Mi köze az alvásnak az egészséges életmódhoz és a fogyáshoz?
- Dátum: 2022.01.28., 21:06
- Martinka Dia
- képek:pexels.com
- alszik, alvás, célok, cikk, egészség, éhes, elegendő, életmód, életmódváltás, esti nassolás, fáradt, fogyás, fogyókúra., kalóriafelhasználás, lefekszik, pihen, pluszkalória, program, televízió, testedzés, vásárol, zsírégetés
Az alvás és az egészséges életmód kapcsolatának összefüggése talán nem újkeletű téma, ha esetleg mégis kérdéseket vet fel, milyen módon hatnak egymásra, nos erről írunk mai cikkünkben, szánjanak néhány percet az elolvasására.
Az alvásnak sok pozitív hatása ismert, ennek ellenére sokan elhanyagolják, és megelégednek mindössze 5-6 óra alvással, pedig az nem elegendő.
A legtöbb fogyókúra vagy életmódváltó-program úgy kezdődik, hogy a legfontosabb sikerességi szempontok egyikeként említik az elegendő alvást. A pihenésnek legalább akkora szerepe van a céljaink elérésében, mint bármi más tényezőnek.
Az egyik legérdekesebb kutatás, miszerint az alvás bizony fogyaszt. Bármily meglepő, ez tényleg igaz.
Nézzük hogyan hat az alvás a fogyókúránk sikerességére.
Egyrészt, ha korábban lefekszünk, kivédhetjük a késő esti nassolást. A televízió, számítógép, laptop előtti majszolást, pótvacsorát, nasit. Ilyenkor ugye Te sem a répád rágcsálod a hűtőből? Viszont, ha alszunk, nem eszünk. Ugyebár.
Több alvás = több elégetett kalória.
Ahogy a testedzés, úgy az alvás is segíti a kalóriák felhasználását, már csak ezért is megéri korábban lefeküdni, ezáltal többet pihenni.
Alvás hűvös hőmérsékletben.
Ha fogyni akarunk, érdemes bevetni ezt az apró trükköt is. A hűvös környezetben történő alvás felpörgeti a zsírégetést, az elégetett kalóriákat ugyanis a szervezet a testhőmérséklet fenntartására fordítja. Nem is rossz, ugye?
Aki nem alszik eleget, az egész nap nassol. A reggelit valószínűleg kihagyja és egész nap majszol, rágcsál, eszik, nassol, aki fáradt, álmos, nyűgös.
Biztosan tapasztalta már más is, hogy ilyen állapotban a szénhidrátokhoz nyúlunk, mégpedig a legrosszabb fajtákhoz, nem is a barna rizshez és a zabpehelyhez.
Nem én állítom ezt, egy tanulmány során derült fény arra, hogy amikor nem alszunk eleget, akkor a ghrelin nevű éhséghormon szintje megnő, a jóllakottságért felelős leptin hormon szintje pedig lecsökken. Ennek következtében naponta akár 300-500 kalóriával is többet eszünk.
Alváshiány esetén nemcsak az étkezésekkel viszünk be több pluszkalóriát, de a vásárlás is igazi „aknamező”, ugyanis többszáz kalóriával több - kevésbé fontos – ételt vásárolunk, ha fáradtan és éhesen megyünk boltba.
Ha valaki komoly energiákat fektet a fogyókúrájába, életmódváltásába, akkor a fentiek ismeretében érdemes tehát kialudni magunkat, mielőtt a fogyókúrából észrevétlenül hízókúra lesz.
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.