog házasságban élő nőtől kapott kölcsön.

Miért szórunk rizst az esküvőn?

Általában a templomi ceremónia után szórják meg rizzsel az ifjú párt, akik így jólétre, gyermekáldásra számíthatnak.

A szivárvány szerencsét hoz. Bár a legtöbben nem örülnének, ha esküvőnkön eleredne az eső – a babona szerint azonban az akár szerencsét is hozhat az utána következő szivárvány! Népi hiedelmek szerint, akik esküvőjén szivárvány jelenik meg, hosszú, boldog életre számíthatnak.

Nem szabad visszafordulni az ajtóból. Ha a vőlegény az esküvője napján elhagyta a házat és elindult a menyegző felé, már nem fordulhat vissza, nem lépheti át újra a küszöböt, ez ugyanis szerencsétlenséget hozhat.

A mennyasszonyi csokorhoz is tartozik hiedelem. A csokor ugyanis a boldogság szimbolikája. Ugyanilyen virágból visel kitűzőt a vőlegény. A szertartás végén a mennyasszony hátat fordít a násznépnek, és hátradobja a csokrát, aki pedig elkapja, annak az esküvőjére készülnek legközelebb. Ahol sajnos az egyik szülő nem él, ott a csokrot a halott szülő sírjára szokás tenni.

A harisnyakötő eldobása a csokor eldobásához hasonló. A férj dobja a nőtlen fiúk közé. Aki elkapja, annak az esküvőjén táncol a násznép legközelebb. Az esküvők hagyománya több ezeréves múltra tekint vissza, az életünk egyik legfontosabb eseménye, számos jelentőséget tulajdonítva neki. Érdemes ismerni a kapcsolódó hiedelmeket, babonákat, hogy érthessük, minek mi a jelentése, jelentősége.

Martinka Dia

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.