Menü

Lábgomba, a rémek réme

Nem szeretünk róla beszélni, szégyelljük, még az orvosnak se szívesen valljuk be, ha viszket a lábunk, pedig a lábgomba egy elterjedt betegség, emellett, ha időben elcsípjük, hamar gyógyulhatunk is.

Ezt a fajta kellemetlen elváltozást leggyakrabban egy Trichophyton rubrum nevű gombafaj okozza, mely megtelepedhet a talpon, vagy a lábujjak között is, de előfordul, hogy mindkét helyen egyszerre. Szűnni nem akaró viszketés, bőrpír, sebesedés, hámlás, hólyagok és égő érzés is lehetnek a tünetei. A gombásodás egyik legjobb szó szerinti melegágya a lábujjak közti, meleg, nedves, szellőzés mentes környezet, innen pedig csak egy pár milliméterre van a körmünk, ami alá befészkelődhet és csak hosszadalmas kezeléssel szabadulhatunk meg tőle. Többnyire azoknál az embereknél alakul ki nagyobb eséllyel, akik gumicsizmában dolgoznak, sokat sportolnak és beleizzad a lábuk a cipőbe, vagy sok időt töltenek uszodai vízben.

Egy gombával fertőzött láb zokni és cipő viselése nélkül, vagyis mezítláb minden egyes lépéssel fertőző hámsejteket hagynak maguk után, amivel átadják a következő mezítlábas embernek a fertőzést. Bizonyos immunhiányos állapotokban sokkal nagyobb az esély arra, hogy szervezetünket megtalálják ezek a gombák, melyek később sokkal nehezebben kezelhetőek.

Mit tehetünk a megfertőződés ellen?

Először is mindig vegyünk papucsot az uszodákban, ha nem otthon vagy az utcán vagyunk. Rendszeresen fertőtlenítsük a törölközőket, fürdőszoba szőnyegeket, a zuhanyzót és kádat, valamint a cipőinkre is figyeljünk oda, már kapható sokféle speciális, cipőfertőtlenítő spray. Próbáljunk meg a lehető legtöbb pamutot tartalmazó zoknit viselni, és ha izzadásra hajlamos a lábunk, szerezzünk be lábdezodort, és amikor lehetőségünk van rá, hordjunk nyitott cipőket, hogy szellőzhessen a bőrünk.

Mit csináljunk, ha mégis elkaptuk?

Azon kívül, hogy a fent említett javaslatokra szentírásként tekintünk ez ügyben, nehogy mást is megfertőzzünk, menjünk bőrgyógyászhoz, aki az erre való helyes kezeléshez irányt mutat. Gyógyszertárakban kapható készítményekkel, kenőcsökkel kezelhetjük már a kezdeti szakaszban is. Házi praktikák közül kipróbálhatjuk például, hogy almaecettel kevert vízben naponta kétszer 15 percet áztatjuk lábunkat.

Az ecet elpusztítja a gombát, hűsíti a viszketést. Szuper és kellemes illatú csodaszer még a levendula- és a teafa olaj. Mindkettő fertőtlenítő és nyugtató hatással bír, de használjuk egyiket sem töményen, hanem hígítsuk fel vízzel, majd vattapamaccsal törölgessük át az érintett területet. Mindig mossunk kezet ezek után, nehogy a gomba máshova is eljusson.

Nem kell megijedni, ha gombás fertőzés üti fel fejét talpunkon, gyors kezeléssel és egy kis odafigyeléssel hamar búcsút inthetünk a viszketésnek, de ehhez az kell, hogy mindig ügyeljünk oda a higiéniára és vegyük észre az intő jeleket.

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?