Feszültségoldó fűszerek, amik minden háztartásban ott vannak
- Dátum: 2021.09.26., 08:52
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- ánizs, feszültség, fűszerek, gyömbér, kömény, oregánó, stressz, szerecsendió, természet
Bizonyára mindenki emlékszik a mesében szereplő boszorkányra és javasasszonyra, de említhetném a füves embert is, aki különböző hatást gyakorolt az emberekre bizonyos növények segítségével.
Ki hinné, hogy e csoda nemcsak a mesében létezik? Napjainkban, amikor minden az információáramlás körül forog, bárki utánanézhet bármelyik növény hatásának. Mégis talán nem vagyunk teljesen tisztában vele, milyen széleskörűen hasznosíthatjuk a természet ajándékait, a növényeket. Bár vannak kifejezetten gyógynövények, de sok fűszerként használatos növényünknek is jótékony hatása van szervezetünkre. Célunk, hogy párat bemutassunk közülük, hangsúlyt fektetve a stresszre ható fűszerekre:
Kurkuma: Indiában, Kínában és Indonéziában található meg leggyakrabban, indiai sáfrányként és emlegetik. Fő alkotó eleme a curry fűszernek és a Worcester szósznak. Fűszerként különböző zöldséges ételekhez, levesekhez, húsokhoz használják leginkább. Jó hatással van a májra, epére, lázra, ízületi panaszokra, fájdalom csillapításra, vesepanaszokra. Legújabban még az Alzheimer kór gyógyításában is igyekeznek hasznosítani.
Gyömbér: A kínai és az indiai ételek alapfűszere. Forrázata vértisztító hatású, véd a megfázás, gyomorbántalmak, étvágytalanság és gyengeség ellen, visszerekre, ízületi és reumás panaszok enyhítésére is kiváló. A gyömbér nemcsak a testet, hanem a lelket is gyógyítja, hatásos stressz oldására, határozottabbá tesz és nyugtató hatása igen jelentős.
Ánizs: népies nevén édeskömény. Már az Ókori-Egyiptomban is népszerű volt. Fűszerként az egész világon használják, főzelékek, vadak, mártások ízesítésére. Az ánizs adja a görögök nemzeti italának, az ouzonak is jellegzetes aromáját. Gyógyító hatása ismeretes étvágyjavításra, emésztés segítésére, gyomor-, bél- és epebántalmak enyhítésére, valamint hurutos megbetegedések kezelésére és az idegek erősítésére.
Fahéj: már az Ókorban is keresett volt, Sri Lankáról és Indiából exportálták és a mai napig nagyon népszerű fűszer. Magellán egyetlen visszatérő hajója több száz mázsa fűszerrel a fedélzetén tért vissza, többek között fahéjjal. A hajó kapitányát elismerésül nemesi ranggal és címerhasználattal jutalmazták, mely címeren két fahéj rúd, 3 szerecsendió és 12 szegfűszeg volt látható. A fahéjat leginkább édességek, sütemények, forralt borok ízesítésére használjuk, de egyik összetevője a híres kínai öt fűszer keveréknek is. A fahéj kiválóan hat az emésztőrendszerre, a szív és érrendszerre, a cukorszintre, a vérnyomásra és a stressz okozta tünetek enyhítésére is.
Szegfűszeg: napjainkban, Afrikában, Zanzibáron és Madagaszkáron termesztik. hasonlóan a fahéjhoz, inkább édességekben, forralt borban, gyümölcslevesekben használjuk. Nagyon erős gomba és baktériumölő tulajdonsága miatt torok, és bőr fertőtlenítésére is alkalmas. Nyugtató hatása abban rejlik, hogy megöli az idegrendszert irritáló mérgeket, valamint erős aromája szinte lezsibbasztja a megterhelt idegeket.
Kömény: Délnyugat-Ázsia területéről származó, ma már világszerte elterjedt fűszernövény. Levesekben, gulyásban, de még a káposztasalátában is nélkülözhetetlen. Nagyon finom sós, sajtos pogácsákhoz is. Jó emésztéskönnyítő, görcsoldó és szélhajtó hatása, már a népi gyógyászatban is előszeretettel használták leves vagy tea formájában.
Oregánó: ma már az olasz konyha jut eszünkbe róla, tészták, pizzák, olasz szószok elengedhetetlen ízesítője. Kevesen tudják, hogy szurokfű vagy vad majoránna néven már nagyanyáink is ismerték és használták, húsokhoz, mártásokhoz egyaránt. Nagyon jó gyulladáscsökkentő és étvágygerjesztő hatása a népi gyógyászatban már ismeretes volt. Hippokratész az idegek nyugtatójának tartotta, de bevetették sérülések kezelésénél és különböző fertőzések ellen egyaránt.
Szerecsendió: őshazája a Maluku szigetek, de ma már sok trópusi tájon megterem. Kiváló vagdaltak, főzelékek, töltelékek, húsgombócok és sajtos ételek ízesítésére. Frissen őrölt formában inhaláláshoz, légcsőhurut okozta köhögésnél jól használható. Étvágyjavító, élénkíti a vérkeringést és a szívet, valamint ellazulást és szellemi tisztaságot hoz. Nagyon jó élettani hatásai miatt, méltó tagja a stressz oldó fűszerek csapatának.
A természet tárháza kimeríthetetlen, csak meg kell ismernünk és meg kell tanulnunk élni a korlátlan lehetőséggel.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.