Menü

Kozmetikumok és szavatossági idejük – mit meddig használhatunk?

Mennyire figyelünk arra, hogy szépségápolási termékeink, dekorkozmetikumaink meddig használhatóak? Ismerjük a szavatossági időket? Meddig tárolhatók felbontás után a krémeink és meddig szabad egy rúzst őrizni? Az egészséges és szép bőr érdekében néhány hasznos tanácsot gyűjtöttünk össze.

Nagyon kedveltek és népszerűek a kozmetikumok, dekorkozmetikumok, naptejek, azonban nem szabad elfelejteni, hogy ezek szavatossági idővel rendelkeznek. Cikkünkben találni pár tippet és tanácsot, mikor érdemes lecserélni kedvenc termékeinket egy újabbra.

Az egyik legkedveltebb dekorholmijaink: az ajakrúzs és a szemceruza. Vajon mikor kell kidobjuk őket? Nos jó hír, hogy az ajakrúzs és a szemceruza időálló kozmetikumok, egészségre nem ártalmasak több hónap vagy év után sem, ám ha megváltozik az illatuk, állaguk, jobb lecserélni. A szemceruza egyébként olajtartalmú, s mivel olajtartalma alacsony, ezért akár 3 évig is eltartható. Ha addig nem fogy el, természetesen.

Az alapozókat viszont már nem érdemes ilyen sokáig használni, fél – egy év után sajnos már változik az állaguk, szétválik a folyadék és a színanyag, ekkor már nem tanácsos felvinni a bőrünkre.

Az alapozóval ellentétben a púder nem tartalmaz romlandó anyagokat, ezért nyugodtan használhatjuk akár éveken át is.

Nyári kánikulánk egyik legtöbbet használt terméke a naptej. Fél – egy évig jó, állítólag a tavalyi termékeket már nem szabad elővenni, mert elveszítik fényvédő hatásukat, de bevallom, hogy én még bizony a tavalyit fújom magunkra. Jó hír, hogy a sprayk hosszabb szavatossági idővel bírnak, ugyanis kevésbé érintkeznek a levegővel, így tovább használhatóak, mint a tubusos társaik.

A szempillaspirálok és szemhéjtusok 3-4 hónapig alkalmazhatóak, ennyi idő után beszáradnak sajnos és elveszítik megszokott állagukat, a nagyobb baj pedig, hogy baktériumok juthatnak a termékekbe.

A gyártási idő ismeretére egyébként általában nincs is szükségünk, hiszen a terméken fel kell tüntetnie a gyártónak, de általános szabály, hogy a sminkek, főleg a por állagú termékek bírják a legtovább, évekig, a víztartalmú, krémes állagú termékek bontatlanul 1-3 évig állnak el, az alapozó és korrektor viszont 6 hónapig használható.

A bőrápolási termékek maximum 1 évig jók, utána cseréljük őket.

Oda kell figyelni a termékek tárolására is, ezzel meghosszabbíthatjuk az élettartamukat. Általánosságban elmondható minden kozmetikumról, hogy hűvös, napfénytől elzárt helyen érdemes tartani őket.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.