Hogyan hat a hőség a magas vérnyomásra?
- Dátum: 2021.07.24., 20:26
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
- alvás, hőség, időjárás, kánikula, vérnyomás, víz
Az időjárás rengeteg emberre hatással van. A jó időnek a legtöbben örülünk. Azonban a nagy hőség és a kánikula, az állandó izzadás mellett sokszor levertséget, fejfájást okoz, emellett pedig a vérnyomást is befolyásolja.
A tartós meleg a közhiedelemmel ellentétben nem emeli meg a vérnyomást, hanem épp ellenkezőleg, csökkentik azt. Ez azonban sajnos nem jelenti azt, hogy a vérnyomás gondokkal küzdők fellélegezhetnek. Mivel ingadozó, vagy alacsony vérnyomás esetében a nagy meleg rosszulléttel és ájulással is járhat.
A meleg által okozott magas vérnyomás, legtöbbször szédüléssel kezdődik. Hő hatására kitágulnak a vérerek, ám a magas vérnyomásban szenvedőknél az érfal nem elég rugalmas az ilyen tágulásokhoz, így nem tudja követni a hőség miatti ideális állapotot. Ráadásul a nagy tágulat miatt életbe léphet egy olyan reflex, ami védekezésképpen érösszehúzódást indít el. Emiatt lépnek fel a különböző rosszullétet okozó tünetek.
A víz mindenre jó
A hőségben még inkább fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot vigyünk be a szervezetünkbe. A legjobb az, ha napközben minden órában iszunk legalább egy pohár vizet. Valamint a legmelegebb órákban tartózkodni kell a fizikai megterheléstől. A sportolást, edzést is inkább a kora reggel vagy esti órákra kell időzíteni.
Emellett a fejet és a nyakat is védeni kell a naptól, és a bőr védelme is rendkívül fontos. Valamint, ha sokat voltunk melegben, akkor utána érdemes minimum fél órát valamilyen légkondicionált helyiségben tartózkodni. Emellett kerülni kell a cukros és koffeines italok fogyasztását is.
Az alvás mennyisége és milyensége is fontos
Emellett fontos figyelni arra is, hogy megfelelően aludjunk. A nagy melegben sokan sokkal nehezebb alszanak el, mint a téli időszakban. Sokszor órákig forgolódhatunk az ágyban, mire végre álom jön a szemünkre. Emiatt fáradtan ébredünk fel, a kialvatlanság pedig még rosszabbá teheti az ember közérzetét.
Végső soron is, a nyári melegben nem a magas vérnyomás okoz gondot. Hanem pont hogy az alacsony vérnyomás okozhat galibát sok embernél, különösen azoknál akik alapvetően valamilyen krónikus szív és érrendszeri betegséggel küzdenek. Másrészt a jelentős vérnyomás ingadozás komolyabb rosszulléthez is vezethet, akár szívrohamot is okozhat. A lelassult vérkeringés pedig trombózishoz vezethet.
A nyár természetes velejárója a kánikula, így ez ellen nem igazán lehet mit tenni. Ha csak nem akarunk egész nap a hűtött szobában üldögélni, akkor érdemes betartani az említett alapszabályokat, amivel megelőzhetőek a nagyobb problémák.
Szabó Máté
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.