Szundi kisokos – avagy a minőségi alvás titka
- Dátum: 2021.07.09., 13:09
- Nagypál Bíborka Anna
- képek:pexels.com
- álmatlanság, alvás, élet, fény, gyógynövény, gyógyszer, insomnia, nyugalom, pihenés, zaj
Sokunk egyik kedvenc hobbija lehet az alvás, ugyanis ebből sosem elég. Azonban a mai világ megpróbáltatásai az alvási szokásainkat is felülírják. Sokszor érezzük magunkat nagyon fáradtnak, ezért liter számra isszuk a kávét. Mi a helyes és pihentető alvás titka?
Az alvás minden gerinces élőlényre jellemző, leginkább a test regenerációját szolgálja, elegendő alvás nélkül pedig komoly problémák léphetnek fel. Alvás alatt fokozódik a sejtosztódás, a sejtelhalás üteme mérséklődik. A köznyelvben is úgy terjedt el, hogy azért kell aludni, hogy magasra növekedjünk. Az emberek mindennapi ritmusát három tényező befolyásolja: a külső ingerek, a belső biológiai óra és a test belső, egészségi állapota. Ezért az alvási problémák sokszor azzal függnek össze, hogy a szervezet belső órája és a külvilág órája nincs egymással szinkronban (gyakori műszakváltozásnál vagy jetlagnél is).
National Sleep Foundation közleménye szerint a tizenévesek alvásigénye napi 9 óra, a felnőtteké 7-9 óra, azonban ez mindenkinél eltérő. Sokszor tapasztalhatjuk azt is, hogy ha a héten nagyjából mindig 6-7 órákat aludtunk és ezek után alszunk 9 órát, akkor fáradtabbnak érezzük magunkat, mintha csak 4 órát aludtunk volna. Ez szintén egyéntől függő. A test képes hozzászokni a gyakori 6 óra alváshoz is, ekkor beáll a biológiai óránk, azonban ajánlatos a 7-9 órát tartani, hiszen a nem elegendő alvás hozzájárulhat egészségünk károsodásához.
Alvásunk minőségét a kékfény, a zajok és az egyéb beszűrődő fények is képesek befolyásolni. Alvás előtt közvetlenül nem ajánlják a telefon használatát a kékfény miatt, igaz sok telefon már képes a kékfény szűrésére. A kékfény a szemnek is ártalmas és az alvási ritmust is képes befolyásolni. Sokan eltérő alvási szokással rendelkeznek: tévé vagy rádió mellett alszanak el, esetleg éjjeli lámpával. A beszűrődő zajok és fények nem túl biztatóak az alvás tekintetében, ugyanis a szervezet nem képes magát így teljes alvó állapotra helyezni, hiszen a fények miatt a test úgy hiszi, hogy „nappal” van, ezért az alvás minősége romolhat, gyakorta alakulhat ki insomnia, vagyis alvászavar.
Alvászavart a minket érő stressz is okozhatja. Az alvászavarok egy része az alvás-ébrenlét szabályozás valamilyen zavarára vezethető vissza. Ezek közös vonása, hogy az alvás időtartama, minősége eltér a normálistól, a megszokottól. Hátterében állhat szorongás, valamilyen környezeti hatás, zaj, esetleg nem megfelelő fényviszonyok, vagy akár a bioritmus felborulása, például többműszakos munkavégzés következtében.
Mi segíthet? Sok gyógynövény (például a citromfű, levendula) rendelkezik nyugtató, stresszoldó hatással. Alvás előtt ilyen gyógynövény tea fogyasztása ajánlott. Mostanában alvásproblémákra az egyik javasolt kezelés a melatonin. A melatonin külső bevitele hozzásegíthet az alváshoz, főleg azoknál, akiknek alacsony a melatoninszintjük, használata segíti az altatókról való leszokást, azonban hosszútávú használatának következményei még nem ismertek.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.