Immunerősítő élelmiszerek
- Dátum: 2022.02.06., 14:59
- Udvari Fanni
- energia, feketeretek, fokhagyma, immunrendszer, joghurt, méz, tengeri herkenytyűk, vitamin, zöldpaprika
A megfelelő higiénia és a rendszeres sport mellett a jó táplálkozás is fontos ahhoz, hogy kihozzuk immunrendszerünkből a legtöbbet. Ha odafigyelünk arra, hogy mit eszünk, nagyobb eséllyel kerülnek el a fertőzések, betegségek, többek között a megfázás.
A szervezetünk általános állapota meghatározza azt is, hogy a védelmi funkcióink hogyan működnek. A jó általános egészség fenntartásához viszont megfelelő táplálkozásra van szükség, azaz olyan élelmiszerek elfogyasztására, amelyek kiegyensúlyozott anyagcserét tesznek lehetővé, valamint ellátják a szervezetet minden fontos tápanyaggal. Nézzük, hogy milyen ételekkel tehetünk különösen jót az immunrendszerünknek.
Joghurt
Ez a tejtermék probiotikus hatású, segít az emésztőrendszerben található jó baktériumok szaporodásában, és rendszeresen fogyasztva ugyanolyan jól, ha nem jobban erősíti az immunrendszert, mint a különböző vitaminkészítmények és tabletták. Válasszunk élő flórás, illetve görög változatot, natúrt, mert a gyümölcsjoghurtokban nagyon sok a cukor.
Fokhagyma
Fokhagymában található allicinsikeresen veszi fel a harcot a baktériumokkal és fertőzésekkel. Egy kutatás szerint azoknak, akik hetente legalább 6 gerezd nyers fokhagymát megesznek, 30 százalékkal kisebb az esélyük a vastagbélrákra, és 50 százalékkal a gyomorrákra.
Tea
A Harvard egyetem kutatása szerint azok, akik két héten át napi 5 csésze fekete teát ittak, tízszer annyi vírusellenes interferon képződött a vérükben, mint akik ugyanennyi placebo forró italt fogyasztottak el. A teában lévő L-theanin nevű aminosav (a fekete és a zöld verzióban is van) felelős az áldásos hatásért.
Tengeri herkentyűk
A rákban, osztrigában, kagylóban rengeteg a szelén, ami fontos a sejtek illetve azimmunrendszermegfelelő működéséhez. A lazac, a makréla és a hering omega-3 zsírsavakban gazdag, aminek gyulladáscsökkentő hatása is van.
Húsleves
A csirkehúsleves régóta viseli a koronát a gyógyító táplálékok között. Akár a csirkéből származó cink, a forró étel jótékony hatása, vagy a vitaminokkal, rostokkal teli zöldségek az oka ennek, biztos, hogy feltölti a szervezetet tápanyagokkal, és a lábadozáshoz is nélkülözhetetlen.
Zöldpaprika
A zöldpaprika háromszor annyi C-vitamint tartalmaz, mint a narancs, és nyáron bőven találunk belőle a piacon. Minél frissebb, annál jobban megőrzi vitamintartalmát.
Feketeretek + méz
A megfázás, meghűlés és a nátha ellenszereként esküsznek a fekete retek gyógyhatására, nem is akárhogyan. A módszer különös, de sokak szerint működőképes. Egy feketeretket meghámoznak, kettévágják, kivájják mindkettő belsejét, mint egy poharat, amibe mézet töltenek. Mindezt egy pohár, bögre tetejére ültetik, aminek szűkebb a szája, így a retek a pohár tetején ül. Egy éjszakán át hagyják a konyhapulton, hogy a méz át tudjon csurogni a retken, és a pohár aljában találjuk reggelre. Ezt a mézet kell bevenni nagy kanállal egy héten keresztül.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.