Tények és mítoszok a húgyhólyag egészségéről
- Dátum: 2022.06.07., 18:08
- Fort Molnár Henriett
- képek:pixabay.com
- egészség, folyadék, gyakorlat, húgyhólyag, kezelés, megoldás, mozgás, orvos, prosztata, vese, vizelet, vizelettartás
Vannak témák, amelyekről nem szívesen veszünk tudomást, nem beszélünk vagy kínosnak érezzük. Fontos azonban tisztában lenni azok valóságtartalmával, jelentőségével. Az emberi húgyhólyag egészsége egy a sok közül.
Mítosz: Kis hólyag, nagy probléma
Sokan gondoljuk, hogy ha kicsi a húgyhólyagunk, gyakrabban szembesülünk vizelési problémákkal. Ez azonban nem így van. A legtöbb ember hólyagja 1-2 csészényi vizeletet képes raktározni. A bűnös inkább a hólyagot tartó izmok gyengesége, gyógyszerek mellékhatása, fertőzések.
Tény: Egy éjszaka alatt kétszer vizeletet üríteni nem oké
Éjjelente egyszer kimenni még rendben van, de ha kétszer vagy többször kell a mellékhelyiséget látogatnunk, itt az ideje utánajárni az okoknak! A szakorvos az okok felderítéséhez valószínűleg több dolgot is kérni fog: ismert betegségek, folyadékfogyasztás milyensége, szedett gyógyszerek listája és akár naplóvezetés is szükségessé válhat a mellékhelyiség használatáról. Lehet, hogy csak egyszerű okok állnak a háttérben: például túl sokat iszunk lefekvés előtt. De lehet prosztata megnagyobbodás, magas vérnyomás, depresszió, cukorbetegség is, ami a panaszainkat okozza.
Mítosz: Napi 8 pohár víz elfogyasztása mindenképpen szükséges
Ez függ a testi adottságainktól, illetve az aktivitásunktól is. Talán nincs is szükség arra, hogy minden nap nyolc pohár vizet igyunk meg. Ha egészségesek vagyunk, az a fontos, hogy mindig figyeljünk arra, hogy igyunk, ha szomjasak vagyunk, és maradjunk hidratáltak. Így a vizelet nem fog besűrűsödni, ami megakadályozza a vesekövek kialakulását is.
Tény: Bárkinek lehetnek hólyagproblémái
A húgyhólyag problémák a nőket és a férfiakat ugyanúgy utolérhetik életük különböző szakaszaiban. Gyakrabban fordul elő prosztatagondok, illetve aktív szexuális élet mellett, valamint azoknál nőknél, akik gyereket szültek vagy a menopauza időszakában vannak.
Mítosz: A megoldás, ha kevesebbet iszunk
Ez maximum rövidtávon segít, ha mondjuk a hazafelé tartó kétórás buszutat szeretnénk problémamentesen átvészelni. Egy egészséges hólyag azonban muszáj, hogy normális mennyiségű folyadékot kezelni tudjon. Figyeljünk rá oda, hogy reggel kihagyjuk a kávét, az ugyanis vizelethajtó, izgatja a hólyagot, így garantáltan futnunk kell majd.
Tény: Nem mindig prosztatagond lapul a háttérben
Igaz, hogy gyakran a megnagyobbodott prosztata a ludas a dologban, sokszor a túl aktív hólyag is okozhat problémát. Ennek az állapotnak hasonló tünetei vannak, mindössze az okok és a kezelés tér el. A megnagyobbodott prosztata a húgycsőre gyakorol nyomást, míg a túl aktív hólyag egy izomprobléma.
Tény: A Kegel-gyakorlatokat férfiak is végezhetik
A Kegel-gyakorlatokról sokan úgy tartják, csak nőknek való, azonban férfiaknak ugyanúgy ajánlott. Ezek a gyakorlatok a medencefenék izmainak erősítésére szolgálnak, amelyek kontrollálják, mennyire vagyunk urai húgyhólyagunk viselkedésének. A legjobb az egészben, hogy a gyakorlatokat állva, ülve, fekve is lehet fékezni, sőt bárhol, anélkül, hogy bárki is észrevenné! Érdemes utánanézni!
Tény: Egy rendszer és a napirend segíthet
A húgyhólyag tréningezése lehet a második segítség a Kegel-gyakorlatok mellett. Ez a kettő általában sokat segít azoknak, akik hólyagproblémákkal küzdenek. Megpróbálhatunk egy napirendet is beállítani, és ha véletlenül közben is a mosdóba kellene sietnünk, igyekezzünk ellenállni az ingernek.
Tény: A húgyhólyag formába hozása
Az egészséges életmód mindenképpen pozitív hatással van a hólyag egészségére is. Fontos a rendszeres mozgás, hiszen a Kegel-gyakorlatok végzése megakadályozhatja a stresszinkontinenciát, vagyis azokat a vizeletszivárgásokat, amelyeket köhögés, nevetés vagy tüsszentés okoz. Túlsúlyos emberek esetében pedig a fogyás az egyik leghasznosabb módszer, mivel az extra súly nagyon nagy nyomást gyakorol a húgyhólyagra.
Mítosz: A hólyagproblémák az élet velejárói
Nem igazán. Mindenképpen érdemes szakorvossal beszélni, hiszen a kor előrehaladtával nem kötelező, hogy hólyagproblémák is jelentkezzenek. A megfelelő kezelés azonban segít minimalizálni a tüneteket, így a mindennapi életet is megkönnyíti.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.