Menü

Ezt tegyük napégés ellen!

Miután az elmúlt hosszú hétvégén a gondos és alapos naptej használata ellenére is felégett a vállunk, megpirultunk kerti medencézés, biciklizés közben, így felmerült bennem, hogy hogyan kezelhetjük a napégést? Mit tehetünk a leégett bőrrel?

Talán nem túlzok, ha azt írom, elég egy óra napvédelem nélküli sütkérezés a kertben vagy a vízparton, s máris megpirul a bőrünk. A leégés tulajdonképpen egy égési sérülés, ha súlyos esetről van szó, akár másodfokú égési sérülésként is kezelhetjük.

Ha a napégés után nincs hólyagosodás, akkor enyhe napégésről beszélünk és a hűsítő, napozás utáni balzsamok és zselék is segíthetnek, jólesően hűsítő érzést nyújtanak.

A leégett, vízhiányos bőrnek az uborka hasznos lehet. Hatásos, ha lereszeljük, kinyomkodjuk a levét, majd vattapamacs segítségével felvisszük oda, ahol szükség van rá, s hagyjuk megszáradni. Gondolkozom, hogy említsem-e a neten fellelhető házi praktikákat a továbbiakban, azonban azt gondolom, ha nagy a baj, felesleges kísérletezgetni tejföllel, meg reszelt krumplival, bár kétségtelen, hogy van, akinek ez vált be és ez segített, azonban én azt gondolom, hogy a súlyos, felhólyagzott égett bőr szakszerűbb kezelést igényel.

Az egyik legfontosabb teendő nem a napégés után történik, hanem jóval előtte: tartózkodjunk árnyékban és kerüljük a tűző napot, pláne 11 és 15 óra között.

Ha ezt nem tettük és megégtünk, akkor folyó hideg vízzel hűtsük a megégett bőrt, borogassuk hideg vizes ruhával, ez kicsit csillapítja a fájdalmat. Ha nagy a baj, akkor szükség lehet fájdalomcsillapítóra. A recept nélkül kapható, enyhébb égés otthoni kezelésére létező készítményeket is érdemes beszerezni a patikából.

A legjobban mindig a gyerekekre kell vigyázni, a lehető legnagyobb körültekintéssel napoztassuk, strandoltassuk őket. Napozás után mindenképp ajánlott a napozás utáni hűsítő zselék használata, folyadékpótlás és pihenés.

Ha a napégés hólyagképződéssel jár és kisgyermek szenvedte el, akkor feltétlenül forduljunk orvoshoz, ne várjunk vele, ne kezdjük el otthon kezelgetni, pláne, ha láz, hidegrázás és fejfájás, hányinger is társul hozzá.

Sajnos sokan nem veszik figyelembe, hogy a napbarnított bőr érdekében véghez vitt mértéktelen napozás és szolárium nagyon káros.

A sejtsérülések során szabadgyökök képződnek, melyek hatására DNS károsodás indulhat el, aminek későbbi következménye a bőrrák. Az UV-A sugarak roncsoló hatásáról már sokat hallottunk, ez évekkel később pigmentfoltokhoz, idő előtti bőröregedéshez, vagy szintén bőrrákhoz vezethet.

Szakemberek számtalanszor figyelmeztetnek az óvatos és mértékletes napozásra, elegendő folyadékbevitelre, felhívják a figyelmet a megfelelő faktorszámú napvédő és fényvédő készítmények használatára. Ezekkel az óvintézkedésekkel elkerülhető a napégés és annak kellemetlen és káros következményei. Vigyázzunk a bőrünkre!

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.