Menü

Környezetvédelmi világnap

1972. június 5-én tartották Stockholmban az ENSZ első környezetvédelmi világkonferenciáját. A világszervezet közgyűlése még abban az évben határozatában nemzetközi éves környezetvédelmi világnappá nyilvánította ezt a napot.

A környezetvédelmi világnap célja sokak számára felhívni a figyelmet a környezetszennyezés következményeire, közös cselekvésre, megelőzésre buzdítani, helyes magatartásra tanítani, továbbá fontos területei - a wikipedia oldalon böngészve -, az energiatakarékosság, a helyi erőforrások és a megújuló természeti források hasznosítása, a szemét- és hulladékképződés csökkentése, lényegében a környezetszennyezés megelőzése.

Már nagy a baj, alig látunk ki a szemétből, a légszennyezettségtől már levegőt sem kapunk és nem tudunk spórolni az energiával. Vajon milyen bolygót hagyunk az utókorra?

Én magam egy úgynevezett ökoiskolában tanítok évek óta és nálunk nagy hangsúlyt kap a környezetvédelem az oktató-nevelő munkában.

Az iskolai környezeti nevelési program feladata a tanulók környezettudatos magatartásának kialakítása, hogy felelősségteljesebb döntéseket tudjanak hozni a jövőben.

Fontos, hogy kialakuljon a környezet iránti érzékenység, ismerjék a Földet sújtó globális környezeti problémákat. A környezeti nevelés holisztikus szemléleten alapul: ökológiai, társadalmi, gazdasági, kulturális szempontból is meg kell közelíteni a témát.

A tanulókban ennek köszönhetően kialakul egyfajta felelősségérzet, tisztelet, tudatosság.

Erre már fiatalkorban nagyon fontos felhívni a figyelmet, hiszen a környezetvédelemmel kapcsolatos legnagyobb probléma még ma is az, hogy mindenki a másikra mutogat és a másiktól várja a megoldást, pedig egyetlen ember hozzáállása is sokat számít abban, hogy milyen földet hagyunk az utódainkra. Bár sokan harcolnak a jó ügyért, még több tudatosságra lenne szükség. Nem kell nagy dolgokat tenni, csupán a hétköznapok mindennapjait éljük okosabban.

A környezetvédelmi világnap kapcsán világszerte programokat, figyelemfelhívó akciókat szerveznek, illetve elismerések és díjak is kiosztásra kerülnek.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.