Stressz okozta panaszok
- Dátum: 2021.05.20., 18:25
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- aggódik, alkohol, cigaretta, csapda, diéta, egyensúly, életmód, elvárás, gyenge jellem, határidők, ideges, iskola, kiégés, kikapcsolódás., kiút, lelki, mobiltelefon, munkahely, népbetegség, ovi, ördögi kör, panasz, pihenés, rohanó élet, sport, stressz, szenvedélybetegségek, szorongás, tartós stressz, testi, veszélyes
A stressz népbetegség, ám tévedés azt hinni, hogy csak a dolgozó emberek betegsége. A fiatalok éppúgy szenvednek tőle, s az idősek közül is sokan, a stresszes életmódnak pedig súlyos következményei lehetnek hosszútávon. A stressznek nagyon káros hatása van az egészségre. A legveszélyesebb pedig a tartós stressz.
Az emberek nagy része egész nap rohan. Nem eszik normálisan, keveset alszik, a mobiltelefon a kezünkhöz nőtt, a laptop és a tablet beszippant minket, folyton rohanunk és időhöz vagyunk kötve, betáblázva, határidőkkel a nyakunkban. Szülőként a helyzet fokozott, rengeteg az elvárás az ovik, iskolák részéről, nőként meg pláne, nem beszélve sok divatdiétáról, a külsőségekről, ahogy próbálunk görcsösen megfelelni az aktuális divatelvárásoknak. Az idegrendszert tönkreteszi, mi pedig hamar a tartósan stresszes élet kellős közepés találjuk magunkat.
A tartós stressz megbénít. Aki állandó stresszben él, nem tud teljesíteni a munkahelyén, folyton feszült és nyugtalan, ideges és fáradt, kapkod, aggódik, fél. Nem tud lazítani, pihenni, teljesen túlhajszolja magát és ez a folyamat olyan, mint egy ördögi kör, melyből nehéz a kiút.
A belső szorongás, stressz, a megfelelési kényszer olyan szintű ellenállást is létrehozhat bennünk, amely az ún. kiégéshez is vezethet.
Akiknek hajlamuk van a szenvedélybetegségekre, gyengébb jellem, az ebben a helyzetben könnyen nyúl cigaretta, alkohol után.
Normál esetben a stressz csak rövid ideig tartó állapot, és nem okoz kárt, azonban, ha tartósan fennáll, ideje elgondolkodnunk. A túl sok stresszt a szervezetünk jelzi, a következő tünetek formájában: fáradtság, szórakozottság, alvászavar, étvágytalanság vagy túl nagy étvágy, depresszió, idegeskedés, aggódás, testi panaszok, betegségek.
Előfordul gyakran fejfájás, fülzúgás, hasmenés, gyomorégés, haspuffadás.
Mi a teendő, ha észrevettük, hogy a tartós stressz csapdájába kerültünk?
Sok pihenéssel, alvással helyreállhat a testi-lelki egyensúly, ám ha nem változtatunk, a stressz állandósul és jelentkezni fognak a kimerültség jelei, főként a szorongás, pánik és depresszió. tartós stressz magas vérnyomáshoz, valamint szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához is vezethet. Nem véletlenül halljuk gyakran, hogy szánjunk időt a sétálásra, a sportra, a szeretteinkre, házi állatainkra, a szellemi-lelki kikapcsolódásra. Figyeljünk oda magunkra és szeretteinkre!
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?