Menü

Természetes módszerek torokfájás ellen

Mindenkinek ismerős az érzés, mikor fáj a torkunk, szúr, kapar, éget, a nyelés olyan, mintha kaktuszt ennénk. A torokfájásra számos gyógyszer létezik, azonban ezek helyett(esetileg mellett) most természetes megoldásokat, népi gyógymódokat kínálunk.

A torokfájás mindig egy nagyon kellemetlen dolog, elsődleges feladata enyhíteni a fájdalmas érzést. Erre otthon elsőként sokszor a mézet vesszük le a polcról. Teába keverve, vagy magában fogyasztva is hatásos gyógymód, antibakteriális és vírusölő hatású.

Régi módszer, sokan ismerik a meleg sós vizes gargalizálást, mely segít elpusztítani a torokban lévő baktériumokat. Nemcsak természetes, házi megoldás, de még hatásos és olcsó is. A sós vízben oldva kiválóan fertőtleníti a légutat és gyógyítja a torokbántalmakat.

A kamillatea gyógyhatásairól nem tudunk újat mondani, természetesen nyugtató hatású. Régóta használják gyógyászati célokra, például a torokfájás enyhítésére. Néhány tanulmány véleménye kimutatta, hogy a kamillagőz belégzése segíthet enyhíteni a megfázás tüneteit, beleértve a torokfájást is. A kamillatea fogyasztása serkentheti az immunrendszert működését, így szervezet hamarabb tudja legyőzni a fertőzést.

A sós vízzel való gargalizálás mellett gyakran alkalmazott módszer a sós vízzel kevert szódabikarbóna gargalizálás, mely szintén elpusztítja a baktériumokat.

Ebben az esetben egy csésze meleg vízhez 1/4 teáskanál szódabikarbónát és 1/8 teáskanál sót kell adni, majd öblögetni.

Az almaecetet én még sosem használtam, de többen említették, hogy ha fáj a torkom, 1-2 evőkanál almaecetet oldjak fel egy csésze vízben, és gargalizáljak vele. Ezt a módszert is érdemes megjegyezni, ugyanis az almaecet is antibakteriális hatású.

Gőzölés, izzadás eddig is ismert módszer volt. ha megfáztunk, igen eredményes módszerről van szó. Kamillával, orvosi zsályával nagyon hatásos. Forraljunk fel egy edényben vizet és inhaláljunk a keverékkel. A torokfertőtlenítés szerek egyik legjobb ellenszere a fokhagyma és a vöröshagyma. Keverjük össze 1 evőkanál reszelt tormával és 1 dl vízzel. Hagyjuk 20-25 percig állni és ezután gargalizáljunk ezzel gyakran, vagy préseljünk le egy fokhagymát, keverjük össze mézzel és együk meg.

Az aromaterápia is jól működik. Eukaliptusz- és borsmenta-olajat cseppentsünk vízbe, s lélegezzük be mélyen. Ez a módszer gyermekek és várandós nők számára viszont nem ajánlott.

A fent összegyűjtött praktikák és tanácsok bizonyítottan hatásos népi gyógymódok, azonban nem helyettesítik a szakszerű orvosi kezelés, ezért, ha a torokfájásunk napok múlva sem csillapodik, feltétlen orvoshoz kell fordulnunk.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.