Menü

Klíma: áldás vagy átok?

A klímaberendezések egészségünkre gyakorolt hatásairól bizony folynak viták. Ahogy beköszönt a kánikula és 30 fok fölé kúszik a hőmérséklet, sokan bekapcsolják autójukban, otthonaikban a hűtőberendezést, hiszen vitathatatlanul kellemesebb hőfokot teremt számunkra, azonban a hűsítő hatásnak megvannak a maga árnyoldalai és káros hatásai is.

Sajnos nem mindig jelent pozitív dolgokat a klíma használata, most arra gondolok épp, hogy számomra például rendszeresen aggodalomra ad okot, mikor a kánikulából izzadtan bemegyek vásárolni a kisfiammal, babakocsisan a bevásárlóközpontok - szerintem gyakran túlhűtött – részeibe, s érzem, hogy a vizes hátunkra hideg levegőt kapunk. Előfordult már emiatt megfázás, köhögés.

A nem megfelelő klímakörülmények az egész szervezetünkre hatással lehetnek, különösen a légutakra, tüdőnkre.

Az egészségügyi és munkavédelmi ajánlások szerint a kinti és a benti hőmérséklet között nem lehet több mint 8-10 Celsius fok különbség, és a szakemberek is legfeljebb tíz fokos különbséget javasolnak a kinti és a benti hőfok között.

Ez azt jelenti, hogy 35-37 fokos hőségben az irodában 25-27 foknál ne legyen hidegebb, de ennél hűvösebb napokon se menjünk 23 fok alá. A kitartóan hideg környezet megfázáshoz és akár ízületi problémákhoz is vezethet.

A nem megfelelően klimatizált helyiség levegője gyakran okozhat légzési panaszokat, a szem, a torok és az orrnyálkahártyák szárazságát, emellett fejfájást, szédülést is, de sokaknál jelentkeznek megfázásos, allergiás tünetek és (orrfolyás, tüsszögés, köhögés, szemviszketés, könnyezés), akár kötőhártya-gyulladás is. Ha a hideg levegő közvetlenül minket ér, akkor ízületi fájdalmak és gyulladások is kialakulhatnak.

Minden szezon előtt fontos, hogy a klíma megfelelően tisztítva legyen, enélkül tilos bekapcsolni és működtetni, ugyanis, ha a klíma légtisztító és szűrő rendszere nem tiszta, akkor ez kedvez a baktériumok, vírusok és gombák elszaporodásának, melyek a levegőbe jutva okozhatnak megbetegedést.

A klíma okozta betegség neve legionellosis, mely tüdőgyulladáshoz hasonlatos tüneteket produkál. Ez a betegség főleg az idősekre, dohányzókra, tüdőbetegségben szenvedőkre, és a legyengült immunrendszerűekre jelent fokozott veszélyt. A betegséget a levegőbe porlasztott fertőzött vízcseppek okozzák.

A fentiekből kiderül, hogy az egészségünk múlhat a különböző speciális szűrők rendszeres karbantartásán és a klímaberendezés tisztításán, legyen szó a munkahelyünkről, az autónkról, vagy otthonunk levegőjéről. A karbantartással sok bajt előzhetünk meg, de gondoskodjunk arról is, hogy ne irányítsuk közvetlenül magunkra a hideg levegőt, ne legyen túl alacsonyra állítva a hőfok és nem szabad elfelejtkezni a rendszeres szellőztetésről, elegendő folyadékfogyasztásról sem.

Ha klimatizált helyen dolgozunk és hidegnek érezzük, legyen nálunk nyáron is egy pulóver, vagy könnyű kardigán, ezzel védekezhetünk a megfázás ellen.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.