Menü

Mit kell tudni az alvási regresszióról?

Az alvási regresszió egy olyan időszak - általában 2-4 hétig tart -, amikor az addig jó alvó babának hirtelen gondja akad az elalvással, vagy éppen felriad az éjszaka közepén. Számos dolog teheti nyugtalanná, szorongóvá a babát, és vezethet alvási regresszióhoz. Ilyenek lehetnek:

Növekedési ugrás, amely a szokottnál éhesebbé teheti a picit
Fogzási fájdalom
Egy új fejlődési mérföldkő elérése
Változások a mindennapi rutinban
Utazás miatt új környezetben alvás
Betegség, például nátha vagy a fül fertőzése

Az alvási regresszió jelei

A háttérben húzódó októl függően változhatnak az alvási regresszió jelei. A következők jelezhetnek alvási regressziót:

Gyakoribb éjszakai ébrenlét
Nehézségek az elalvásnál
Fokozott nyűgösség
Ellenkezik a nap közbeni alvással kapcsolatban

Az alvási regresszió bármikor jelentkezhet, van azonban néhány időszak, amikor valószínűbb az előfordulása.

3-4 hónapos korban: általában a "4 hónapos alvási regresszió" a legnehezebb a szülőknek, egész egyszerűen azért, mert ez az első. Számos oka lehet, gyakran a fogzási fájdalom, a növekedési ugrás miatti éhség, vagy akár az, hogy a baba megtanul átfordulni.
6 hónapos korban: a baba ebben a korban már lehet, hogy át tudja aludni az éjszakát, de felébred azért, mert szeretne egy kis ölelgetést.
8-10 hónapos korban: sok baba 9 hónaposan kezd el kúszni (de természetesen van, aki ennél előbb, van, aki később), és nagyjából 10 hónaposan megtanul felállni. Ebben a korban a szeparációs szorongás is gyakori, emiatt pedig szüksége lehet éjszaka megnyugtatásra.
12 hónapos korban: nagyjából a 9-12 hónap körül tanul meg a baba felállni, és van, aki már 1 éves korában megteszi az első lépéseket (de az átlagos kor 14 hónap, de akár a 18 hónapos korig is kitolódhat, és ezek a nagy mérföldkövek okozhatnak alvási regressziót.
18-24 hónapos korban is gyakori az alvási regresszió, a fogzás, a szeparációs szorongás, a rémálmok, a sötéttől való félelem miatt.

Hasznos tippek, ha jelentkezik az alvási regresszió

Ismerd a jeleket, hogy a baba álmos (nyűgös, ásít, félrenéz, dörzsöli a szemét), így le tudod fektetni, mielőtt túl fáradt lesz - ez nehezítheti az elalvást.
Hasznos lehet az esti rutin: vacsora, fürdés, olvasás, altatódal, ölelgetés, stb.
Gondoskodj róla, hogy nap közben eleget aludjon, és este ne legyen túl fáradt.
Ha a baba éjszaka megriad, nyöszörög, ellenőrizd, hogy minden rendben van-e, de várj egy picit, mielőtt reagálsz, mert lehet, hogy magától visszaalszik.
Ha a baba túlzottan stresszesnek tűnik a szeparációs szorongás vagy egy fejlődési mérföldkő miatt, akkor a nap folyamán, különösen a lefekvés előtt érdemes extra figyelemmel lenni felé, hogy éjszaka nagyobb biztonságban érezze magát.

Bár nagy valószínűséggel idővel magától elmúlik az alvási regresszió, ha aggályaid, kétségeid vannak, feltétlenül konzultálj a gyermekorvossal az alvási regresszió mögött húzódó lehetséges okokról. Ha a baba alvási regressziója betegség miatt jelentkezik, akkor is feltétlenül beszélj a gyermekorvossal.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.