Menü

Dolgok, amik megerősítik a szerelmet

Ne akarjuk megváltoztatni a párunkat - szól a pszichológus első tanácsa, arra, hogyan erősíthetjük meg párkapcsolatunkat. Semmire sincs garancia, ám ha megfogadjuk a további négy javaslatot, nem valószínű, hogy nagyon melléfogunk.

A kommunikáció fontosságát a párkapcsolatban nem győzik hangsúlyozni a pszichológusok. Természetesen akkor sem biztos semmi a szerelemben, ha a felek minden nap mondanak egymásnak valami szépet, ám az alábbi öt jó tanácsot megfogadva jobb eséllyel marad meg a meghittség és szerelem a kapcsolatunkban.

Értékeljük, amink van
Mindig jó, ha abból indulunk ki, hogy értékeljük a másik embert. Könnyű arra koncentrálni, mi hiányzik. Ezért mindig azt tanácsolom, gondolkodjunk inkább azon, mi az, amit értékelek a másik emberben a hétköznapok szintjén. Keressünk minden nap egy ilyen dolgot, és mondjunk is el a másiknak. Ez bármi lehet: egy cselekedet, egy apró változtatás a külsején vagy egy megjegyzés. Ha aktívan keressük a másik emberben az értékes dolgokat, az segít a párunknak, hogy értékesnek érezze magát. Ha pedig a párunk tudja, mi az, amit szeretünk benne, lehet, hogy gyakrabban is megteszi.

Ne akarjuk megváltoztatni a másikat

Mi választottuk a párunkat, aki már akkor is azokkal a tulajdonságokkal rendelkezett, amikkel megismertük, mint most. Nincs jogunk megváltoztatni egy másik embert. Ez a legkisebb dolgokra is igaz a szakember szerint. Nagyon fontos a kettesben töltött idő, ám hagynunk kell teret a másik embernek arra is, hogy a barátaival és a saját hobbijaival foglalkozzon. Ha arra kényszerítjük a másik embert, hogy felhagyjon azokkal a dolgokkal, amik azzá teszik őt, aki, többé már nem lesz az a személy, akibe beleszerettünk.

Hozzuk rendbe a kommunikációt
Ez azzal kezdődik, hogy tisztába jövünk a saját érzelmeinkkel, különben nem leszünk képesek elmondani, mi az, amire szükségünk van és amit várunk a másiktól. A jó kommunikáció és az érzelmi közelség kéz a kézben járnak, ez vezethet a teljesség, megértés, bizalom és biztonság érzéséhez. Az ember gyakran mond olyat a párjának, ami túl keményen hangzik, pedig nem így szánta.

Éreztessük a szeretetet
Vannak, akik a párjuk cselekedetei alapján érzik a másik ember szerelmét. Ez bármi lehet attól kezdve, hogy ágyba viszik a reggelit vagy segítenek a számítógép megjavításában nekik. Másoknak a szóbeli megerősítés vagy a fizikai kontaktus a legfontosabb bizonyíték arra, hogy a párjuk szereti őket. Lehet, hogy minőségi együtt töltött időre, teljes figyelemre vagy ajándékokra van szüksége a párunknak.

Ha a párunk számára az lenne igazán értékes, ha nyilvános helyen kézen fogva sétálnánk, és csupán szavakkal mondjuk, hogy szeretjük, ám nem teszünk semmilyen fizikai gesztust, nem érzi majd, hogy valóban őszinte a szerelmünk. Ismerjük meg, mi az, amire a párunk valóban vágyik, mi a fontos számára, és az ő szeretetnyelvén mutassuk ki az érzelmeinket felé.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?

A hiány érzése egy jóléti világ közepén

A XXI. század embere furcsa ellentmondásban él. A történelem során soha nem volt még ennyire kényelmes, biztonságos és kiszámítható az élet, mint manapság. A technológia kitágította a lehetőségeket, szolgáltatások sokasága könnyíti meg a mindennapokat, és a fejlett országokban a legtöbben szinte korlátlanul hozzáférhetnek lehetőségekhez és szórakozáshoz. Ennek ellenére érezhetjük úgy, hogy valami mégsem jó. Hová tűnik a vidámság, és miért olyan nehéz jól érezni magunkat, amikor látszólag semmi sem hiányzik.

Személyiségtípus kisokos. Mit árulhat el rólunk négy betű?

Milyenek vagyunk mi valójában? Biztos mindenki ismeri a különböző játékos és összetettebb személyiségteszteket, ennek része, hogy például valaki introvertált, extrovertált, csapatkapitány vagy inkább csapattag. Különböző hobbi típuselméleti próbálkozásokkal rengetegszer találkozni. Azonban kérdéses, hogy a valóságban mennyire komplex egy ember lelkivilága?

Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?