Menü

Hogyan tudunk spórolni az árammal?

Több családnak is gondot okoz a villanyszámla kifizetése, a többtagú családok akár komoly többletköltségektől is tarthatnak, kis odafigyeléssel azonban sokat spórolhatunk. Nagycsaládos anyukaként én személy szerint kíváncsi voltam, mit tehetek a költségeink csökkentése érdekében. Azon túl, hogy folyamatosan arról szólnak a napjaim, hogy kapcsolom le a fiaim után a villanyt, a tévét, a rádiót, sok más olyan dolog van, melyre érdemes lenne mostantól jobban odafigyelni.

A villanyszámla tetemes részét a lakás világításának költségei teszik ki, ezért nyilván itt kezdi az ember a takarékoskodást, érdemes a hagyományos izzókat energiatakarékosra cserélni. Ez bár elsőre drágább, hiszen többe kerülnek ezek az izzók, azonban cserébe hosszabb élettartamot nyerünk.

Pénzt takaríthatunk meg, ha a csillár helyett olvasólámpát, kisebb fogyasztású hangulatos világítást használunk, nem borítják ugyan hatalmas fényárba a szobákat, ugyanakkor hangulatosak és kevesebb fogyasztással járnak.

Olvasáshoz elég egy kis olvasólámpa is a csillár helyett, a célnak tökéletesen megfelel, s azokban a szobákban, ahol nem tartózkodunk, felesleges égetni a lámpát, egy fényforrás pedig bőven elég egy helyiségbe.

Nálunk kedveltek a led-szalagok, ezekkel is feldobhatjuk a lakást és remek megoldások a villany helyettesítésére. Fogyasztásuk alacsony, élettartamuk viszont akár ötvenezer óra is lehet, tehát napi nyolcórás használat mellett is csak tizenöt-tizenhét évente szükséges cserélni őket.

A konnektorban hagyott töltőkről is tudni kell, hogy fogyasztják az áramot, akkor is, ha nem használjuk őket, húzzuk ki és ne hagyjuk a konnektorban.

Az asztali számítógép is „eszi” az áramot, pedig mégis órákat hagyjuk bekapcsolva úgy, hogy nem használjuk. Nálunk előfordul rendszeresen, hogy mese megy róla, aztán meg elfelejtjük kikapcsolni, pedig a gyerekek már régen mást és máshol játszanak.

A háztartási gépek közül a fagyasztószekrény és a hűtőgép fogyasztja állítólag a legtöbb áramot. Ezeken nem tudunk spórolni, azonban a készülékek optimalizálásával máris pénzt takaríthatunk meg. Minél hűvösebb helyen van a hűtőnk, annál kevesebbet fogyaszt, érdemes többször jégteleníteni és meleg vagy langyos hűteni valóval nem tele pakolni. A hőfokon is állíthatunk, nem szükséges a leghidegebbre állítani, ha nem fagyasztani akarjuk az ételeket.

A mosógép használatán is spórolhatunk, a szárítógép helyett pedig teregethetünk is.

Vannak olyan fogyasztások és kiadások, melyeken nem lehet spórolni, azonban sokat számít, ha tudatosabban használjuk a gépeinket, elektromos berendezéseinket. Amire nincs szükség, az ne legyen bekapcsolva. Váljunk tudatos fogyasztókká.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.