Arcüreggyulladás – létezik rá természetes gyógymód?
- Dátum: 2021.06.10., 05:49
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- arcüreg, betegség, fájdalom, gyógynövény, gyulladás, párásítás, szervezet
Az orrmelléküreg egyike, az arcüregek az orr két oldalán, a szemek alatt helyezkednek el. Az arcüreggyulladás lehet egyoldali, de akár mindkét oldalon is jelentkezhet egyszerre.
Az akut betegség jellegzetes tünete a lehajláskor, köhögésre fokozódó, szúró, pulzáló arcfájdalom. A krónikus arcüreggyulladásnál azonban nem jellemző a fájdalom. Orrdugulás, bő orrváladék, hátsó garatfali csorgás és ingerköhögés mindkét típus esetében jelentkezhet. A duzzadt nyálkahártya, a gátolt orrlégzés miatt légszomj, fáradtság és szaglászavar is lehet a panasz.
Orrmosás sós vízzel
Az orvos által javasolt kezelést érdemes kiegészíteni sós vízzel történő orrmosással. Ehhez készen vásárolhatunk port, amit egy e célra kifejlesztett eszközben, előzőleg felforralt, majd lehűtött vízben kell feloldani, majd a megadott módon az orrüregeket átmosni a segítségével. A fájdalmatlan procedúra során kitisztítjuk az orrüregeket, a folyadék segít feloldani a lerakódott orrváladékot. A sós oldat hosszú időre nedvesíti az orrnyálkahártyát, ami segít a gyulladást csökkenteni. Érdemes a műveletet naponta több alkalommal is megismételni.
Arcüreggyulladás kezelése infralámpával
Arcüreggyulladásra a legjobb természetes gyógymód, ha melegen tartjuk a beteg területet. A meleg hatására ugyanis felgyorsul a vérkeringés, ezáltal a gyógyulás is hamarabb következhet be. Habár az infralámpa használata a legtöbb esetben jól esik, de figyeljünk rá, hogy ekkor se essünk túlzásba! Használjuk naponta két-három alkalommal, 15-20 percig. Ügyeljünk rá, hogy használat közben a szemeinket takarjuk le!
Az inhalálás hatása
Arcüreggyulladásra természetes gyógymód az inhalálás és a tea is.Számos légúti betegség, így az arcüreggyulladás természetes gyógymódja is az inhalálás. Nem kell hozzá más, mint vizet forralni és a fejünket törölközővel letakarva fölé hajolni. Ügyeljünk az égési sérülések elkerülésére! Ne hajoljunk túl közel a forró gőzhöz, csak olyan távolságból lélegezzük be, ahol még nem irritálja a nyálkahártyát a túl meleg levegő. Az inhalálást naponta két-három alkalommal, 15 percig érdemes végezni. Segítségével az orrjáratok kitisztulnak, a lerakódott váladék felszakad. A hatást fokozhatjuk illóolajok használatával. Az Amerikai Sinus Intézet ajánlása szerint az alábbi illóolajokat érdemes bevetni, akár az inhaláló vízbe is néhány cseppet csepegtetve: mentol, borsmenta, citrom, eukaliptusz, teafaolaj, szegfűszeg és rozmaring.
Párásítás a lakásban
Az orrmosó és az inhalálás mellett a szoba levegőjének párásítása is segít, hogy nedvesen tartsuk az orrnyálkahártyát és így a gyulladás miatti feszítő érzés is javul, könnyebben távozik az orrváladék. A legegyszerűbb, ha hideg párásító készüléket használunk, ha a szobában teregetünk, vagy a fűtőtestre vízzel teli tálat teszünk. A páratartalmat 40 és 60% között tartsuk, ha ennél magasabb, akkor már nagy az esélye, hogy allergének jelenhetnek meg. A túl magas páratartalom ugyanis kedvező életfeltételt jelent a háziporatka és a penészgomba számára.
Hidratálás és pihenés
A hidratálás belsőleg is fontos, igyunk bőségesen folyadékot a lábadozás ideje alatt. Ásványvíz, gyógy-, vagy gyümölcsteák és leveseket fogyasszunk. A pihenés arcüreggyulladás esetén is az egyik legjobb természetes gyógymód. Hagyjunk időt a szervezetünknek a regenerálódásra, pihenjünk, aludjunk, amennyit csak tudunk.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Arcüreggyulladás esetén a természetes gyógymódokat kiegészítésként ajánljuk, az orvosi vizsgálatot és diagnózist követően, a szakember által javasolt egyéb kezelés – orrspray, gyógyszerek – mellett. Akut arcüreggyulladás esetén, melynek kiváltója valamilyen légúti fertőzés – vírus vagy baktérium – rendszerint 1-2 hét alatt megszűnnek a panaszok. Krónikus arcüreggyulladást többek közt allergia, fogászati probléma vagy fül-orr-gégészeti elváltozás – például orrsövényferdülés, orrpolipok vagy légúti fertőzés – is okozhat. Ilyen esetben az arcüreggyulladás kiújulására kell számítani, amíg az alapbetegséget nem kezeljük.
Ha panaszaink két hét alatt nem javulnak, vagy rosszabbodnak, mindenképp forduljunk orvoshoz!
Szerző: Udvari Fanni
Milyen vitaminokat szedjünk télen?
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?