Menü

Figyelj a szívritmuszavar tüneteire

Szívünk dobbanásai a mindennapi életünk mozgatórugója, de nem mindegy, hogy milyen ritmusban, vagyis szabályosan teszi. Tüneteire figyelve megelőzhetünk későbbi nagyobb egészségügyi problémákat is.

A szívritmuszavar, orvosi nevén aritmia (arrhytmia) a szív normális működésének megváltozását jelenti, amit a pulzusunkat kitapintva ellenőrizhetünk. A legelterjedtebb a bradicardia, ami az átlagnál lassabb és tachicardia, ami pedig az átlagnál gyorsabb percenkénti szívverést jelent. Ezeken kívül az orvostudomány ismer még igen sokféle szabálytalan ritmust.

Aggodalomra csak akkor lehet okunk, ha bármelyik problémát rendszeresen érezzük, de akkor sem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, a problémák jó része csak megfigyelést igényel, vagy gyógyszeres kezeléssel kordában tartható. Szívünkre érdemes nagy figyelmet fordítani, mivel ez a szervezet motorja. Egy egészséges szív naponta nagyjából 110.000-szer dobban, évente több, mint 40 milliószor.

Hatalmas számok ezek, főleg, ha azt nézzük, hogy egy felnőtt ember ereiben 5-6 liter vér folydogál, amit a szívünk egyetlen perc alatt átmozgat az egész testünkön, beleértve a kis- és nagy vérkört is. A betegség kialakulásának számtalan oka lehet, teljesen független a nemtől és kortól. Kialakulhat ártalmatlanul is, mint például hirtelen fellépő fizikai aktivitás révén is, kiválthatja akár stressz, izgalom, helytelen táplálkozás, mozgásszegény életmód, túlsúly, vitaminhiány, de egy gyógyszer szedés során is felmerülhet mellékhatásként.

Mire figyeljünk?

Bradicardia esetén a szív 60 ütés/perc alatti szívverést figyelhetünk meg, aminek tünete lehet a szédülés, ájulás, fáradtságérzet, a legrosszabb esetben szívmegállás. A tachicard szívműködés esetén 100 ütés/perc, vagy a feletti számmal kell szembenéznünk, jele lehet a légszomj, az az érzés, hogy szívünk kiugrik a helyéről, kellemetlen, vagy feszítő érzés a mellkasban. A régóta fennálló tachicard szívverés egyéb súlyos problémákat is okozhat, hiszen megakadályozza a szív helyes működését, nem tudja az összes vért kipumpálni, ami vérrögök kialakulásához is vezethet.

A tünetek jelentkezésekor ujjunkat tegyük a csuklónk belső felére és egy percen át számoljuk szívverésünket. Egy felnőtt ember normál szívverése 68-75 ütés/perc körül mozog, érdemes jegyzetelni napközben, és azt is leírni, hogy milyen volt a fizikai aktivitásunk, vagy mennyire voltunk stresszes helyzetben. Manapság már az okosórák alap funkciója a pulzusmérés, többségükhöz már aktivitás mérő is kapcsolódik, így ez egészen le tudja egyszerűsíteni dolgunkat. Probléma esetén első körben háziorvosunkat kell keresnünk, ő fog továbbküldeni indokolt esetben szakorvosi vizsgálatra.

Magunk is tehetünk azért, hogy szívdobogásunk rendben legyen, életmód változtatással nagyon jó eredményeket érhetünk el. Mivel a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a túlsúly, a mozgásszegény életmód, illetve a helytelen táplálkozás, mind-mind rizikótényező, így a káros szenvedélyek elhagyásával, mozgással és egészséges táplálkozással javíthatjuk vérkeringésünket.

Vigyáznunk kell szívünkre, hiszen rossz motorral rosszul, vagy egyáltalán nem működik a testünk, ezért figyeljünk a jelekre, rezgésekre, probléma esetén pedig forduljunk orvoshoz.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.