Menü

Ezt tegyük napégés ellen!

Miután az elmúlt hosszú hétvégén a gondos és alapos naptej használata ellenére is felégett a vállunk, megpirultunk kerti medencézés, biciklizés közben, így felmerült bennem, hogy hogyan kezelhetjük a napégést? Mit tehetünk a leégett bőrrel?

Talán nem túlzok, ha azt írom, elég egy óra napvédelem nélküli sütkérezés a kertben vagy a vízparton, s máris megpirul a bőrünk. A leégés tulajdonképpen egy égési sérülés, ha súlyos esetről van szó, akár másodfokú égési sérülésként is kezelhetjük.

Ha a napégés után nincs hólyagosodás, akkor enyhe napégésről beszélünk és a hűsítő, napozás utáni balzsamok és zselék is segíthetnek, jólesően hűsítő érzést nyújtanak.

A leégett, vízhiányos bőrnek az uborka hasznos lehet. Hatásos, ha lereszeljük, kinyomkodjuk a levét, majd vattapamacs segítségével felvisszük oda, ahol szükség van rá, s hagyjuk megszáradni. Gondolkozom, hogy említsem-e a neten fellelhető házi praktikákat a továbbiakban, azonban azt gondolom, ha nagy a baj, felesleges kísérletezgetni tejföllel, meg reszelt krumplival, bár kétségtelen, hogy van, akinek ez vált be és ez segített, azonban én azt gondolom, hogy a súlyos, felhólyagzott égett bőr szakszerűbb kezelést igényel.

Az egyik legfontosabb teendő nem a napégés után történik, hanem jóval előtte: tartózkodjunk árnyékban és kerüljük a tűző napot, pláne 11 és 15 óra között.

Ha ezt nem tettük és megégtünk, akkor folyó hideg vízzel hűtsük a megégett bőrt, borogassuk hideg vizes ruhával, ez kicsit csillapítja a fájdalmat. Ha nagy a baj, akkor szükség lehet fájdalomcsillapítóra. A recept nélkül kapható, enyhébb égés otthoni kezelésére létező készítményeket is érdemes beszerezni a patikából.

A legjobban mindig a gyerekekre kell vigyázni, a lehető legnagyobb körültekintéssel napoztassuk, strandoltassuk őket. Napozás után mindenképp ajánlott a napozás utáni hűsítő zselék használata, folyadékpótlás és pihenés.

Ha a napégés hólyagképződéssel jár és kisgyermek szenvedte el, akkor feltétlenül forduljunk orvoshoz, ne várjunk vele, ne kezdjük el otthon kezelgetni, pláne, ha láz, hidegrázás és fejfájás, hányinger is társul hozzá.

Sajnos sokan nem veszik figyelembe, hogy a napbarnított bőr érdekében véghez vitt mértéktelen napozás és szolárium nagyon káros.

A sejtsérülések során szabadgyökök képződnek, melyek hatására DNS károsodás indulhat el, aminek későbbi következménye a bőrrák. Az UV-A sugarak roncsoló hatásáról már sokat hallottunk, ez évekkel később pigmentfoltokhoz, idő előtti bőröregedéshez, vagy szintén bőrrákhoz vezethet.

Szakemberek számtalanszor figyelmeztetnek az óvatos és mértékletes napozásra, elegendő folyadékbevitelre, felhívják a figyelmet a megfelelő faktorszámú napvédő és fényvédő készítmények használatára. Ezekkel az óvintézkedésekkel elkerülhető a napégés és annak kellemetlen és káros következményei. Vigyázzunk a bőrünkre!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.