Menü

Így különböztetheted meg a napkiütést a napallergiától

A napkiütés vagy másnéven napallergia tulajdonképpen nem a nap miatt alakul ki, hanem a meleg miatt. Az izzadságmirigyek kivezető csövei, ha eltömődnek, akkor a verejték nem tud távozni a bőrfelületen, így irritálhatja a bőrt és kiütéseket okozhat.

A melegkiütés jellegzetes tünetei a viszketésen kívül a bőrpír és a kiütés, amelyek általában a nyakon, arcon, tarkón és az ágyékon jelentkezek. Ezek természetesen akkor jelentkeznek, amikor hőség van és magas a páratartalom, mert ilyenkor a szokásosnál jobban izzadunk. Általánosságban igaz, hogy a kisbabák és a gyermekek hajlamosabbak a melegkiütésre, mivel a szervezetük még nem elég fejlett, nem tudják megfelelően szabályozni a hőmérsékletüket és a hirtelen hőmérsékletváltozáshoz is nehezebben alkalmazkodnak. Ilyenkor ügyeljünk fokozottan rájuk, legyen nálunk elegendő folyadék. Ha mégis melegkiütést tapasztalunk, hűvös zuhannyal és borogatással kezelhetjük.

Na de akkor melyek a napallergia tünetei, hogyan ismerhetjük fel őket és hogyan kezelhető?

A napallergia, vagy másnéven szoláris urticaria valójában nagyon hasonlít a melegkiütésre. A különbség az, hogy a napallergia valóban a bőr allergiás reakciója a napsütésre, ráadásul azonnal kialakul, míg a melegkiütés a meleg és az izzadás hatására okoz tüneteket. Az UV-A és UV-B sugárzások azok, amelyek felelősek az allergiás reakcióért, ráadásul sokszor nem csak kiütés, hanem viszkető pattanások és nedvező hólyagok is előfordulhatnak a leggyakrabban érintett területeken. Jellemzően a 20-40 év közötti, érzékeny bőrrel rendelkező nőket érinti, de előfordulhat férfiaknál is és más korosztályban.

A tünetek intenzitása a napsugárzás mértékétől is függ, valamint három csoportra oszthatók: polimorf fénydermatózis, Mallorca-akné és fotoallergikus reakciók.

A fénydermatózis a fényallergia leggyakoribb formája, amit tulajdonképpen kevernek a napkiütéssel. Egy jó elkülönítési szempont lehet még az, hogy a napallergia egész nyáron, napsütés hatására jelentkezik, míg a napkiütés főként tavasszal és ősszel, mivel nyárra a bőrünk kicsit hozzászokik a meleghez, így a napkiütés is enyhül.

A Mallorca-akné úgy néz ki, mint a gyulladásos pattanások. Ezek a tünetek sokszor nem csak a napsugárzás miatt alakulnak ki, hanem a kozmetikai iparban kapható termékek összetevői is fokozhatják a reakciót.

A fotoallergikus reakciókat az UV sugárzás okozza, de ahogy a Mallorca-akné esetében, úgy itt is szerepet játszhatnak benne különböző kozmetikumok, antibiotikumok, antidepresszánsok, orbáncfű és a citrusfélék is. A tünetek gyulladt, viszkető foltok formájában jelentkeznek.

A napallergia esetében a megelőzés a kulcs. Igyekezzünk minél magasabb faktorú napvédő krémet használni, ami UVA és UVB sugárzás ellen is véd. Allergia ellen kapható napozókrémeket is gyártanak, ezeknél viszont ügyeljünk arra, hogy minden 2-3 órában alkalmazzuk és ha víz éri a bőrünket, újra kenjük be, mivel a krémnek vízzel érintkezve csökken a védőképessége. A napozás utáni krémek is hasznosak lehetnek, hiszen hidratálják a bőrt és nyugtatják, némelyik még gyulladáscsökkentőként is hat.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.