Menü

Az étkezés utáni séta jótékony hatásai

Ha a hétköznapokra gondolunk, legtöbbünknek nem sok ideje van étkezés után pihenni, ne adj isten sétálni egyet vagy mozogni. Persze ez nagyrészt inkább a nap folyamán történő étkezésre vonatkozik, hiszen ilyenkor nagy valószínűséggel vagy a munkahelyünkön, vagy iskolában, vagy valamilyen olyan helyen tartózkodunk, ahol sem az evés utáni pihenés, sem pedig a séta nem fér bele sajnos.

Bár evés után inkább a pihenést kívánja a testünk, a tapasztalatok azt mutatják, érdemes megerőltetnünk magunkat és egy kis mozgást, sétát beiktatni, mivel szervezetünk nagyon hálás lesz hosszú távon.

A testmozgás és sport egészségmegőrző hatásairól már rengeteget olvashattunk. Mégis sokan a mai napig küzdenek azzal, mikor és hova illesszék be a mindennapjaikba a mozgást. Van, aki a futásra esküszik, van, akinek ez egészségügyileg kifejezetten nem ajánlott. Ízületi problémák és más életmódbeli különbségek is nehezítik a mozgás beillesztését a mindennapokba, de egy kis séta talán mindenkinek belefér.

Ha közvetlenül étkezés után ejtjük meg a fentebb említett sétát, annak a mozgás áldásos hatásai mellett plusz pozitívumai is van. Ilyen például, hogy támogatjuk vele az emésztésünket. Stimulálja a gyomor és a bélrendszer mozgását, így az emésztést felgyorsítja és megkönnyíti. Ezzel együtt csökkenti a székrekedés és reflux kialakulásának esélyét is.

Segít a vércukor egészséges szinten tartásában is, mivel a séta eleve megakadályozza a vércukorszint túlzott mértékű emelkedését. Korábban vizsgálatokkal is kimutatták, hogy például a cukorbetegre sokkal jobb hatással van egy rövid étkezés utáni séta, mint egy hosszabb, akár félórás séta a nap egy másik szakában.

Persze nem órákon át tartó erőltetett sétáról van szó, azonban így is segíthet abban, ha súlyfelesleggel küzdünk. A mozgás köztudottan javítja az anyagcserét és persze az emiatti fokozott folyadékbevitel is nagyban hozzájárul a kilót leküzdéséhez. Igaz, amennyiben fogyás a célunk, talán jobban járunk egy hosszabb, intenzívebb sétával, de kezdésnek, illetve nagyobb túlsúlynál egyébként is javasoltak a rövid, könnyű séták.

A szívbetegségek kialakulásának kockázatát is csökkenti, csakúgy, mint a vér koleszterinszintjét. A rendszeres séta az erek rugalmasságát is segít megőrizni és a vérnyomást is a normális érték körül tartja. Ha mindemellett az étkezésre is odafigyelünk, akkor nem csak egészségünkért teszünk hosszú távon, de nyugodtan búcsút inthetünk a puffadásnak, elnehezült érzésnek és más olyan panaszoknak, amik ezelőtt esetleg előfordultak.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.