Hogyan változik a bőr menopauza után?
- Dátum: 2022.04.28., 15:30
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- arctisztítás, bőr, egészség, menopauza
Ahogy telik az ember felett az idő, talán nő az önbizalma és bölcsebb is lesz, ez azonban nem igaz a női szervezet hormonszintjeire. Menopauza alatt csökken az ösztrogén szintje, aminek óriási kihatása lehet a bőr minőségére. A bőr elvékonyodhat, megereszkedhet, ráncosodhat. Szerencsére ezen változások egy része a megfelelő bőrápolással szinten tartható.
A menopauza alatt és után a szervezet már nem termel olyan sok kollagént, mint előtte. A bőr alatti zsírréteg egy része felszívódik és a rugalmassága is csökken. Ez és a hormonális változások által kiváltott bőrszárazság okozza a bőr megereszkedését és ráncosodását főleg a nyak, az állkapocs és az arc területén.
Az arctisztítás ebben az időszakban egy nagyon fontos bőrápolási lépés. Ahogy elhalad felettünk az idő, a bőr egyre többet profitál a bevitt nedvességből. Érdemesebb tehát egy krémesebb formulát választani a hab vagy gél állagú arctisztítók helyett. A menopauza után a bőr szárazsága a kevésbé működő faggyúmirigyek miatt alakul ki. Kerüljük a hosszú, forró zuhanyt, és a hidratáló krémet akkor vigyük fel a bőrre, amikor az még nedves. Ez elősegíti a megfelelő hidratációt.
A nap elleni megfelelő védekezés ebben az életkorban is elengedhetetlenül fontos. A bőr ilyenkor már kevésbé tudja megvédeni önmagát, ezért mindig használjunk valamilyen fényvédő krémet. Az arcon, kézen és nyakon előforduló pettyek a menopauza környékén még nyilvánvalóbbá válnak. Kevésbé fognak továbbfejlődni, ha megfelelően védekezünk a káros napsugarak ellen.
Az évek során kialakuló ráncokért nemcsak a menopauza alatt bekövetkező hormonális változások, hanem a napsugárzás okozta károsodások is felelőssé tehetők. A ráncok azonban jobban észrevehetőek, amikor a bőr száraz, főleg a kor előrehaladtával. Ez is alátámasztja a hidratáció szükségességét.
A sok antioxidánst tartalmazó ételek fogyasztása is erősíti a bőrt, ezért érdemes ezekre nagyobb hangsúlyt fektetni. Együnk sok világos színű zöldséget, illetve gyümölcsöt, mert ezek színüket az antioxidánsoknak köszönhetik. Remek megoldás lehet, ha a spektrum minden színét próbáljuk lefedni a zöldség-, és gyümölcsfogyasztásunkkal.
A szója gazdag izoflavonokban, ami egy növényi alapú összetevő, és hasonlóan viselkedik a szervezetben, mint az ösztrogén. Az izoflavonok segítenek a korral járó változások javításában, mint amilyen az elvékonyodó bőr.
Ha eddigi életünk során nem tettük meg, érdemes most megpróbálkozni különféle stresszcsökkentő módszerekkel, mint amilyen a jóga vagy a meditáció. Ezek sokat segíthetnek az ellazulásban.
Az edzés, illetve a különféle tornagyakorlatok is csökkentik a stresszt, ezért előnyös ezt is beiktatni az életünkbe. Ezen kívül javítják a keringést, ami a korral lelassul. A tornával bevitt bevitt extra oxigén miatt a bőr világosabbnak, illetve egészségesebbnek tűnhet.
Végül, de nem utolsó sorban, fontos megemlíteni az alvást. Az elegendő és megfelelő minőségű alvás segít megelőzni a szem alatti sötét karikák kialakulását, és esélyt ad a szervezetnek, hogy újratöltődjön. Az alváshiány akár a hormonszintek megváltozását is okozhatja, ami pedig anyagcsere változásokat okozhat. Ezért, ha tehetjük, iktassunk be napi 7-9 óra alvást.
Fort Molnár Henriett
Táplálékkiegészítők tömkelege. Mi mire szolgál?
Rengeteget hallunk róluk, sokan idegenkednek tőle. Ezek olyan termékek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítésére szolgálnak. Leginkább porok, tabletták, vitaminok formájában azonosítjuk őket. Tartalmaznak ásványi anyagokat, növényi kivonatokat, aminosavakat és más anyagokat, amelyek pozitívan hatnak a szervezet működésére. A cél az, hogy támogassák a testi és a szellemi egészséget, pótolják a tápanyaghiányt, vagy segítsék a sportolók teljesítményét. Rengeteg pozitív hatásuk van, mégis sokan negatív sztereotípiákkal azonosítják.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Lábápolási kisokos
Lábaink naponta nagy terheket viselnek el, állandóan használatban lévő, nélkülözhetetlen testrészeink. Télen amikor nem látszik, hajlamosak vagyunk jobban elhanyagolni a lábápolást, ami az egészségünk szempontjából sem tanácsos. Fontossága nem csak esztétikai okokból jelentős, de komoly betegségeket is meg tudunk előzni vele.
Arcápolási rutin a hideg hónapokra
Egyre hűvösebbek lesznek a napok, és szárazabb lesz a levegő, ami nem csak a hangulatunknak, de a bőrünknek sem tesz túl jót. Ilyenkor érdemes még jobban odafigyelni az arcápolásra, melynek rövid lépéseit és házi praktikáit bárki könnyedén elkezdheti, ha eddig még nem tette!
Így tisztítsd a májad természetes úton
Testünk egyik legfőbb szerve a májunk, hiszen ő az, aki méregtelenít, viszont ennek a szervnek is szüksége van megtisztulásra, hogy jól tudja ellátni feladatát. Néhány tipp, hogy segítsük májunk munkáját.