Az egészséges életmód 10 pontja. És nem több.
- Dátum: 2021.05.13., 11:22
- Martinka Dia
- képek:pexels.com
- akarat., átlendül, diéta, döntés, édesség, egészség, életmód, életmódváltás, elhatároz, forma, gabona, gyümölcs, kifogás, kitartás, közérzet, lista, mozgás, papír, rendszeres, só, tanács, tíz pont, toll, változatos, víz, zöldség, zsír
Mondhatnám, hogy akkor elő a tollat, papírt és nézzük mi az, ami „pipa” és mi az, ami még visszavan, mint életmódváltoztató tényező, de mindenkinek magának kell éreznie, hogy mitől lett jobb minőségű az élete, egészsége, formája, közérzete. Az alábbi lépések azonban segítenek felmérni, nagyjából hol is tartunk az életmódváltáshoz vezető úton.
Egészséges életmód, életmódváltás, szénhidrátbevitel, cukormentes, diétás…satöbbi, bizonyára a leguncsibb és legelcsépeltebb szavak listáján szerepel, mert ma már a csapból is az folyik, mit és hogyan és mikor kéne tennünk magunkért. Sokszor idő sincs végigolvasni a tanácsokat, most azonban egy rápillantás elég erre a cikkre és a néhány javaslatra.
Tíz pontot ígértem, nem többet, nos nézzük végig, gyors leszek.
Változatosság. Több íz, több szín, több alapanyag, több tápanyag.
Zsírbevitel csökkentése. Kevesebbet, mást, extra szűz olívaolajat, kókuszzsírt, sütőben sütött dolgokat. Gőzölést, párolást. Ezt jelenti.
Kevesebb só! Megköti a vizet, egészségtelen, függőség alakulhat ki. A kevesebb több.
Édességet keveset és ne befejező fogásként, hanem különálló étkezésként, például reggelire, uzsonnára és mértékkel.
Gyümölcsöt mértékkel, zöldségből sokat.
A teljes kiőrlésű gabonák egészséges szénhidrátok, vigyük be naponta az étrendbe. Bizonyos diéták nagyon alacsony szénhidrátbevitelt írnak elő, nem egészséges hosszútávon! Vállalom a véleményem és kitartok mellette, jöhet akármilyen ketogén és paleo irányelv. Szénhidrátra az agynak (is) szüksége van.
Napi 4-5 étkezés! A böjtölős étrenden lévők most ezzel nem értenek egyet, de én azt mondom, az életmódváltás nem a szélsőségekről és a drasztikus étrendekről szól. A betartható, életszerű, napiszinten folytatható, hosszútávú megoldásokban kell gondolkodni.
Víz, víz, víz. Nem üdítő, nem zéró kóla, nem mentes üdítő, nem alkohol, nem gyümölcslé, nem kávé és pláne nem energiaital. Víz.
Nincs tilos étel. Csak mérték van.
Maradt még egy. A végére hagytam a kedvencem. Semmi nem működik és semmi nem hoz eredményt a rendszeres mozgás nélkül. Újabb elcsépelt szó az unalmas kifejezések listáján, de amíg átlapozzuk, elnapoljuk, elhalasztjuk a sportot, nem fog az a szintű eredményt bekövetkezni, megvalósulni, amit szeretnénk, amire vágyunk. Az első 9 pont nem ér semmit mozgás nélkül.
Valószínű az életmódváltásnál a döntés meghozatala a legnehezebb lépés és ezen kell átlendülni, a többi már egyszerűbb. Számtalan segítség, recept, tanács megtalálható, de az akarat és a döntés az mindig saját magunkon múlik, az az egy, amit nem pótol semmi, nem lehet megvenni akciósan, nem kérhetjük meg rá a szomszédot, nem következik be magától. A döntés mindig a miénk. Akár ma is meg lehet hozni.
Martinka Dia
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?