Menü

Újkeletű pszichés probléma: A klímaszorongás

A globális felmelegedéssel járó veszélyek valós problémát jelentenek, nem szabad elbagatellizálni. A klímakatasztrófától való félelem azonban egyes esetekben olyan mértéket ölthet, ami megnehezítheti a hétköznapi cselekedeteket is, mint a bevásárlást. A klímaváltozás erőteljes szorongást válthat ki, ez hosszabb távon káros lehet egészségünkre nézve. Ne várjuk ezt meg, tegyünk ellene!

Mit jelent a klímaszorongás?

A klímaszorongás hasonló, mint bármely más szorongás. Alapvetően nem számít betegségnek, sokkal inkább tekinthető egyfajta jelenségnek, amely azáltal alakul ki, hogy egy ember túl sok időt tölt a globális felmelegedés végbemenetelének elképzelésével. A jelenség kapcsán mindenképp megemlítendő a 60-as és 70-es évek félelme, mikor mindenki egy lehetséges atomtámadástól félt. Ezzel pedig egy erős és irracionális félelem alakult ki a legtöbb emberben. Azonban a problémát egyik esetben sem a félelem jelentette, ugyanis mindkét jelenség valós volt. Másrészt a klímaváltozás és a globális felmelegedés nagyon is itt van, és nagyon is egy súlyos probléma, amiből mi talán Magyarországon a földrajzi adottságok miatt kevesebbet érzékelünk…egyelőre.

A klímaszorongás tünetei

A szorongás komolyabb tünetei közé azok tartoznak, ahol az illető annyira fél az esetleges klímakatasztrófától, hogy ez megbénítja a munkavégzését vagy hétköznapi cselekvéseit, mint például a bevásárlást, ahol nem tudhatja pontosan, hogy mivel, mennyire árt a természetnek. Extrémebb esetekben a klímaszorongás olyan méreteket ölthet, ahol valaki teljesen elszakad a valóság talajától. Ezektől a gondolatoktól pedig egyfajta depresszió is kialakulhat, az adott személyben pedig konstans félelem alakul ki valamilyen esetlegesen bekövetkezendő klímakatasztrófa miatt. A jó hír, hogy ezek a tünetek megszüntethetők, vagy jobb esetben akár meg is előzhetők. A legfontosabb a klímaszorongás esetében a klímakatasztrófa által kialakuló félelem elfogadása. Lényeges, hogy sose a rémképekre gondoljunk, hanem a szebb jövőt vizualizáljuk, amit elérhetünk.

Szelektív hulladékgyűjtés

A túlzott fogyasztás kéz a kézben jár a túlzott szeméttermeléssel. Hiába van már most is egyre több lehetőség, a 100%-ig hulladékmentes háztartás egyelőre még csak utópia. A lehető legtöbb, amit tehetsz, hogy gondoskodsz róla, hogy minden, ami újrahasznosítható (papír, műanyag, üveg) a megfelelő tárolóban végezze.

Kerüld a műanyagot és a csomagolást

Ha van rá lehetőséged, a legjobb az, ha már a bevásárlásnál megakadályozod a szeméttermelést. A termékek mellett, egy-egy vásárlás alkalmával akár fél kiló csomagolóanyagot is hazacipelhetünk, amelyek egyből a szemétben végzik. Az emberek többsége úgyis autóval megy bevásárolni, akkor a legkevesebb, hogy például a gyümölcsöket, zöldségeket nem muszáj beletenni egy nejlonzacskóba, mikor a polcról, a bevásárlókocsiba, majd pedig onnan a csomagtartóba vagy a hátsó ülésre kerül. De bizonyos mértékben ezek a dolgok egy hátizsákban is elférnek, és akkor sem kell csomagolóanyag. Másrészt a szívószál elkerülése is nagyon egyszerű, hiszen anélkül is meg lehet inni egy italt vagy üdítőt, és a kis erőfeszítés ellenére, mégis olyan nagy jelentősége van a környezettudatosság szempontjából.

Komposztálj!

Az otthonodban keletkezett természetes szerves hulladékot komposzt formájában add vissza a természetnek! Legyen szó akár kültéri, akár beltéri komposztálóról, a konyhai, kerti és bizonyos háztartási hulladékokból értékes, szerves anyagokban gazdag komposztot készíthetsz, amellyel egyrészt csökkented a hulladékot, másrészt a növényeid is hálásak lesznek érte.

Járj biciklivel vagy tömegközlekedéssel!

Az egyik legegyszerűbb mód az, ha autóval csak a legszükségesebb helyekre megyünk, és helyette inkább kerékpárral vagy tömegközlekedéssel járunk. Nem beszélve arról, hogy manapság a nagyvárosi közlekedésben a kerékpár aligha lassabb, mint az autóval való közlekedés a reggeli csúcsforgalomban. Másrészt a biciklizés kalória égetésnek sem utolsó. Ekkor pedig még nem beszéltem arról, hogy mindenhová autóval kell menni, tehát szakadó esőben, vagy éppen mínusz 5 fokban sokkal többen ülnek autóba, de például nyáron jó időben a biciklizés az egyik legjobb alternatíva lehet.

Összességében a klímaváltozás sajnos nagyon is valós jelenség, ami már itt van a jelenben. A klímaszorongás pedig egyre több emberben alakulhat ki, különösen a fiatalabbak között. Ellene pedig a legjobb módszer a megelőzés, valamint a félelem tudatos feldolgozása és leküzdése. Lássuk reálisan a saját hatáskörünket, és azon belül tegyük meg a lehető legtöbbet a környezetünk védelme érdekében!

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.