Csatold be!
- Dátum: 2021.10.26., 09:20
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- biztonsági öv, biztonságos, csatol, elmulaszt, gyermek, használat, helytelen, közlekedési szabály, közösségi oldal, KRESZ, megbüntet, pénzbírság, rendőr, szabály, szülő, tudatos., tűzoltófeleség, utas, utazik
Nem okoskodónak akarok tűnni, de nehezen állom meg szó nélkül, mikor a közösségi oldalon azt látom, hogy a gyermekével utazó anyuka kiposztolja a gyermekei fényképét, énekelve, pózolva, mosolyogva – csak épp jól láthatóan a biztonsági öv használata nélkül.
Miért? Kérdezem ilyenkor magamban, mint anyuka, mint felelősségteljes ember, mint sokat hallott tűzoltófeleség. Az anyukának megemlítve természetes a sértődés, „mert ő pedig be szokta kötni”. Csak most nem. Meg akkor nem. Meg néha nem. Gondolom, meg úgy egyébként.
Azt mindenki tudja, hogy a biztonsági öv használata a jármű összes ülésében kötelező, teljesen mindegy, hogy lakott területen belül, vagy kívül utazunk.
Ha ezt elmulasztjuk, vagy helytelenül használjuk az övet, akkor sofőrként és utasként is pénzbírságot kaphatunk.
Nézzük a közlekedési szabályokat.
„Magyarországon (is) a biztonsági öv és a gyerekülés használata KÖTELEZŐ.”
Van néhány eset, amikor nem büntethetnek meg azért, ha nem vagyunk bekötve:
„Nem kötelező biztonsági övet használni:
a hátramenetben közlekedő gépkocsik vezetőinek
a szolgálatban lévő taxisofőröknek
a mentőben szállított betegeknek
a lakott területen közlekedő tömegközlekedési eszközök utasainak
azon távolsági autóbuszok utasainak, amelyek álló utasokat is szállíthatnak
az autóbuszban szállított, 3. életévüket be nem töltött gyermekeknek
az egészségügyi okból mentességet élvező személyeknek
Kötelező gyerekülést használni a 3 éven aluli és 150 cm-nél alacsonyabb gyermekeknek.
Nem kötelező gyerekülést használni:
a 3 éven felüli és 135 cm-nél magasabb gyermekeknek, ha a kocsiba szerelt biztonsági öv megfelel a testméretüknek
a taxiban, mentőben, rendőrségi járműben vagy olyan autóbuszban utazó gyermekek esetében, amely álló utasokat is szállíthat
az egészségügyi okból mentességet élvező gyermekeknek.”
Forrás: https://utazas.tanulmanyokeuropaban.eu/s/4108/78564-Biztonsagi-ov.htm
Nagyon sok baleset történik azért, mert nem kötik be magukat az emberek, s ezzel veszélybe sodorják magukat, utasaikat. Hiába jelez az autó, hogy a biztonsági öv bekapcsra vár, néha magam is figyelmeztetnem kell az utasomat, külön felhívni a figyelmét, hogy addig nem indulok el, amíg nem kötötte be magát. Hiszen sofőrként az én felelősségem, és most felnőttekről beszéltem, a gyerekeknél elképzelhetetlen számomra, hogy ne tegyem szülőként számukra biztonságossá az utazást.
Általában egy baleset tényleges kimenetelének súlyosságát jelentősen befolyásolja az, hogy a sértett nem volt övvel rögzítve. Az egész pedig, ha belegondolunk, mindössze egyetlen mozdulat.
Találó idézet és válasz arra vonatkozóan, hogy a biztonsági öv kényelmetlen, ami meglehet, de még mindig komfortosabb, mint a tolószék.
Kössük be magunkat és gyermekeinket! Az ő biztonságuk a mi kezünkben van, járjunk el jó példával és lássák a kicsik, hogy miután őket bekapcsoltuk az övvel, magunkat is a bekötjük, nemcsak mert a KRESZ szabályzata ezt írja elő, hanem mert így tudatos, ésszerű, bölcs, megfontolt és biztonságos.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.