Menü

Az étkezés utáni séta jótékony hatásai

Ha a hétköznapokra gondolunk, legtöbbünknek nem sok ideje van étkezés után pihenni, ne adj isten sétálni egyet vagy mozogni. Persze ez nagyrészt inkább a nap folyamán történő étkezésre vonatkozik, hiszen ilyenkor nagy valószínűséggel vagy a munkahelyünkön, vagy iskolában, vagy valamilyen olyan helyen tartózkodunk, ahol sem az evés utáni pihenés, sem pedig a séta nem fér bele sajnos.

Bár evés után inkább a pihenést kívánja a testünk, a tapasztalatok azt mutatják, érdemes megerőltetnünk magunkat és egy kis mozgást, sétát beiktatni, mivel szervezetünk nagyon hálás lesz hosszú távon.

A testmozgás és sport egészségmegőrző hatásairól már rengeteget olvashattunk. Mégis sokan a mai napig küzdenek azzal, mikor és hova illesszék be a mindennapjaikba a mozgást. Van, aki a futásra esküszik, van, akinek ez egészségügyileg kifejezetten nem ajánlott. Ízületi problémák és más életmódbeli különbségek is nehezítik a mozgás beillesztését a mindennapokba, de egy kis séta talán mindenkinek belefér.

Ha közvetlenül étkezés után ejtjük meg a fentebb említett sétát, annak a mozgás áldásos hatásai mellett plusz pozitívumai is van. Ilyen például, hogy támogatjuk vele az emésztésünket. Stimulálja a gyomor és a bélrendszer mozgását, így az emésztést felgyorsítja és megkönnyíti. Ezzel együtt csökkenti a székrekedés és reflux kialakulásának esélyét is.

Segít a vércukor egészséges szinten tartásában is, mivel a séta eleve megakadályozza a vércukorszint túlzott mértékű emelkedését. Korábban vizsgálatokkal is kimutatták, hogy például a cukorbetegre sokkal jobb hatással van egy rövid étkezés utáni séta, mint egy hosszabb, akár félórás séta a nap egy másik szakában.

Persze nem órákon át tartó erőltetett sétáról van szó, azonban így is segíthet abban, ha súlyfelesleggel küzdünk. A mozgás köztudottan javítja az anyagcserét és persze az emiatti fokozott folyadékbevitel is nagyban hozzájárul a kilót leküzdéséhez. Igaz, amennyiben fogyás a célunk, talán jobban járunk egy hosszabb, intenzívebb sétával, de kezdésnek, illetve nagyobb túlsúlynál egyébként is javasoltak a rövid, könnyű séták.

A szívbetegségek kialakulásának kockázatát is csökkenti, csakúgy, mint a vér koleszterinszintjét. A rendszeres séta az erek rugalmasságát is segít megőrizni és a vérnyomást is a normális érték körül tartja. Ha mindemellett az étkezésre is odafigyelünk, akkor nem csak egészségünkért teszünk hosszú távon, de nyugodtan búcsút inthetünk a puffadásnak, elnehezült érzésnek és más olyan panaszoknak, amik ezelőtt esetleg előfordultak.

Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.