Menü

Esküvői szokások és hiedelmek

Talán még nincs itt szezonálisan az esküvők ideje, de a tavasz, nyár beköszöntével elérkeznek ezek a jeles napok is. Aki ismeri az esküvővel kapcsolatos népi hiedelmeket, az tudja, hogy az esküvőket számos babona övezi.

„Valami régi, valami új, valami kölcsön és valami kék” – ezt bizonyára mindenki ismeri, az egyik leghíresebb babona. Eszerint a menyasszonynak az esküvője napján viselnie kell, vagy ajánlott valami új dolgot, valamit régit, valami kéket és valamit, amit egy boldog házasságban élő nőtől kapott kölcsön.

Miért szórunk rizst az esküvőn?

Általában a templomi ceremónia után szórják meg rizzsel az ifjú párt, akik így jólétre, gyermekáldásra számíthatnak.

A szivárvány szerencsét hoz. Bár a legtöbben nem örülnének, ha esküvőnkön eleredne az eső – a babona szerint azonban az akár szerencsét is hozhat az utána következő szivárvány! Népi hiedelmek szerint, akik esküvőjén szivárvány jelenik meg, hosszú, boldog életre számíthatnak.

Nem szabad visszafordulni az ajtóból. Ha a vőlegény az esküvője napján elhagyta a házat és elindult a menyegző felé, már nem fordulhat vissza, nem lépheti át újra a küszöböt, ez ugyanis szerencsétlenséget hozhat.

A mennyasszonyi csokorhoz is tartozik hiedelem. A csokor ugyanis a boldogság szimbolikája. Ugyanilyen virágból visel kitűzőt a vőlegény. A szertartás végén a mennyasszony hátat fordít a násznépnek, és hátradobja a csokrát, aki pedig elkapja, annak az esküvőjére készülnek legközelebb. Ahol sajnos az egyik szülő nem él, ott a csokrot a halott szülő sírjára szokás tenni.

A harisnyakötő eldobása a csokor eldobásához hasonló. A férj dobja a nőtlen fiúk közé. Aki elkapja, annak az esküvőjén táncol a násznép legközelebb. Az esküvők hagyománya több ezeréves múltra tekint vissza, az életünk egyik legfontosabb eseménye, számos jelentőséget tulajdonítva neki. Érdemes ismerni a kapcsolódó hiedelmeket, babonákat, hogy érthessük, minek mi a jelentése, jelentősége.

Martinka Dia

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.