Menü

Női szűrővizsgálatok, amiket nem hagyhatunk ki

Mindenkinek szüksége van szűrővizsgálatokra ahhoz, hogy ellenőrizni tudják, hogy minden rendesen működik e testünkben, de vannak kifejezetten női vizsgálatok, amiket nem szabad elbagatellizálni, nézzük, mik ezek.

A rohanó világban semmire sincs időnk, szinte futunk az életünk után, nem hogy arra, hogy akár órákig várva egy váróteremben szűrővizsgálatokra menjünk, pedig ezeket nem szabad elhanyagolni. Pont azért van rájuk szükségünk, hogy ne kelljen versengeni a betegségek okozta időhiánnyal, hanem, ha valamilyen gond van, akkor azt időben felfedezzék és elkezdjék a megfelelő terápiát, hogy még nagyobb baj ne történjen. A szervezet bizonyos szempontból külön ellenőrzést igényel, csak, ha a gyerekvállalást nézzük, egészségügyileg rendben kell lennünk.

Az első és egyik legfontosabb az évenkénti méhnyakrák szűrés. Nehéz kérdés, hiszen ez egy eléggé intim téma, még akkor is, ha olyan orvost találunk, akiben feltétlenül megbízunk. Ezt nem végezhetjük otthon, kis kellemetlenséggel járó vizsgálat, amivel meggyőződhetünk, hogy minden rendben. Ne akkor forduljunk orvoshoz, amikor már fájdalmakkal élünk, mivel évente csak Magyarországon 1000-1200 megbetegedést diagnosztizálnak és legrosszabb esetben halálos kimenetelű betegség is lehet. Itt érdemes elgondolkodni a HPV oltás beadatásán, hiszen a HPV az oka az estek nagy százalékában a betegség kialakulásának. A másik, ami szintén ide tartozik, a mellek vizsgálata.

Ezt havonta, a menstruáció előtti héten érdemes otthon elvégezni, mivel ilyenkor tapinthatóak ki legjobban az elváltozások. Amennyiben dudort, vagy bemélyedést látunk, először hátra, majd fej fölé, végül oldalra tartsuk kezünket, másikkal pedig óvatosan vizsgáljuk meg mindkét mellünket. Fontos, hogy vizsgáljuk át hónaljunkat is.

Az anyajegyszűrés azért nagyon fontos, mert egészen korai szakaszban is ki tudják zárni a bőrrák kialakulásában szerepet játszó, kockázatos elváltozásokat. A nők jó része szeret napbarnított lenni, ezért nem csak nyáron töltenek sok időt napon, hanem szoláriumba is járnak, ez pedig elég magas rizikójú egy világos bőrű embernél. Figyeljük, hogy anyajegyeink alakja, színe, kiterjedése nem változik e.

A cukorbetegsége szűrését is ki kell emelni, mivel ez sokáig lehet egy lappangó betegség is. Kialakulását számos rizikófaktor jellemzi, mint stressz, mozgáshiány, egészségtelen táplálkozás, ülőmunka, túlsúly, vagy genetikai hajlam is.

Ne feledkezzünk meg a csontsűrűség-vizsgálatról sem, mivel a nőket jobban érinti az időskori csontritkulás veszélye, mint a férfiakat. Ezt a mérést elég öt évente végezni, hasonlóan történik, mint egy röntgenvizsgálat és általánosságban az alkaron végzik.

Ne féljünk orvoshoz menni, írjuk be előre a naptárunkba, hogy következő évben mikor kell időpontot kérnünk a szűrésekre, mert ezek a vizsgálatok életünket is megmenthetik.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.