Menü

Mértéktelen evészavar – hogyan küzdheted le?

A mértéktelen evészavar nem egyenlő az alkalmi evészavarral. Ki ne ette volna már túl magát egy születésnapi vacsorán vagy akár többször is a karácsonyi időszakban? Azok viszont, akik mértéktelen evészavarral küzdenek, kényszerítve érzik magukat, hogy ezt tegyék legalább hetente egyszer, több mint három hónapon keresztül.

Így meg is érkeztünk a definícióhoz. Azok, akik mértéktelen evészavarral küzdenek, úgy érzik, nem tudják szabályozni mennyit vagy éppen mit esznek. Gyakran étkeznek egyedül, míg nem már betegnek érzik magukat, vagy éppen, amikor nem is éhesek. Bűntudat, szégyen, undor és szomorúság kíséri a folyamatot. Sokszor a családtagok elől is elrejtik a problémát, mert annyira zavarban érzik magukat a viselkedésük miatt.

Nem ugyanaz, mint a bulimia!

Bár sok tünetük közös, és hasonló érzések társulnak mindkettőhöz, a bulimiában szenvedők „testük megtisztítása érdekében” meg is hánytatják magukat, hashajtókat vesznek be. Ez utóbbi viszont nem része a mértéktelen evészavarnak.

Súlygyarapodás? Mentális egészség?

Sokaknak, akik ezzel az állapottal küzdenek, gyakran súlyproblémákkal is szembe kell nézniük. Körülbelül kétharmaduk túlsúlyos. 30%-uk pedig olyan ember, aki egyébként fogyókúrával próbálkozik. Érzelmi vagy mentális problémával is küzdhetnek, mint például depresszió, idegesség, bipoláris betegség, kábítószer problémák. Stresszesnek érezhetik magukat, alvászavaraik lehetnek, az önbecsülésük is alacsony lehet, vagy nem megfelelő testképpel rendelkeznek.

Mi okozhatja a betegséget?

A szakértők sem biztosak benne, pontosan mi váltja ki a betegséget. A gének, a pszichológia, a családi háttér mind szerepet játszhatnak. De előidézheti stresszes vagy traumatikus életesemény, mint egy szeretett ember halála, vagy ha valaki túlzottan megrögzött a súlyával kapcsolatban.

A gyógyulás lehetséges!

Ha éppen most diagnosztizáltad magad ezzel az állapottal, nyugodj meg, ugyanis sikeresen kigyógyulhatsz belőle! Keress fel egy orvost, aki megvizsgál, és kikérdez az étkezési szokásaidról, az érzelmi egészségedről, a testképedről, illetve az ételekhez való hozzáállásodról.

A kezelő orvos javasolhat pszichiátriai vagy egyéb tanácsadói kezelést, hogy megküzdj az érzelmi háttérrel. A kognitív viselkedésterápia, illetve az interperszonális pszichoterápia is jó hatással lehet. Egy dietetikussal való együttműködés is sokat tehet hozzá a gyógyuláshoz. Megtanulsz egészséges étkezési szokásokat kialakítani, és akár étrendnaplót is vezethetsz a gyógyulás során.

Néha sajnos szükség lehet gyógyszeres kezelésre is, ha valaki súlyosabb mentális problémákkal küzd. Ilyenkor felírhatnak antidepresszánsokat vagy egyéb gyógyszereket. Ezen kívül van már olyan gyógyszer is, amit a gyógyszerhatóság elfogadott és jóváhagyott a mértéktelen evészavar kezelésére is.

Összegzésként elmondhatjuk, hogy ez a betegség sokszor még saját magunk előtt is hosszú ideig rejtve maradhat, viszont ha egyszer felismertük, nem érdemes várni a kezelés elkezdésével, hogy ne okozzunk magunknak hosszabb távú egészségügyi károkat.

Fort Molnár Henriett

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.