Menü

Zokniban alvás? Egészséges vagy káros?

Sokan alszanak zokniban, míg mások el nem tudják képzelni, hogy lábuk szabadságát éjszakára feladják. Te melyik csoporthoz tartozol?

Akár zokniban alvó vagy, akár nem, el kell fogadnod, hogy a tudomány jelenlegi állása szerint a zokniban alvás sok élettani folyamat támogatásában szerepet játszhat. Alább fel is soroljuk miben, és hogyan segíthet ez a többek számára furcsa szokás.

Segít az elalvásban

Testünk helyes működéséhez elengedhetetlen a megfelelő belső hőmérsékletszabályozás. Ha ez rendben van, akkor hamarabb elalszunk, és nagy eséllyel nem fogunk éjszaka sem túlmelegedni. Ebben segíthet az éjszakai zokniviselés.

A test maghőmérséklete éjszaka lecsökken, és minimumát nagyjából hajnali négy óra körül éri el. Ha lefekvés előtt felveszünk egy zoknit, a vérerek kitágulnak, ez a testben hőt szabadít fel, ami a test maghőmérsékletének csökkenését eredményezi. Ez utóbbi üzenet az agynak, hogy mostmár álomba szenderülhet. Tehát hamarabb el fogunk aludni.

Alvás közben egyébként azért csökken le a testhőmérséklet, mert másra kell az energia. Ezért is jó, ha zoknit viselünk, mert ezzel szabályozzuk testünk hőmérsékletszabályozási ciklusát.

További előnyök

Hatása az orgazmusra

Egy 2005-ös tanulmány kimutatta, hogy azok a párok, akik szeretkezés közben zoknit viseltek, sokkal hamarabb és sokkal gyakrabban jutottak el az orgazmusig. Ez eléggé egy megszívlelendő szempont, de személy szerint sosem tudnék intim együttlét közben zokniban lenni.

Megelőzi a vértolulást

Sok menopauzával küzdő nő tapasztalja a következő tüneteket:

izzadás
szívdobogás-érzés
az arc kipirosodása
melegségérzés

Ezek megelőzésében is segíthet a zokniban alvás.

Alternatívák, ha idegenkedsz az éjszakai zokniviseléstől, viszont szeretnéd élvezni az előnyeit:

meleg házi papucs viselése lefekvésig
forró lábfürdő
a paplan alatt a láb pléddel való bebugyolálása
zuhanyzás közvetlenül lefekvés előtt
meleg vizes palack használata

Egyértelműen kimondhatjuk, hogy az a kijelentés, hogy éjszaka zoknit húzni nem higiénikus, nem igaz!

Az éjszakai zoknihordásnál azonban mindenképpen figyeljünk arra, hogy a zokni ne legyen túl szűk, a gumi se szorítsa el a lábszárunkat, mert az csökkentheti a vérkeringést. Kompressziós zoknit, harisnyát semmiképpen se viseljünk, kivéve, ha orvosunk ezt tanácsolta.

Az éjszakai zokniviselés testünk hőmérsékletszabályozása szempontjából rendkívül előnyös, viszont ha azt érezzük, nincs ezzel gondunk, mert este könnyedén álomba merülünk, akkor felejtsük el a zoknit. Érdemes a tavaszi-nyári hónapokra is szabadságot hagyni lábainknak.

Fort Molnár Henriett

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?