Klíma: áldás vagy átok?
- Dátum: 2022.07.04., 19:29
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- 8-10 fok különbség, áldás, allergiás tünetek, átok, egészség, egészségügy, fertőzött, folyadékfogyasztás., gomba, gyulladások, hűtőberendezés, ízületi fájdalmak, ízületi problémák, kellemes hőfok, kinti-benti hőfok, klíma, klímaberendezés, köhögés, könnyezés, kötőhártya-gyulladás, legionellosis, légutak, megfázás, munkavédelem, orrfolyás, orrnyálkahártya, szakember, szellőztetés, szemviszketés, tüdő, tüsszögés, vírus, vízcsepp
A klímaberendezések egészségünkre gyakorolt hatásairól bizony folynak viták. Ahogy beköszönt a kánikula és 30 fok fölé kúszik a hőmérséklet, sokan bekapcsolják autójukban, otthonaikban a hűtőberendezést, hiszen vitathatatlanul kellemesebb hőfokot teremt számunkra, azonban a hűsítő hatásnak megvannak a maga árnyoldalai és káros hatásai is.
Sajnos nem mindig jelent pozitív dolgokat a klíma használata, most arra gondolok épp, hogy számomra például rendszeresen aggodalomra ad okot, mikor a kánikulából izzadtan bemegyek vásárolni a kisfiammal, babakocsisan a bevásárlóközpontok - szerintem gyakran túlhűtött – részeibe, s érzem, hogy a vizes hátunkra hideg levegőt kapunk. Előfordult már emiatt megfázás, köhögés.
A nem megfelelő klímakörülmények az egész szervezetünkre hatással lehetnek, különösen a légutakra, tüdőnkre.
Az egészségügyi és munkavédelmi ajánlások szerint a kinti és a benti hőmérséklet között nem lehet több mint 8-10 Celsius fok különbség, és a szakemberek is legfeljebb tíz fokos különbséget javasolnak a kinti és a benti hőfok között.
Ez azt jelenti, hogy 35-37 fokos hőségben az irodában 25-27 foknál ne legyen hidegebb, de ennél hűvösebb napokon se menjünk 23 fok alá. A kitartóan hideg környezet megfázáshoz és akár ízületi problémákhoz is vezethet.
A nem megfelelően klimatizált helyiség levegője gyakran okozhat légzési panaszokat, a szem, a torok és az orrnyálkahártyák szárazságát, emellett fejfájást, szédülést is, de sokaknál jelentkeznek megfázásos, allergiás tünetek és (orrfolyás, tüsszögés, köhögés, szemviszketés, könnyezés), akár kötőhártya-gyulladás is. Ha a hideg levegő közvetlenül minket ér, akkor ízületi fájdalmak és gyulladások is kialakulhatnak.
Minden szezon előtt fontos, hogy a klíma megfelelően tisztítva legyen, enélkül tilos bekapcsolni és működtetni, ugyanis, ha a klíma légtisztító és szűrő rendszere nem tiszta, akkor ez kedvez a baktériumok, vírusok és gombák elszaporodásának, melyek a levegőbe jutva okozhatnak megbetegedést.
A klíma okozta betegség neve legionellosis, mely tüdőgyulladáshoz hasonlatos tüneteket produkál. Ez a betegség főleg az idősekre, dohányzókra, tüdőbetegségben szenvedőkre, és a legyengült immunrendszerűekre jelent fokozott veszélyt. A betegséget a levegőbe porlasztott fertőzött vízcseppek okozzák.
A fentiekből kiderül, hogy az egészségünk múlhat a különböző speciális szűrők rendszeres karbantartásán és a klímaberendezés tisztításán, legyen szó a munkahelyünkről, az autónkról, vagy otthonunk levegőjéről. A karbantartással sok bajt előzhetünk meg, de gondoskodjunk arról is, hogy ne irányítsuk közvetlenül magunkra a hideg levegőt, ne legyen túl alacsonyra állítva a hőfok és nem szabad elfelejtkezni a rendszeres szellőztetésről, elegendő folyadékfogyasztásról sem.
Ha klimatizált helyen dolgozunk és hidegnek érezzük, legyen nálunk nyáron is egy pulóver, vagy könnyű kardigán, ezzel védekezhetünk a megfázás ellen.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!