Menü

Gyümölcsök, amiket cukorbetegek is fogyaszthatnak

A gyümölcsfogyasztás szabályait javasolt tisztázni a diabétesszel élőknek. Szigorú diétát ír elő az orvos azoknak, akik kettes típusú cukorbetegségben szenvednek.

Nem véletlenül: a cukorbetegeknek másképp működik az anyagcseréjük, az inzulinreceptorok nem érzékelik megfelelően a glükózt, a sejtek legfőbb energiaforrását. A fennálló hormonális zavar miatt a cukorbetegek nem tudják megfelelően hasznosítani. A cukorbetegek is fogyaszthatnak olyan gyümölcsöket, amikre nem allergiások. Sőt, egy tanulmányukban még arra is kitértek, hogy aki több gyümölcsöt fogyaszt, képes csökkenteni a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Figyelembe kell venni a fogyasztani kívánt étel glikémiás indexét (GI). Az érték jelzi, mennyire hamar tudja megemelni az élelmiszer a vércukorszintet. Másik érték, mellyel érdemes tisztában lenni, a glikémiás terhelés (GL), ami még az elfogyasztott szénhidrát mennyiségével is foglalkozik. Azok az élelmiszerek, amiknek alacsony a GL- és GI-indexük, segítenek kontroll alatt tartani vércukorszintet.

Alacsony GI és GL gyümölcsök (>GI 55 és >10 GL)

Alma: az alma az orvost távol tartja, és tényleg. Egy kisebb alma 77 kalóriát és 21 gramm szénhidrátot tartalmaz. Nagyszerű C-vitamin- és rostforrás. Ne pucold meg az almát, a héjában van a legtöbb vitamin!

Avokádó: Alacsony szénhidráttartalma és magas a rosttartalma miatt cukorbetegek is fogyaszthatják.

Kivi: igazi kálium-, rost-, és C-vitamin-bomba. Egy nagyobb kivi 56 kalóriát és 13 gramm szénhidrátot tartalmaz, érdemes fogyasztani.

Narancs: 15 gramm szénhidrátot és 62 kalóriát tartalmaz. Remek C-vitamin-, folsav (B9-vitamin)- és káliumforrás, utóbbi képes segíteni a vérnyomás szabályozásban is. Ez úgy általában jellemzi a citrusféléket, többek között a grapefruitot is.

Meggy: bebizonyították, hogy nagy segítség belső gyulladások esetén. Egy csészényi meggy 78 kalóriát és 19 gramm szénhidrátot tartalmaz, és valódi antioxidáns-bomba.

Sárgabarack: a barackok kitűnő A-, C-vitamin- és rostforrások. A sárgabarack 17 kalóriát tartalmaz és 4 gramm szénhidrátot. 4 darab belőle képes biztosítani a napi A-vitamin-szükséglet felét.

Körte: cukorbetegek bátran fogyaszthatnak körtét is, amivel tudják pótolni a szükséges K-vitamin mennyiségét.

Áfonya, málna, eper: a bogyós gyümölcsök a cukorbetegek szuperételei. Antioxidánsban, vitaminokban és rostokban gazdagok. Háromnegyed csészényi áfonya körülbelül 62 kalóriát tartalmaz, amiből 16 gramm szénhidrát.

Létfontosságú a megfelelő rostbevitel cukorbetegség estén, mivel lassítja a cukor felszívódását, ezáltal befolyásolja a vércukorszintet. Ezek a gyümölcsök csökkentik az elhízás, a szívroham és agyvérzés veszélyét. Az elhízás pedig köztudottan erős korrelációt mutat a kettes típusú diabétesszel. Gyümölcsfogyasztás esetén be kell tartani az ajánlott mértéket és a kezelőorvos javaslatait.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?