Menü

Otthoni praktikák izomláz ellen

Az izomláz nem elkerülhető, hozzátartozik a sportoláshoz. Ennek ellenére nem kötelező tőle szenvedni. Íme, pár praktika, melyek segítségével enyhíthetünk a fájdalmon.

Mi az izomláz?

Az izomlázat az izmok, izomrostok mikroszkopikus szakadásai, sérülései okozzák. Minél többet edzünk, annál erősebbek lesznek az izmaink, így hosszú távon az izomláz is enyhülhet.

Mit tehetünk az izomláz ellen?

Keserűsó

A keserűsó a magnézium és a kénsav által alkotott só, ami egy természetes izomlazító, ezáltal enyhíti az izomlázat. A magnézium és a só kivonják a folyadékot a szövetekből, ezáltal csökkentik a duzzanatokat. Erős izomláz esetén szórjunk egy vagy két pohár keserűsót a fürdővízbe, majd kb. 20 percig áztassuk magunkat. Ezt az eljárást ismételjük meg heti kétszer vagy háromszor, amíg csökkenni nem kezd az izomláz.

Magnéziumolaj

A magnéziumolaj hasonlít a keserűsóhoz, hiszen mindkettő tartalmaz magnéziumot. Az olaj magnézium-kloridot tartalmaz, ami szintén egy izomlazító. A jótékony hatás eléréséhez masszírozzuk be az olajat a fájó izomba.

Hideg vagy meleg borogatás

A hideg vagy épp meleg borogatással könnyedén csökkenteni tudjuk az izomduzzanatot, és el tudjuk lazítani az izmokat. Ez a praktika nem csupán nagyon egyszerű, de gyors is. Izomérzékenység vagy izomfeszülés esetén a meleg fürdő javasolt, míg izomfájdalom vagy duzzadt izmok esetén az érintett terület jegelése.

Mozgás

Erős izomláz esetén nagyon jólesik a pihenés, ami azonban izommerevséget okozhat. Épp ezért jobban tesszük, ha mozgunk egy keveset, esetleg elvégzünk pár nyújtási gyakorlatot, melyek által előbb el fog múlni a fájdalom.

Hidratáció

Edzés közben rengeteg folyadék ürül a szervezetünkből, amit nagyon fontos pótolni. Igyunk sok vizet vagy sportitalokat.

Alvás

Ahogy fentebb már említettük, az izomlázat az izmok, izomrostok mikroszkopikus szakadásai, sérülései okozzák. Ezeknek a szakadásoknak idő kell a gyógyuláshoz. Jó hír, hogy alvás közben sokkal több növekedési hormont termel a szervezetünk, így alvás közben is teszünk az izomláz ellen.

Cseresznyelé

A cseresznyelé sok antioxidánst tartalmaz, melyek enyhítik az izomlázat, épp ezért ajánlott az edzés utáni turmixba, smoothie-ba cseresznyelevet tenni.

Az almaecetnek gyulladáscsökkentő és lúgosító hatása van, így nem barátja az izomláznak. Tegyünk a fürdővízbe két pohár almaecetet, és áztassuk magunkat kb. 20 percig, vagy tegyünk egy evőkanálnyit egy pohár meleg mézes vízbe.

Szerző: Udvari Fanni

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.