Menü

Ételek, amelyektől egészségesebb lesz a hajad

Az étrend számít, tényleg az vagy, amit megeszel. Jobban nő, és erősebb lehet a hajad ezektől az ételektől, ami eleve megoldhatja sokak problémáját a hajkoronával kapcsolatban.

A haj esetében is a minél változatosabb, színesebb táplálkozás az alapelv. Fontos, hogy naponta kétszer fehérjéhez jusson a szervezet. Ezenkívül fogyassz teljes kiőrlésű gabonakészítményeket, gondoskodj a jó minőségű táplálékról.

A haj szárazsága, zsírosodása, hullása is legtöbbször valamilyen vitaminhiányra utal. A zsíros hajat sokszor a túlzott fűszerhasználat okozza. Kerüld a csípős fűszereket: a borsot, paprikát, chilit, curry-t. Hajbarát fűszerek is léteznek, ilyen a kömény és a kurkuma.
A színtelen, fénytelen haj leggyakoribb oka az erős vegyszerek roncsoló hatása, ami a gyakori hajfestés, szőkítés, melírozás során éri a hajat. Azonban fehérjehiány is állhat a háttérben. Naponta kilogrammonként 0,75 g protein a javasolt mennyiség. Jó forrásai a sovány húsok, a halak, a mogyoró- és diófélék. A száraz haj egyik oka az esszenciális zsírsavak hiánya is lehet. Ebben az esetben egyél mogyoróféléket, magvakat, olajos halat.

Ha a hajad lassan nő, elképzelhető, hogy a jelenséget a B-vitamin hiánya okozza. Fogyassz tojást, halat, tejet, mogyoróféléket, hüvelyeseket.
A hajhullás a vashiány következménye is lehet. Nőknek naponta 14,8 mg vas bevitele ajánlott. Táplálékkiegészítők helyett inkább változtass étrendeden! Iktass be vörös húst, sötétzöld zöldségeket, például brokkolit, spenótot és salátákat.

A hajhullás hátterében nem csak a vitaminhiány, hanem az A-vitamin túladagolása is állhat. Ezt olyan étrend okozhatja, amelyben túlsúlyban vannak az A-vitamin-tartalmú ételek, de többféle táplálékkiegészítő párhuzamos alkalmazása is okozhatja. Mivel zsírban oldódó vitaminról van szó, a szervezetben könnyen felhalmozódhat. Ezért egyszerre csak egy mesterséges vitaminkészítményt fogyassz, és figyelj oda, hogy milyen készétel vagy -ital mennyi hozzáadott A-vitamint tartalmaz.

Tehát, mint mindig emlékezünk rád, az étrend az egészséges haj kulcsa is. Mindig azt mondják, hogy mi vagyunk azok, akik esznek, tehát ha a testnek a legegészségesebb összetevőket adjuk, a jutalom nagyobb lesz. Jól tudomásul veszi mindazt, ami következik, és alkalmazhatja most.

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?

Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?

Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.