Menü

Őszi sporttippek

Javában benne vagyunk az őszben, a ködös reggelekben, az esősebb délutánokban, a capuccinos délelőttökben, de a hétvégi biciklizésekben, a napsütötte, erdei túrákban is tarkabarka levelek között. A szabadtéri sportolás legjobb időszaka, mert nincs már sem túl meleg, sem még fagyos, hideg. A rendszeres sport a kedélyállapotunkra is pozitívan hat.

Mindegy, hogy ősszel milyen sportot választunk, az időjárás lehetővé teszi a kocogást, a futást, a gyaloglást, túrázást, biciklizést vagy a görkorcsolyázást, remek alkalom nyílik a szabadtéri mozgásra, azonban vannak a korábbi nyári kint léthez képest változások, melyeket figyelembe kell venni.

Az öltözet ilyenkor már ugyan melegebb, rétegesebb, mint nyáron, de nem kell elkövetni azt a hibát, hogy nagyon beöltözünk, felesleges és ha megizzadunk, könnyen megfázhatunk. A sportolók számára készített funkcióruházat ideális az őszi sportoláshoz, mely elvezeti az izzadtságot, légáteresztő anyaguknak köszönhetően megakadályozza a fokozott kiizzadást.

Már hidegebbek a napok, nehezebben melegednek át az izmaink, legalább 10-15 percet szükséges szánni a megfelelő bemelegítésre. Nekem például van erre egy állandó bemelegítőgyakorlatsorom, azt szoktam végig csinálni.

Gyakran indulok futni 5-6 óra felé, s bizony hamar rám sötétedik, ilyenkor már elengedhetetlen kelléke a szabadtéri edzésnek a fejlámpa, fényvisszaverő öltözet, mindenféle villogó használata. A korai sötétedés miatt nagyon fontos, hogy a járműforgalom számára mindig láthatóak legyünk.

A hűvös és borongós őszi időszakban gyakoriak a köhögéssel és náthával járó felsőlégúti betegségek, fertőzések. Ha a hőmérséklet 5 fok alá csökken, akkor már törekedni kell arra, hogy orron át lélegezzünk.

Nemcsak nyáron, a hideg időben is fontos odafigyelni a megfelelő folyadékpótlásra. Nyilván nem iszunk annyit, mint kánikulában, de azért egy-egy korty vizet, izotóniás italt, esetleg meleg teát fogyasszunk el sportolás közben és után.

Nagyon szeretek a futócsoportommal edzeni, csapatban mindig jobb, mert egyszerűbb megőrizni motivációnkat.

Említettem a betegségeket, vírusokat. A futók körében ismert a nyakszabály. Mely azt jelenti, hogy „nyak feletti” enyhe náthával, kisebb torokfájással még lehet kocogni, de ha az egész testet érinti a betegség, pl. láz vagy hőemelkedés, tüdőgyulladás, akkor az egészségét teszi kockára, aki sportol. Előbb gyógyuljon meg mindenki, utána sportoljon.

A balesetveszély ősszel is fennáll, például azoknak, akik erdőben, terepen futnak, fontos odafigyelni arra, hogy helyenként csúsznak a falevelek, a sáros földút, a kiálló csúszós gyökerek. Futást közben ügyeljünk a biztonságra!

Ahogy a bemelegítés, úgy a nyújtás is fontos, tartson legalább 15 percig, lehet hengert is használni, izomlazító krémeket. Aki nem idegenkedik tőle, ihat egy fehérjeturmixot, egy magnéziumot, vagy használthat egyéb étrendkiegészítőket. Aki nem szeretne proteinturmixot fogyasztani, készíthet magának a hűvös őszi kocogás utána egy csésze jó forró gyümölcsteát.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.