Menü

Mit kell tudni az alvási regresszióról?

Az alvási regresszió egy olyan időszak - általában 2-4 hétig tart -, amikor az addig jó alvó babának hirtelen gondja akad az elalvással, vagy éppen felriad az éjszaka közepén. Számos dolog teheti nyugtalanná, szorongóvá a babát, és vezethet alvási regresszióhoz. Ilyenek lehetnek:

Növekedési ugrás, amely a szokottnál éhesebbé teheti a picit
Fogzási fájdalom
Egy új fejlődési mérföldkő elérése
Változások a mindennapi rutinban
Utazás miatt új környezetben alvás
Betegség, például nátha vagy a fül fertőzése

Az alvási regresszió jelei

A háttérben húzódó októl függően változhatnak az alvási regresszió jelei. A következők jelezhetnek alvási regressziót:

Gyakoribb éjszakai ébrenlét
Nehézségek az elalvásnál
Fokozott nyűgösség
Ellenkezik a nap közbeni alvással kapcsolatban

Az alvási regresszió bármikor jelentkezhet, van azonban néhány időszak, amikor valószínűbb az előfordulása.

3-4 hónapos korban: általában a "4 hónapos alvási regresszió" a legnehezebb a szülőknek, egész egyszerűen azért, mert ez az első. Számos oka lehet, gyakran a fogzási fájdalom, a növekedési ugrás miatti éhség, vagy akár az, hogy a baba megtanul átfordulni.
6 hónapos korban: a baba ebben a korban már lehet, hogy át tudja aludni az éjszakát, de felébred azért, mert szeretne egy kis ölelgetést.
8-10 hónapos korban: sok baba 9 hónaposan kezd el kúszni (de természetesen van, aki ennél előbb, van, aki később), és nagyjából 10 hónaposan megtanul felállni. Ebben a korban a szeparációs szorongás is gyakori, emiatt pedig szüksége lehet éjszaka megnyugtatásra.
12 hónapos korban: nagyjából a 9-12 hónap körül tanul meg a baba felállni, és van, aki már 1 éves korában megteszi az első lépéseket (de az átlagos kor 14 hónap, de akár a 18 hónapos korig is kitolódhat, és ezek a nagy mérföldkövek okozhatnak alvási regressziót.
18-24 hónapos korban is gyakori az alvási regresszió, a fogzás, a szeparációs szorongás, a rémálmok, a sötéttől való félelem miatt.

Hasznos tippek, ha jelentkezik az alvási regresszió

Ismerd a jeleket, hogy a baba álmos (nyűgös, ásít, félrenéz, dörzsöli a szemét), így le tudod fektetni, mielőtt túl fáradt lesz - ez nehezítheti az elalvást.
Hasznos lehet az esti rutin: vacsora, fürdés, olvasás, altatódal, ölelgetés, stb.
Gondoskodj róla, hogy nap közben eleget aludjon, és este ne legyen túl fáradt.
Ha a baba éjszaka megriad, nyöszörög, ellenőrizd, hogy minden rendben van-e, de várj egy picit, mielőtt reagálsz, mert lehet, hogy magától visszaalszik.
Ha a baba túlzottan stresszesnek tűnik a szeparációs szorongás vagy egy fejlődési mérföldkő miatt, akkor a nap folyamán, különösen a lefekvés előtt érdemes extra figyelemmel lenni felé, hogy éjszaka nagyobb biztonságban érezze magát.

Bár nagy valószínűséggel idővel magától elmúlik az alvási regresszió, ha aggályaid, kétségeid vannak, feltétlenül konzultálj a gyermekorvossal az alvási regresszió mögött húzódó lehetséges okokról. Ha a baba alvási regressziója betegség miatt jelentkezik, akkor is feltétlenül beszélj a gyermekorvossal.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.