Menü

Mi köze az alvásnak az egészséges életmódhoz és a fogyáshoz?

Az alvás és az egészséges életmód kapcsolatának összefüggése talán nem újkeletű téma, ha esetleg mégis kérdéseket vet fel, milyen módon hatnak egymásra, nos erről írunk mai cikkünkben, szánjanak néhány percet az elolvasására.

Az alvásnak sok pozitív hatása ismert, ennek ellenére sokan elhanyagolják, és megelégednek mindössze 5-6 óra alvással, pedig az nem elegendő.

A legtöbb fogyókúra vagy életmódváltó-program úgy kezdődik, hogy a legfontosabb sikerességi szempontok egyikeként említik az elegendő alvást. A pihenésnek legalább akkora szerepe van a céljaink elérésében, mint bármi más tényezőnek.

Az egyik legérdekesebb kutatás, miszerint az alvás bizony fogyaszt. Bármily meglepő, ez tényleg igaz.

Nézzük hogyan hat az alvás a fogyókúránk sikerességére.

Egyrészt, ha korábban lefekszünk, kivédhetjük a késő esti nassolást. A televízió, számítógép, laptop előtti majszolást, pótvacsorát, nasit. Ilyenkor ugye Te sem a répád rágcsálod a hűtőből? Viszont, ha alszunk, nem eszünk. Ugyebár.

Több alvás = több elégetett kalória.

Ahogy a testedzés, úgy az alvás is segíti a kalóriák felhasználását, már csak ezért is megéri korábban lefeküdni, ezáltal többet pihenni.

Alvás hűvös hőmérsékletben.

Ha fogyni akarunk, érdemes bevetni ezt az apró trükköt is. A hűvös környezetben történő alvás felpörgeti a zsírégetést, az elégetett kalóriákat ugyanis a szervezet a testhőmérséklet fenntartására fordítja. Nem is rossz, ugye?

Aki nem alszik eleget, az egész nap nassol. A reggelit valószínűleg kihagyja és egész nap majszol, rágcsál, eszik, nassol, aki fáradt, álmos, nyűgös.

Biztosan tapasztalta már más is, hogy ilyen állapotban a szénhidrátokhoz nyúlunk, mégpedig a legrosszabb fajtákhoz, nem is a barna rizshez és a zabpehelyhez.

Nem én állítom ezt, egy tanulmány során derült fény arra, hogy amikor nem alszunk eleget, akkor a ghrelin nevű éhséghormon szintje megnő, a jóllakottságért felelős leptin hormon szintje pedig lecsökken. Ennek következtében naponta akár 300-500 kalóriával is többet eszünk.

Alváshiány esetén nemcsak az étkezésekkel viszünk be több pluszkalóriát, de a vásárlás is igazi „aknamező”, ugyanis többszáz kalóriával több - kevésbé fontos – ételt vásárolunk, ha fáradtan és éhesen megyünk boltba.

Ha valaki komoly energiákat fektet a fogyókúrájába, életmódváltásába, akkor a fentiek ismeretében érdemes tehát kialudni magunkat, mielőtt a fogyókúrából észrevétlenül hízókúra lesz.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.