Ínhüvelygyulladás kezelése természetes módszerekkel
- Dátum: 2021.11.08., 21:33
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- betegség, fájdalom, gyulladás, ínhüvely, jegelés, kéz, pihenés, pihentetés, természetes
Az ínhüvelygyulladás leggyakrabban a kéz, és a láb ujjait érinti, de gyakran előfordulhat az ujjak környéken: a sarkakon, a csuklón, és a vállon, ahogyan a könyökben is kialakulhat.
Bár egy igen zavaró kórról van szó –hiszen nem csak maga a gyulladással érintett terület válik fájdalmassá, hanem sok esetben sajgó duzzanat, vagy daganat alakulhat ki –, az ínhüvelygyulladás kezelése otthoni körülmények között is megoldható, fontos azonban, hogy minél előbb kezdjük el a terápiát. Ehhez ismernünk kell az ínhüvelygyulladás okait, és a betegség súlyosságát, valamint lefolyását befolyásoló egyéb tényezőket.
Az ínhüvelygyulladás kezelése: természetes megoldások
Pihentetés: bármelyik testrészünkön jelenik meg az ínhüvelygyulladás, nagyon fontos, hogy pihentessük a sérült területet, ezzel elkerülhetjük a további sérülések kialakulását, és ezáltal a panaszok rosszabbodását. Ha erre nincsen lehetőségünk, jó szolgálatot tesz a fáslizás, ami enyhíti az ínhüvelygyulladás tüneteit.
Jegelés: mérsékli a fájdalmat a jég, de csak akkor, ha a fájdalom jelentkezését követő első 24 órában, az akut fázisban készítünk belőle hűtő borogatást. Ezt követően viszont a jég alkalmazása már káros lehet, ezért az ínhüvelygyulladás kezelése hosszabb távon ezzel a módszerrel nem ajánlott.
Aloe vera: kiváló regeneráló, kifejezetten hatásos az ínhüvelygyulladás kezelése esetén. 2-3 friss leveléből kanalazzuk ki a nedves részt, és keverjük össze harmadpohárnyi forró vízzel, míg nem kapunk egy krémes „papit”. Kenjük be vele a beteg felületet, majd az egészet tekerjük át steril gézzel.
Sós, ecetes fürdő: egy kisebb műanyag edényt töltsünk meg meleg vízzel, amibe beledobunk egy kanálnyi sót, és egy pohár −lehetőleg− fehér borecetet. Mártóztassuk meg benne az ínhüvelygyulladás miatt fájdalmas területet nagyjából 15-20 percig. Naponta háromszor ismételhetjük.
Eukaliptusz: az ínhüvelygyulladás kezelése a gyulladás- és fájdalomcsillapító eukaliptusszal különösen hatékony. A legjobb, ha friss leveleket használunk, ám az eukaliptusz illóolaj is segítségünkre lehet. Még gyorsabb eredményt érhetünk el, ha egy kiskanálnyi kókuszolajjal összekeverjük (az illata is kellemesebb), és az ínhüvelygyulladás mérséklésére, pakolásként alkalmazzuk.
Ínhüvelygyulladás kezelése belsőleg
A C-vitamin nem csak erős antioxidáns, immunerősítő, hanem kiváló gyulladáscsökkentő is. Az ínhüvelygyulladás kezelése alatt fogyasszunk minél több C-vitamin tartalmú táplálékot, lehetőleg nyersen: citrusféléket, csipkebogyót, papayát, kivit, sütőtököt, erős paprikát, vöröshagymát. Ez utóbbi illata nem mindenki számára kellemes, de igazi C-vitamin bomba!
Szintén jó szolgálatot tesznek az ínhüvelygyulladás kezelésekor az omega-3 zsírsavakban bővelkedő olajos magvak, a dió, a mandula és a földimogyoró.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.