Menü

Hogyan hat a hőség a magas vérnyomásra?

Az időjárás rengeteg emberre hatással van. A jó időnek a legtöbben örülünk. Azonban a nagy hőség és a kánikula, az állandó izzadás mellett sokszor levertséget, fejfájást okoz, emellett pedig a vérnyomást is befolyásolja.

A tartós meleg a közhiedelemmel ellentétben nem emeli meg a vérnyomást, hanem épp ellenkezőleg, csökkentik azt. Ez azonban sajnos nem jelenti azt, hogy a vérnyomás gondokkal küzdők fellélegezhetnek. Mivel ingadozó, vagy alacsony vérnyomás esetében a nagy meleg rosszulléttel és ájulással is járhat.

A meleg által okozott magas vérnyomás, legtöbbször szédüléssel kezdődik. Hő hatására kitágulnak a vérerek, ám a magas vérnyomásban szenvedőknél az érfal nem elég rugalmas az ilyen tágulásokhoz, így nem tudja követni a hőség miatti ideális állapotot. Ráadásul a nagy tágulat miatt életbe léphet egy olyan reflex, ami védekezésképpen érösszehúzódást indít el. Emiatt lépnek fel a különböző rosszullétet okozó tünetek.

A víz mindenre jó

A hőségben még inkább fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot vigyünk be a szervezetünkbe. A legjobb az, ha napközben minden órában iszunk legalább egy pohár vizet. Valamint a legmelegebb órákban tartózkodni kell a fizikai megterheléstől. A sportolást, edzést is inkább a kora reggel vagy esti órákra kell időzíteni.

Emellett a fejet és a nyakat is védeni kell a naptól, és a bőr védelme is rendkívül fontos. Valamint, ha sokat voltunk melegben, akkor utána érdemes minimum fél órát valamilyen légkondicionált helyiségben tartózkodni. Emellett kerülni kell a cukros és koffeines italok fogyasztását is.

Az alvás mennyisége és milyensége is fontos

Emellett fontos figyelni arra is, hogy megfelelően aludjunk. A nagy melegben sokan sokkal nehezebb alszanak el, mint a téli időszakban. Sokszor órákig forgolódhatunk az ágyban, mire végre álom jön a szemünkre. Emiatt fáradtan ébredünk fel, a kialvatlanság pedig még rosszabbá teheti az ember közérzetét.

Végső soron is, a nyári melegben nem a magas vérnyomás okoz gondot. Hanem pont hogy az alacsony vérnyomás okozhat galibát sok embernél, különösen azoknál akik alapvetően valamilyen krónikus szív és érrendszeri betegséggel küzdenek. Másrészt a jelentős vérnyomás ingadozás komolyabb rosszulléthez is vezethet, akár szívrohamot is okozhat. A lelassult vérkeringés pedig trombózishoz vezethet.

A nyár természetes velejárója a kánikula, így ez ellen nem igazán lehet mit tenni. Ha csak nem akarunk egész nap a hűtött szobában üldögélni, akkor érdemes betartani az említett alapszabályokat, amivel megelőzhetőek a nagyobb problémák.

Szabó Máté

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.