Menü

Néhány tévhit a PCOS-ról

A PCOS, vagy másnéven policisztás ovárium szindróma egy belgyógyászati-endokrinológiai kórkép, ami bár nőgyógyászati problémákat is okoz, nem ilyen eredetű: ez a hormonrendszer zavara.

Az egyik tévhit, hogy PCOS mellett nem lehet fogyni. Bár tény, hogy nehezebb, de nem lehetetlen dologról van szó, csak éppen nem a hagyományos fogyókúrás megoldások közül kell választanunk, mivel azok sok esetben nem működnek, hiszen nem veszik figyelembe a hormonális problémákat. A sors fintora, hogy a betegségben szenvedők sokszor hallják azt, hogy ha fogynának, a tüneteik is enyhülnének, ám sokszor ez egy ördögi kör, hiszen ahhoz, hogy fogyjanak, előbb a hormonrendszer szabályzására van szükség.

Szintén egy gyakori tévhit, ráadásul fontos területet is érint: a PCOS mellett nem lehetséges a természetes teherbeesés. Jó hírünk van a PCOS-el küzdő nők számára: bár a betegség megnehezíti a fogantatást, mégsem lehetetlen. Ahogy a fentebbi példában is, úgy itt is, ha sikerül a hormonális zavart megszüntetni és a hormonegyensúly visszaáll, a peteérés és a fogantatás esélye is megnő.

Sokan úgy tekintenek a PCOS-re, mint egy nőgyógyászati problémára. Igaz, a tünetek nagyrésze nőgyógyászati jellegű, a probléma eredendően hormonális. Ebből is adódik az a tévhit, miszerint, ha a méhet eltávolítják, vagyis hiszterektómiát végeznek, akkor megoldódik a probléma. Sajnos ez nincs így, mivel, ha a méhet el is távolítják, a hasnyálmirigy, valamint a mellékvese működése és az inzulin termelése érintett marad, ráadásul néhány kutatás azt feltételezi, valójában az agyból indul ki a folyamat. Mindenesetre semmiképp sem megoldás a méheltávolítás, legalábbis a tüneteink nem fognak enyhülni tőle.

Egy szintén gyakori tévhit, ami az előzővel összefügg, hogy a PCOS kizárólag nőgyógyászati tünetekkel jár. Először is, nincs két egyforma kórkép, főleg ennél a komplex betegségnél. Nagyon sokan máshogy élik meg, más tüneteket produkálnak és bár jellemzően sok a nőgyógyászati tünet, ez nem fedi a teljes valóságot. Gyakori a folytonos, tompa fájdalom, fáradtság és a súlygyarapodás is. Ezek mellett van, akinél hajhullás, vagy a haj fokozott zsírosodása jelentkezik, van, akinek bőrproblémákat okos, akár az arcon, a háton vagy a mellkason is. Előfordul fokozott szőrösödés is, de a levertség, depresszió és alvászavarok sem ritkák.

Bár a PCOS a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, viszont rendkívül hatékony módszerek érhetők el, amivel kordában tartható. Legyen szó akár gyógyszerek vagy természetes hatóanyagok alkalmazásáról, a kezelés mindenképpen hosszútávú kell, hogy legyen. Ebben az esetben teljes életet élhetnek azok a nők is, akik ezzel a betegséggel küzdenek.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.