Elsősegély trükkök kisállat tulajdonosoknak
- Dátum: 2022.01.25., 20:39
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- állat, állatorvos, cica, egészség, elsősegély, kutya, praktika, trükk
Mindannyian fel vagyunk készülve olyan esetekre, ha egy családtagunk elvágja az ujját vagy megsérül. De tudjuk-e, mit tegyünk, ha kisállatunk fulladozik egy csonttól vagy rohama van? Nem árt tudni néhány alapvető elsősegély technikát, mert legtöbbször kedvencünk életét menthetjük meg vele.
Autóbaleset
Egy fájdalmakkal küzdő állat sokszor hajlamos agresszívabban viselkedni, így akár saját gazdáját is megharaphatja. Szóval, ha éppen nincs nálunk a szájkosár, kössük át a száját egy sállal, övvel vagy törülközővel. Ha hány, akkor természetesen ne! Húzzuk le az útról finoman egy takaróra vagy törülközőre hengergetve az állatot. Sose emeljük meg ilyenkor. Mindig figyeljünk rá, hogy melegben legyen, és ha esetleg úgy látjuk, törései vannak, a lehető legkevésbé mozgassuk!
Mérgezés
Sajnos sok, a háztartásban megtalálható termék rendkívül veszélyes lehet kutyákra, cicákra egyaránt – fagyálló folyadék, rovarirtó szerek, rágógumi, különféle gyógyszerek. Szerencsére ezeknek van ellenszere. Ebben az esetben viszont fontos, hogy minél hamarabb eljussunk az állatorvoshoz. Ha tehetjük, előtte telefonáljunk oda, hogy már várjanak, és minél hamarabb sorra kerüljünk!
Fulladás
Ha eszméletlen az állat, nyissuk ki a száját, és az ujjunkkal próbáljuk meg eltávolítani az idegen tárgyat. Ha az állat magánál van, csináljunk egy módosított Heimlich féle műfogást. Fektessük az állatot a hátára, alkalmazzunk nyomást közvetlenül a bordák mögött, és nyomjuk előre a kezeinket. Ha tehetjük, kérjünk segítséget, és vitessük el magunkat az állatorvoshoz.
Rohamok
A legtöbb roham általában három percen belül elmúlik. Addig biztosítsunk az állatnak biztonságos körülményeket, amíg tart a roham. Távolítsuk el a közeléből a bútorokat. A kezünket viszont sose tegyük a szájába, és a nyelvét se húzzuk ki a szájából. Ha a roham véget ért, lépjünk kapcsolatba az állatorvossal.
Kutyaharapás
Vigyük a klinikára, amint lehet! Fontos, hogy a seb időben ki legyen tisztítva, különben könnyen elfertőződhet.
Méh- és darázscsípés
A legtöbb méh-, illetve darázscsípés csak dagadással vagy viszketéssel jár. Ha látjuk a fullánkot, próbáljuk meg kihúzni egy csipesszel. Beszéljünk az orvossal, hogy szükség van-e antihisztaminra.
Hőguta
Ha az állat nagyon zihál, nyáladzik vagy légzési nehézségei vannak, azonnal vigyük hűvös helyre. Tegyünk rájuk hideg, nyirkos, nedves törülközőt, lehetőleg a nyaka vagy a feje köré, de semmiképpen se az arcához. Le is spriccelhetjük óvatosan hűvös vízzel, például a hasát, és ha erősek a tünetei, vigyük állatorvoshoz. Arra mindenképpen ügyeljünk, hogy ne hűtsük le az állatot túl gyorsan, mert ezzel egészségügyi károkat okozhatunk neki.
Fort Molnár Henriett
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.