Menü

Jelek, hogy nem eszel elég szénhidrátot

Alapvetően kétféle szénhidrátot különböztetünk meg: az „egészségtelen” egyszerű szénhidrátokat (krékerek, fehér lisztből készült péktermékek, édességek, tésztafélék), melyek gyorsan felszívódnak és hirtelen megemelik a vércukorszintet; valamint az „egészséges” és rostban dús, komplex szénhidrátokat (teljes kiőrlésű péktermékek, zöldségek, gyümölcsök, babfélék), melyek lassan szívódnak fel, sokáig látnak el energiával.

Ezek nem emelik meg hirtelen a vércukorszintet, ezzel hozzájárulnak a szervezetünk egészségéhez. Amennyiben az utóbbiból nem fogyasztasz eleget, sokkal többet ártasz a magadnak, mint gondolnád, a segítségünkkel viszont időben felismerheted a szénhidráthiány intő jeleit és következményeit!

1. Kellemetlen szájszag

Ha nem viszel be elég szénhidrátot a szervezetedbe, a tested a már meglévő fehérje- és zsírkészletedből fog gazdálkodni és energiát nyerni. Ezt a folyamatot ketózisnak nevezzük, mely a keto-diéta alapja is egyben. A diétát csak előzetes orvosi konzultációval érdemes alkalmazni, egyik mellékhatása pedig a kellemetlen lehelet.

2. Ingerlékenység

Az amerikaiak egy külön szót is alkottak az éhség miatt kialakult ingerlékenységre: a „hangry” jelenség a szénhidrátok által támogatott szerotonin boldogsághormon hiányától jön létre, mely szintén a keto-diéta egyik mellékhatása lehet. Az ingerlékenységtől viszont könnyen meg lehet szabadulni, ha szénhidrátokat fogyasztunk – többek között ezért eszünk édességeket, ha rossz passzban vagyunk.

3. Fejfájás

Az agyi funkciók megfelelő működéséhez mindenképpen szükséges a szénhidrátok fogyasztása – elhagyásukkal migrénes fejfájásunk lehet nap, mint nap. Ha neked is gyakran fáj a fejed és kevés szénhidrátot eszel, mindenképpen változtass az étkezési szokásaidon!

Tudtad? A szakértők szerint 3-5 óránként ajánlott a szénhidrátok fogyasztása.

4. Puffadás

Ha kevés szénhidrátot eszel, a rostfogyasztásod is jelentősen csökken – ennek egyenes következménye a gyomorpuffadás. Ezt a kellemetlen állapotot megemelkedett vízfogyasztással, gyümölcsökkel (banánnal, almával, körtével és bogyófélékkel), valamint teljes kiőrlésű péktermékekkel tudod csökkenteni.

5. Székrekedés

A szénhidráthiány legelső jelei közé tartozik a székrekedés, melyet rostban dús táplálékokkal és gyógyvizekkel tudsz enyhíteni. A tök- és chia mag, brokkoli, a káposzta, az olívaolaj, valamint a szilva gyors segítség lehet a bajban.

6. Gyengeség

Állandóan fáradt vagy, még akkor is, ha vitaminokat szedsz? A szénhidráthiány alaposan kikezdheti a szervezetet és az influenzához hasonló tüneteket is produkálhat, tehát nem szabad viccelni vele! A gyengeségen – az étkezési szokásaid megváltoztatásán kívül – az elektrolitokat tartalmazó italok és vizek segíthetnek.

Ki kell tapasztalnod, mennyi szénhidrátra van szükséged ahhoz, hogy egészséges keretek között (heti 0,5-1kg) fogyni, formálódni tudj, és melyek a legjobb források a TE szervezeted számára. Ez a mozgástól és mozgásformától is függ – hiszen aki nagy intenzitású edzéseket végez(ne), azoknak kell a szénhidrát. A szénhidrát hiányában csökken az energiaszint, az edzés sem lesz kemény – és ezzel pont hátráltatod a fogyást. Hiszen egy kőkemény edzésnek nagyon nagy anyagcserefokozó hatása van, ami felpörgeti a zsírvesztést akár 24 órára is!

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.