Alacsony tesztoszteron szint nőknél?
- Dátum: 2022.09.23., 08:03
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- diagnózis, egészség, férfi, hormon, kezelés, kutatás, nő, szexuális vágy, terápia, tesztoszteron, tudomány, tünet
A tesztoszteronnal kapcsolatban rengeteg tévhit terjed. A nők tesztoszteron szintje szintén változik egész életükön keresztül, a menstruációs ciklusaik alatt, sőt különböző napszakokban is más értékeket mérhetnénk.
A tesztoszteron az úgynevezett androgén (vagyis férfi nemi) hormonok közé tartozik. Befolyásolja többek között a termékenységet, a vörösvérsejtek termelődését, az izomtömeg- és zsíreloszlást, valamint a szexuális vágyat.
A legtöbben azt gondolják a tesztoszteron csak a férfiak hormonja, de valójában mindenkinek szüksége van egy bizonyos mennyiségre. Az mindenesetre igaz, hogy a férfiaknak több kell, mint a nőknek, viszont a nők mellékveséi, illetve petefészkei is termelik. Egyelőre azonban nincs konszenzus azzal kapcsolatban, hogy mit nevez a tudomány alacsony tesztoszteron szintnek nők esetében.
Az alacsony tesztoszteron szint a következő tüneteket okozhatja:
izomgyengeség
alvászavarok
csökkent nemi vágy
lustaság
kimerültség
súlygyarapodás
csökkent szexuális kielégülés
termékenységi problémák
szabálytalan menstruációs ciklusok
hüvelyszárazság
csontritkulás
Itt fontos megjegyezni, hogy a témával kapcsolatos kutatási terület még mindig nagyon limitált. Mivel a tünetek rendkívül hétköznapiak lehetnek, fontos, hogy orvossal beszéljük meg a problémáinkat, aki más állapotok fennállását is ellenőrizni fogja. Így megvizsgálhat, hogy esetünkben jelen lehetnek-e a következők:
depresszió
szorongás
krónikus stressz
pajzsmirigy betegség
átmenet a menopauzába
A háttérben meghúzódó okok
A menopauza betörésével, illetve a kor előrehaladtával csökken a tesztoszteron szintje, ami egy normális folyamat. Tehát ahogy idősödnek a nők, természetesen módon csökken a tesztoszteron szintjük. Viszont az ebben az időszakban rendszeresen szedett ösztrogén is hozzájárulhat ehhez a folyamathoz.
Problémák a petefészkekkel, az agyalapi miriggyel vagy a mellékvesékkel. Ha a petefészkeket eltávolították, vagy ha valaki veseelégtelenségben szenved, ezek a szervek nem látják el funkcióikat megfelelően, ami könnyen vezethet alacsony hormonszinthez.
Diagnózis
Ha bármi miatt fennáll a gyanú, az orvos a fizikai vizsgálat, valamint a beteg alapos kikérdezése után vérvizsgálatot kér.
Kezelés
Vannak olyan ösztrogénpótló tabletták, amelyek tesztoszteront tartalmaznak. Ezek azonban vagy elenyésző mennyiségben tartalmaznak tesztoszteront, vagy a szervezet egyáltalán nem is képes annak felvételére ezekből a tablettákból.
Ajánlhat az orvos injekciót vagy tesztoszteron tablettát, remélve, hogy a nőkön hasonló hatást fognak kifejteni, mint a férfiakon: növelik az energiaszintet és a szexuális vágyat. A legtöbben azonban nem javasolják, hogy nők tesztoszteront szedjenek. Az FDA, azaz az amerikai gyógyszerügynökség már jóváhagyott néhány kezelést, azonban ezeknek komolyabb mellékhatásai is lehetnek: hajhullás, pattanások, kiterjedt arcszőrzet, mélyülő hang, megnagyobbodott csikló.
Az orvosok ajánlhatnak alternatív terápiákat is az állapot javítására vagy a tünetek csökkentésére, és ha nem túlzottan komoly a helyzet, ez a legjárhatóbb út. Ilyenek lehetnek például:
szexuálterápia
stresszmenedzsment
elég alvás
megfelelő, egészséges étrend
dehidroepiandroszteron szedése (Ez utóbbinak hatásossága a mellékhatások előfordulása megint megkérdőjelezhető.)
Fontos tehát látni, hogy az állapot kezelése folyamatos kutatás alatt áll, illetve, hogy az orvosoknak is időbe telik, mire megértik, hogyan befolyásolja ez a nők egészségét.
Az eredeti cikk itt olvasható: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322663
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.