Milyen a jó munkakörnyezet
- Dátum: 2022.09.02., 20:17
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- asztal, beosztott, fáradtság, fényerősség, főnök, kék, kényelem, munkakörnyezet mentális egészség, napfény, pasztell, sárga, szék, színek, ülőmunka, zöld
Ahhoz, hogy munkateljesítményünk csúcsát érjük el, nem mindegy, hogy milyen környezetben végezzük az adott munkatevékenységet. Mik azok a dolgok, amik segíthetnek ebben?
Először is le kell szögezni, hogy egy gyári gyártósoron dolgozó alkalmazottnak sajnos nem adatik meg az, mint egy irodában dolgozó egyénnek, mármint ami a munkakörülményeket érinti. Szerencsére a gyárak már egyre jobban próbálnak odafigyelni, hogy mindenki a biztonsági előírásoknak megfelelő helyen dolgozzon, de ezt be kell vallanunk, hogy nem mindig szép. Az irodai munka egészen más tészta. Amikor egy dolgozó saját asztallal, székkel rendelkezik, amit rajta kívül senki nem használ, akkor van lehetőség olyanra alakítani, ami mondhatni egyénre szabott.
Nagyon sok kutatás irányult már arra, hogy mi az a környezet, amiben az emberek ki tudják hozni önmagukból és munkájukból a legtöbbet. Ez persze a multiknál arra megy ki, hogy minél többet termeljenek, de végre elkezdtek arra is odafigyelni, hogy a dolgozóknak is jó legyen. Tudat alatt befolyásolja döntésünket egy állás betöltése, ha az iroda környezete számunkra tetszetős. Az is biztos, hogy azoknak a dolgozóknak, akiknek tetszik a munkahelyük, a főnökeik elégedettebbek a munkájukkal.
A jó munkakörnyezet legyen elsősorban kényelmes. Itt arra kell gondolni, hogy az ülőmunkát végző embernek megfelelően kényelmes székre és asztalra van szüksége. Azt gondolom, hogy a 170 centiméteres magasságom mellé szükségem van egy olyan magasságú asztalra, amin kényelmesen fel tudom tenni a kezeimet a gép mellé. Az sem mindegy, hogy mivel sokszor órákig mozdulatlanul ülök, milyen széken teszem ezt. Az állítható magasságú és háttámlájú székek egy egészségesebb ülést biztosítanak.
Az, hogy az asztalunkra mit teszünk ki, fotókat, virágokat, gyerekrajzot, kávéfőzőt, kispárnát, az már a mi dolgunk. Egyet viszont véssünk az eszünkbe, mégpedig, hogy ne zsúfoljuk tele az asztallapot, mert nyomasztó lesz a kicsi tér, az pedig nem fog előrehajtani minket a munkaórákban.
A minket körülvevő burkolatok és azoknak a színei meghatározóak lehetnek a mindennapi kedvünkhöz. Már egy korábbi cikkemben kitértem a színek emberre gyakorolt hatásaira, de itt is meg kell jegyeznem, hogy a zöld, a sárga és a kék is remek választás, ha inspirációt és nyugalmat szeretnénk bevonzani. A pasztellszínek is kitűnő falszínek az irodákba, mivel sokféle színű kiegészítővel fel tudjuk dobni. A fények, a fény erőssége is komolyan befolyásolja a munkateljesítményt, hiszen ha egész nap egy kellemetlen, káprázó, villogó fényben kell dolgoznunk, akkor az elvonja a figyelmünket és elfárasztja a szemünket. Mindenképpen figyeljünk az ablakokra. Egyrészt természetes fényt adnak, másrészt a szellőztetéssel az oxigén beengedése frissítő hatással lesz ránk.
Mindezen apró dolgok, amiket, ha figyelembe veszünk, akkor elkerülhetjük azt az érzést, hogy semmi kedvünk bemenni megint az irodába, ami a mentális egészségünkre is komoly hatást gyakorol. Kisebb a kiégés és stresszes fáradtság kialakulásának veszélye.
Bátran rendezzük kényelmesre munkakörnyezetünket, használjunk nekünk tetsző színeket, formákat, tárgyakat, amik inspirálnak, megnyugtatnak, vagy éppen mosolyt csalnak egy nehezebb napunkba.
A mesterséges intelligencia használatának előnyei és hátrányai

A mesterséges intelligencia-rendszerek legtöbbje biztonságos és hasznos, növeli a hatékonyságot és költségmegtakarítást tesz lehetővé, egyes rendszerek ugyanakkor kockázatokat is hordoznak magukba, ezért ezek szabályozást igényelnek.
Miért jó, ha van nyelvvizsgánk

Egy nyelvvizsga megszerzése számos előnnyel jár, mind az egyéni életben, mind a szakmai karrierben. A nyelvvizsga igazolja a nyelvtudásodat, ami növeli a munkavállalási esélyeket, lehetőséget ad a továbbtanulásra külföldön, és javítja a kommunikációs készségeidet a mindennapi életben is.
Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?
Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.
Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.