Menü

Ékszertisztítás házi módszerekkel

Sokan szeretnek ékszert hordani, többen le sem veszik fürdésnél, alvásnál, sportolásnál, kertészkedésnél, házimunka közben, a mindennapi használatból kifolyólag azonban zsír, krémek, szappan, kosz és egyebek rakódnak le rajtuk, ezektől a lepedékektől pedig elszíneződhetnek. Szerencsére léteznek „ütős” praktikák a csillogás megőrzéséért, házi tippekkel gyönyörű tisztává varázsolhatóak kedvenc kiegészítőink, karkötőink, láncaink, fülbevalóink, gyűrűink.

Egy dolog, hogy lerakódások tompítják ékszereink fényét, egy másik probléma, hogy a gyűrűk belsejében lerakódó szennyeződések irritálhatják a bőrt, viszketést okozhatnak, kisebesedéssel járhatnak, ekcéma is kialakulhat, mely főleg az érzékeny bőrűekre jellemző.

A nagyon kényes ékszereket bízzuk szakemberre, ötvösre, a hétköznapi kiegészítőinket azonban otthon is megtisztíthatjuk házi módszerekkel, ezeket gyűjtöttük csokorba.

A gyöngyeinket érdemes gyakran megmosni, vagy hetente vizes kendővel áttörölni.

Az arany ékszerek mindig divatosak. Ezek tisztításához alkoholra van szükség, mellyel óvatosan átmossuk, majd bársony rongy vagy vatta segítségével szárazra töröljük.

Az arany ékszereket folyékony szappanos vízbe is áztathatjuk, esetleg lágy fogkefével sikáljuk át őket.

Az ezüst ékszerek a levegőn, az oxigénnel reakcióba lépve hamar megsárgulnak, bőrünkkel érintkezve pedig elfeketedhetnek. Egy tuti tipp, hogy főzzünk meg néhány burgonyát héjastól egy kevés vízben, majd az így kapott lével törölgessük át az ezüstöt. Az elfeketedett ezüstláncot sós vízben való áztatással is újra fényessé varázsolhatjuk.

Ezüst csecsebecséim régen gyakran tisztítottam fogkrémmel, látványosan csillogóvá tehettem őket ezzel a módszerrel.

Hatásos módszernek tartják, ha félbevágott citrommal dörzsöljük át megkopott ékszereinket, ez különösen a réz ékszereinknél hatásos. A réz ékszert mosószerrel is megmoshatjuk, majd egy citrom héjával fényesre sikálhatjuk. A réz és cink ékszereket megtisztíthatjuk kávéval is, ehhez erős fekete kávéra van szükség, melybe egy rongyot áztatunk és ezzel dörzsöljük fényesre ékszereinket.

A bronz ékszereket érdemes szappanos vízben áztatni, amelybe pár csepp alkoholt is öntöttünk. Az áztatás után az ékszereket tiszta vízzel leöblítjük és gyapjúval áttöröljük. Tisztítás után a bronz tárgyakat érdemes színtelen lakkal átkenni, ettől hosszan megőrzik majd a fényüket.

A drágakövek és féldrágakövek tisztítása esetén a legjobb megoldás, ha 90%-os alkoholba áztatjuk őket.

Az ékszertisztítás témája mindig aktuális lehet, hiszen sokan szeretnénk a régi, megfakult, elszíneződött ékszereinket újra régi pompájukban látni, hordani és megőrizni szépségüket.

Az összeköltözés pszichológiája

Manapság egyre több fiatal pár kezdi közös életét összeköltözéssel a házasságot megelőzően, vagy azt helyettesítve. Felmerül a kérdés: az elköteleződés szempontjából vajon mennyiben más az összeköltözés, mint a házasság?

Szelfiturizmus?

Nem olyan rég olvastam, hogy szelfigátló paravánt húztak fel egy alpesi faluban, azóta pedig újabb és újabb települések elégelték meg a szelfituristákat.

Egy könyv jogainak védelme

Írtam egy könyvet, egy tudományos munkát, egy online cikket. Hogyan védjük meg az ötleteinket, és a szellemi jogainkat? Nem fogják ellopni az ötletemet? Mit tegyek, ha lemásolják a blogbejegyzésemet, kölcsönveszik az írásaim egy részét? Egyáltalán minek mekkora a súlya, a lopás az lopás, vagy nyilván egy cikk, nem egy kategóriába esik egy könyvvel? Ebben az írásban ezekre a kérdésekre kaphatunk válaszokat.

Elektromos vagy benzines motorkerékpár?

Miért érdemes elektromos motorkerékpárt venni benzines helyett? Ez egy nagyon aktuális kérdés lehet a mindennapi közlekedésben résztvevőknek, és a felnövekvő generációnak is. Az új motorosokat nem kötik a beégett motoros előítéletek, mint a kötelező nagy köbcenti, a nagy hang, a sok lóerő, mert attól vagyok igazi férfi, stb… Ők nyitottabbak az új technológia előnyeire, és szép lassan mindenkire hat az elektromos forradalom.

Hogyan szokjunk le a körömrágásról?

Bizony nagyon nehéz leszokni a körömrágásról, hiszen ez is egy függőség. Az még nem elég, hogy eldöntjük, leszokunk róla, meg is kell tenni az első lépéseket. Mi válthatja ki ezt és milyen módszerek segíthetnek a leszokásban?