Menü

Így küzdd le az édesség utáni sóvárgást

Előfordul, hogy ha nagyon alacsony a vércukorszintünk, szinte sóvárgunk a cukor és szénhidrát után. Ez egy teljesen normális jelenség, hiszen a test próbálja minél hamarabb a megfelelő szintre állítani a vércukorszintet. De mi a helyzet akkor, ha ez túl gyakran és a vércukorszintünktől függetlenül történik?

Sokszor az agyunk úgymond félreértelmezi a test jeleit. Ilyen például, ha szomjasak vagyunk. Ezt az agy könnyen összekeveri az éhségérzettel, így, ha tudjuk, hogy valójában megfelelő mennyiségű táplálékot fogyasztottunk és mégis valamilyen édesség vagy szénhidrát után vágyakozunk, próbáljunk meg először inni 1-2 pohár vizet. Ha valóban a szomjúság volt a probléma, már 1 pohár víz is orvosolhatja a sóvárgást, ráadásul kutatók azt találták, hogy az étkezés előtt elfogyasztott 2 pohár víz segít elkerülni a túlevést, így aki súlyfelesleggel küzd, annak is érdemes kipróbálnia ezt a praktikát.

Bár furcsán hangozhat, hogy ha éhesek vagyunk, mozogjunk, de valójában éppen segít a testmozgás, ha cukor utáni sóvárgást tapasztalunk. Akár egy rövid, 10-15 perces séta vagy lépcsőzés is segíthet, ugyanis mozgás hatására az izmok inzulinérzékenysége megnő és a vérünkben található cukrot felveszik a sejtek.

Egy szintén jó módszer, bár kevésbé tudományos, az az, ha végig gondoljuk, valóban éhesek vagyunk-e, vagy csak konkrétan a cukrot kívánjuk. Megennénk mondjuk egy salátát, vagy egy szelet gyümölcsöt is? Ha igen, akkor nagy valószínűséggel valóban éhesek vagyunk és döntsünk az egészségesebb választás mellett, ha pedig nem kordul meg a gyomrunk ezek hallatán, akkor csak a cukrot kívánjuk. Ekkor próbáljuk meg valamelyik fentebb leírt tanácsot alkalmazni.

A cukor utáni sóvárgás lehet, hogy csak egy tünet, például a stresszé. Ilyenkor bár hasznosak a sóvárgás pillanatában használható tippek, nem oldják meg hosszú távon a problémát. Ha túlságosan stresszes életet élünk, akkor stresszevés, de akár inzulinérzékenység is kialakulhat, ahol már nem elegendő egy pohár víz elfogyasztása. Ilyenkor az életmódváltás nyújthat segítséget, mert az a probléma gyökerét kezeli, nem pedig a tüneteket.

Az sem utolsó a sóvárgás okai közt, ha nem megfelelő étrenden élünk. Ha rendszeresen sok cukrot fogyasztunk, hajlamosak leszünk azt kívánni akkor is, amikor pusztán éhesek vagyunk. Igyekezzünk több fehérjét és rostot fogyasztani, mivel ezek hosszabb időre biztosítanak jóllakottság érzetet, valamint az is fontos, hogy ha hajlamosak vagyunk hamar megéhezni, akkor ügyeljünk arra, hogy a nap folyamán többször együnk kis mennyiségeket, így elkerülve az éhezés állapotát, emiatt pedig a cukor utáni sóvárgást.

Amit a hőségriadóról tudni érdemes

Itt a nyár, tombol a meleg, jönnek a hőségriadók sorban, de mit is jelentenek ezek pontosan?

Kültéri medence karbantartása és tisztítása

Nálunk a kültéri medence nemcsak egy kerti kiegészítő, hanem a nyári családi élet központja. Három gyermekem van, akik egyszerűen imádják a vizet. Amint beköszönt a jó idő, szinte minden szabad percüket a medencében töltik. Éppen ezért számunkra különösen fontos, hogy a víz mindig tiszta, biztonságos és higiénikus legyen. Az évek során megtanultuk, hogy a medence karbantartása nem bonyolult feladat, de rendszerességet és odafigyelést igényel.

Praktikák lábizzadás ellen nyáron

Őszintén szólva, a lábizzadás számomra is visszatérő probléma minden nyáron. Amikor beköszönt a kánikula, elég néhány óra egy zárt cipőben, és máris kellemetlenül nedvesnek érzem a zoknimat. Nemcsak a komfortérzetet rontja, hanem az ember önbizalmára is hatással lehet, főleg, ha le kell vennie a cipőjét valahol.

Nyári veszélyek a legkisebbekre – Amire minden szülőnek figyelnie kell

A nyár a szabadság, a családi kirándulások, a strandolás és a felhőtlen játék időszaka. A napsütéses hónapok azonban olyan veszélyeket is rejtenek, amelyek különösen a kisgyermekeket érinthetik. A szülők és nagyszülők fokozott odafigyelésével a legtöbb baleset megelőzhető, ezért érdemes tudatosan felkészülni a nyári időszak kihívásaira.

Nyári veszélyek kedvenceinkre: mire figyeljen minden felelős gazdi a kánikula idején?

A nyár a szabadtéri programok, kirándulások és közös élmények időszaka. Sokan ilyenkor még több időt töltenek kedvenceikkel a szabadban, azonban a forróság nemcsak az emberek szervezetét terheli meg, hanem a háziállatokét is.