Menü

Ezt tegyük napégés ellen!

Miután az elmúlt hosszú hétvégén a gondos és alapos naptej használata ellenére is felégett a vállunk, megpirultunk kerti medencézés, biciklizés közben, így felmerült bennem, hogy hogyan kezelhetjük a napégést? Mit tehetünk a leégett bőrrel?

Talán nem túlzok, ha azt írom, elég egy óra napvédelem nélküli sütkérezés a kertben vagy a vízparton, s máris megpirul a bőrünk. A leégés tulajdonképpen egy égési sérülés, ha súlyos esetről van szó, akár másodfokú égési sérülésként is kezelhetjük.

Ha a napégés után nincs hólyagosodás, akkor enyhe napégésről beszélünk és a hűsítő, napozás utáni balzsamok és zselék is segíthetnek, jólesően hűsítő érzést nyújtanak.

A leégett, vízhiányos bőrnek az uborka hasznos lehet. Hatásos, ha lereszeljük, kinyomkodjuk a levét, majd vattapamacs segítségével felvisszük oda, ahol szükség van rá, s hagyjuk megszáradni. Gondolkozom, hogy említsem-e a neten fellelhető házi praktikákat a továbbiakban, azonban azt gondolom, ha nagy a baj, felesleges kísérletezgetni tejföllel, meg reszelt krumplival, bár kétségtelen, hogy van, akinek ez vált be és ez segített, azonban én azt gondolom, hogy a súlyos, felhólyagzott égett bőr szakszerűbb kezelést igényel.

Az egyik legfontosabb teendő nem a napégés után történik, hanem jóval előtte: tartózkodjunk árnyékban és kerüljük a tűző napot, pláne 11 és 15 óra között.

Ha ezt nem tettük és megégtünk, akkor folyó hideg vízzel hűtsük a megégett bőrt, borogassuk hideg vizes ruhával, ez kicsit csillapítja a fájdalmat. Ha nagy a baj, akkor szükség lehet fájdalomcsillapítóra. A recept nélkül kapható, enyhébb égés otthoni kezelésére létező készítményeket is érdemes beszerezni a patikából.

A legjobban mindig a gyerekekre kell vigyázni, a lehető legnagyobb körültekintéssel napoztassuk, strandoltassuk őket. Napozás után mindenképp ajánlott a napozás utáni hűsítő zselék használata, folyadékpótlás és pihenés.

Ha a napégés hólyagképződéssel jár és kisgyermek szenvedte el, akkor feltétlenül forduljunk orvoshoz, ne várjunk vele, ne kezdjük el otthon kezelgetni, pláne, ha láz, hidegrázás és fejfájás, hányinger is társul hozzá.

Sajnos sokan nem veszik figyelembe, hogy a napbarnított bőr érdekében véghez vitt mértéktelen napozás és szolárium nagyon káros.

A sejtsérülések során szabadgyökök képződnek, melyek hatására DNS károsodás indulhat el, aminek későbbi következménye a bőrrák. Az UV-A sugarak roncsoló hatásáról már sokat hallottunk, ez évekkel később pigmentfoltokhoz, idő előtti bőröregedéshez, vagy szintén bőrrákhoz vezethet.

Szakemberek számtalanszor figyelmeztetnek az óvatos és mértékletes napozásra, elegendő folyadékbevitelre, felhívják a figyelmet a megfelelő faktorszámú napvédő és fényvédő készítmények használatára. Ezekkel az óvintézkedésekkel elkerülhető a napégés és annak kellemetlen és káros következményei. Vigyázzunk a bőrünkre!

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.