Az alkoholfogyasztás hatásai a véralkoholszint mértékének függvényében
- Dátum: 2022.08.29., 00:54
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- alkohol, cukorbetegség, energia, hasnyálmirigy, kockázat, neuropátia
Normál tudatállapot: kb. 0,5 ezrelék alatt semmiféle jelet nem tapasztalunk, a tudatállapot normális.
Eufórikus állapot: kb. 0,3-1,2 ezrelékpont között az illető kissé felszabadulttá, derűssé válik, több beszéd jellemzi. A precíziós mozgások labilissá válnak.
Izgatottság: kb. 0,9-2,5 ezrelékig alakul ki, amikor a hangulatot már nem felszabadultság, inkább ingadozás jellemzi. Az egyén akár olyan dolgokat is tehet, amit józan állapotban nem. A reflexek lassulnak, romlik az érzékelés, valamint a felfogás képessége, súlyosabb esetben emlékezetkihagyás is előfordulhat. Az egyensúly észrevehetően labilissá válik.
Zavarodottság: kb. 1,8-3,0 ezrelék közötti állapot, melynek során a mozgáskoordináció már elég bizonytalan, és romlik a tájékozódás képessége is. A cselekvés szándékai nem egyértelműek. Rosszullét jelentkezhet: fejfájás, hányinger, vagy akár hányás is. Az egyénre levertség, valamint rossz artikuláció is jellemző.
Aluszékonyság: kb. 2,5-4,0 közötti ezrelékpontok esetén áll fent ez az állapot. Lassú mozdulatok, koordinálatlan mozgás jellemző, valamint a reakcióidő is nagyon elhúzódhat. Fokozott rosszullét, hányás, vizelettartási nehézségek jelentkezhetnek. Súlyosabb esetben a személy akár bármilyen pozícióban képes elaludni.
Kómás állapot: kb. 3,5-5,0 ezrelékig terjedő állapot. Teljes eszméletvesztés, kórósan alacsony testhőmérséklet, koordinálatlan légzés és keringés, rosszabb esetben légzésleállás és fulladásos halál is fennállhat.
Halál: a durván 5 ezrelékpont feletti véralkoholszint súlyos alkoholmérgezést okoz, túlélni gyakorlatilag lehetetlen.
Az alkoholos italok világszerte átlagosan az energia-bevitel 2,3%-át teszik ki. Ez az északi skandináv népeknél 10%, míg az iszlám területeken 0%.
Az alkoholfogyasztás egészségre gyakorolt hatásai
Számos tanulmány célozta meg az alkoholfogyasztás szív-érrendszerre, cukorbetegségre, illetve daganatos betegségekre gyakorolt hatásait. A túlzott alkoholfogyasztás bizonyítottan növeli a száj-, a garat-, a gége-, a nyelőcső-, a vastag- és végbél- (férfiaknál), valamint a mellrák kockázatát. Ezen kívül valószínűsíthetően növeli a máj-, illetve nőknél a vastag- és végbélrák kockázatát.
A májzsugor (cirrózis) kialakulásának legnagyobb részéért szintén az alkoholizmus felelős. A mérsékelt mennyiségű alkoholfogyasztás (férfiaknál napi 2, nőknél 1 ital), különösen a jó minőségű vörösborok fogyasztása a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát csökkentheti. A túlzott alkoholfogyasztás azonban közvetlen szívizom károsító hatása révén szívelégtelenséghez vezethet.
A tartós alkoholfogyasztás krónikus hasnyálmirigy-gyulladáshoz vezethet, amelyet heveny fellángolások kísérhetnek. A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás szövődményei közé tartoznak az emésztési rendellenességek, a felszívódási zavarok, valamint a cukorbetegség.
A túlzott alkoholfogyasztás különböző idegrendszeri- és agyi funkciós zavarokat is okozhat. Az alkoholfüggők 15%-a perifériás neuropátiától, különösképpen zsibbadtságtól, álérzékeléstől, járási és egyensúlyzavaroktól szenved.
A mérsékelt alkoholfogyasztás (férfiaknál napi 2, nőknél 1 ital) csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. Ikervizsgálatok alapján a kockázatcsökkenés a 40-50%-ot is elérheti.
Napi 3 vagy több ital fogyasztása esetén a cukorbetegség kialakulásának kockázata viszont nő, ilyenkor hasnyálmirigy eredetű cukorbetegség alakulhat ki.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.