Menü

Közeleg a május, a jó kis cseresznye szezon…

  • Dátum: 2021.04.27., 03:44
  • Liszli Kornélia
  • képek:pexels.com

Ki ne szeretné a finom, édes és ropogós cseresznyét? Pláne, ha ezt még finom süteményekkel is ötvözzük. Íme, két isteni cseresznyés süti recept így májusra, amit muszáj kipróbálni…

Cseresznyés túrófánk

Hozzávalók 20-30 darabhoz:

40 dkg túró

1 citrom reszelt héja

2 csomag vaníliás cukor

2 ek. cukor

csipet só

2 tojás

14 dkg liszt

1 csomag sütőpor

25 dkg magozott cseresznye

olaj a sütéshez

A sodóhoz:

4 ek. cukor

1 tasak vaníliás pudingpor

8 dl tej

A túrót, a citromhéjat, a vaníliás cukrot és a sót alaposan összekeverjük. Hozzáadjuk a tojássárgáját, a tojásfehérjét pedig 2 evőkanál cukorral kemény habbá verjük. A lisztet a sütőporral alaposan elkeverjük. Az előkészített túrót a tojásfehérjés habbal fellazítjuk, majd hozzákeverjük a sütőporral elkevert lisztet és a cseresznyét is. Az így elkészült masszát 15 percig pihentetjük.

Az olajat felforrósítjuk, majd olajba mártott kanállal kisméretű, hosszúkás formákat szaggatunk a masszából. Egyszerre csak 4-5 darabot tegyünk az olajba, hogy legyen időnk forgatni és kiszedni őket. Érdemes próbasütést végezni, hogy mennyire meleg az olajunk (ne legyen túl forró, mert kívülről megégnek, belül viszont nyersek maradnak a fánkok), illetve, hogy tudjuk, mennyi idő alatt sül ki a fánk.

Tálalás előtt a cukorból, a pudingporból és a tejből vaníliasodót készítünk. A kisült fánkokat porcukorral és vaníliasodóval tálaljuk.

Tipp: ha nem szeretnénk, hogy a cseresznye is megsüljön, akkor ne keverjük bele a masszába, hanem sütés előtt nyomkodjuk a fánkok közepére.

Cseresznyés csokis parfé

Hozzávalók kb. 10 szelethez:

10 dkg cukor

5 tojássárgája

4 dl tejszín

12 dkg (70%-os) étcsokoládé

25 dkg magozott cseresznye (+ néhány szem a díszítéshez)

tejszínhab és csokoládéforgács a díszítéshez

A cukrot és a tojássárgáját kevergetve gőz fölött csípősre főzzük, ami azt jelenti, hogy az ujjunkkal ellenőrizve forrónak érezzük. Vigyázzunk, hogy ne legyen belőle rántotta! Ezután levesszük a gőzről, és gépi habverővel addig habosítjuk, míg teljesen kihűl. A tejszínt kemény habbá verjük, és fellazítjuk vele a tojássárgájás habot. Az így elkészült krém egyharmadát félretesszük, a kétharmad részébe pedig belekeverjük a megolvasztott étcsokoládét.

Egy kenyér- vagy őzgerincformát folpakkal kibélelünk, és az aljára kenjük a csokoládés krém egyharmadát. Erre rétegezzük a fehér rész felét, majd belenyomkodjuk a cseresznyéket. A rétegezést így folytatjuk tovább, legvégül a csokis résszel lezárjuk, és a fagyasztóba tesszük néhány órára. Ha megfagyott, kiborítjuk egy tálcára, eltávolítjuk róla a fóliát, és tejszínhabbal, csokoládéforgáccsal, illetve cseresznyével díszítjük.

Jó étvágyat és jó sütést!

Liszli Kornélia

A zeller egy szuperétel

A zeller ismert gyógy- és fűszernövény, amely az ernyősvirágzatúak (umbelliferae) családjába tarozik. Dél-Európából terjedt el, ma többféle változata ismert.

Milyen ételhez milyen bor illik?

Az olasz konyha alaptétele az egyszerűség. Friss alapanyagok, friss fűszerek, semmi túlbonyolítás: mindössze pàr hozzávaló, a lehető legegyszerűbben összerakva, azonnal tálalva. Egy tányér tészta mindennapi fogás, melyet villámgyorsan elkészíthetünk, ám ezt is ki lehet emelni a hétköznapok szürkeségéből, ha szépen megterítünk és az étel mellé töltünk egy pohár bort.

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?