Menü

Stressz okozta panaszok

A stressz népbetegség, ám tévedés azt hinni, hogy csak a dolgozó emberek betegsége. A fiatalok éppúgy szenvednek tőle, s az idősek közül is sokan, a stresszes életmódnak pedig súlyos következményei lehetnek hosszútávon. A stressznek nagyon káros hatása van az egészségre. A legveszélyesebb pedig a tartós stressz.

Az emberek nagy része egész nap rohan. Nem eszik normálisan, keveset alszik, a mobiltelefon a kezünkhöz nőtt, a laptop és a tablet beszippant minket, folyton rohanunk és időhöz vagyunk kötve, betáblázva, határidőkkel a nyakunkban. Szülőként a helyzet fokozott, rengeteg az elvárás az ovik, iskolák részéről, nőként meg pláne, nem beszélve sok divatdiétáról, a külsőségekről, ahogy próbálunk görcsösen megfelelni az aktuális divatelvárásoknak. Az idegrendszert tönkreteszi, mi pedig hamar a tartósan stresszes élet kellős közepés találjuk magunkat.

A tartós stressz megbénít. Aki állandó stresszben él, nem tud teljesíteni a munkahelyén, folyton feszült és nyugtalan, ideges és fáradt, kapkod, aggódik, fél. Nem tud lazítani, pihenni, teljesen túlhajszolja magát és ez a folyamat olyan, mint egy ördögi kör, melyből nehéz a kiút.

A belső szorongás, stressz, a megfelelési kényszer olyan szintű ellenállást is létrehozhat bennünk, amely az ún. kiégéshez is vezethet.

Akiknek hajlamuk van a szenvedélybetegségekre, gyengébb jellem, az ebben a helyzetben könnyen nyúl cigaretta, alkohol után.

Normál esetben a stressz csak rövid ideig tartó állapot, és nem okoz kárt, azonban, ha tartósan fennáll, ideje elgondolkodnunk. A túl sok stresszt a szervezetünk jelzi, a következő tünetek formájában: fáradtság, szórakozottság, alvászavar, étvágytalanság vagy túl nagy étvágy, depresszió, idegeskedés, aggódás, testi panaszok, betegségek.

Előfordul gyakran fejfájás, fülzúgás, hasmenés, gyomorégés, haspuffadás.

Mi a teendő, ha észrevettük, hogy a tartós stressz csapdájába kerültünk?

Sok pihenéssel, alvással helyreállhat a testi-lelki egyensúly, ám ha nem változtatunk, a stressz állandósul és jelentkezni fognak a kimerültség jelei, főként a szorongás, pánik és depresszió. tartós stressz magas vérnyomáshoz, valamint szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához is vezethet. Nem véletlenül halljuk gyakran, hogy szánjunk időt a sétálásra, a sportra, a szeretteinkre, házi állatainkra, a szellemi-lelki kikapcsolódásra. Figyeljünk oda magunkra és szeretteinkre!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.