Menü

Női szűrővizsgálatok, amiket nem hagyhatunk ki

Mindenkinek szüksége van szűrővizsgálatokra ahhoz, hogy ellenőrizni tudják, hogy minden rendesen működik e testünkben, de vannak kifejezetten női vizsgálatok, amiket nem szabad elbagatellizálni, nézzük, mik ezek.

A rohanó világban semmire sincs időnk, szinte futunk az életünk után, nem hogy arra, hogy akár órákig várva egy váróteremben szűrővizsgálatokra menjünk, pedig ezeket nem szabad elhanyagolni. Pont azért van rájuk szükségünk, hogy ne kelljen versengeni a betegségek okozta időhiánnyal, hanem, ha valamilyen gond van, akkor azt időben felfedezzék és elkezdjék a megfelelő terápiát, hogy még nagyobb baj ne történjen. A szervezet bizonyos szempontból külön ellenőrzést igényel, csak, ha a gyerekvállalást nézzük, egészségügyileg rendben kell lennünk.

Az első és egyik legfontosabb az évenkénti méhnyakrák szűrés. Nehéz kérdés, hiszen ez egy eléggé intim téma, még akkor is, ha olyan orvost találunk, akiben feltétlenül megbízunk. Ezt nem végezhetjük otthon, kis kellemetlenséggel járó vizsgálat, amivel meggyőződhetünk, hogy minden rendben. Ne akkor forduljunk orvoshoz, amikor már fájdalmakkal élünk, mivel évente csak Magyarországon 1000-1200 megbetegedést diagnosztizálnak és legrosszabb esetben halálos kimenetelű betegség is lehet. Itt érdemes elgondolkodni a HPV oltás beadatásán, hiszen a HPV az oka az estek nagy százalékában a betegség kialakulásának. A másik, ami szintén ide tartozik, a mellek vizsgálata.

Ezt havonta, a menstruáció előtti héten érdemes otthon elvégezni, mivel ilyenkor tapinthatóak ki legjobban az elváltozások. Amennyiben dudort, vagy bemélyedést látunk, először hátra, majd fej fölé, végül oldalra tartsuk kezünket, másikkal pedig óvatosan vizsgáljuk meg mindkét mellünket. Fontos, hogy vizsgáljuk át hónaljunkat is.

Az anyajegyszűrés azért nagyon fontos, mert egészen korai szakaszban is ki tudják zárni a bőrrák kialakulásában szerepet játszó, kockázatos elváltozásokat. A nők jó része szeret napbarnított lenni, ezért nem csak nyáron töltenek sok időt napon, hanem szoláriumba is járnak, ez pedig elég magas rizikójú egy világos bőrű embernél. Figyeljük, hogy anyajegyeink alakja, színe, kiterjedése nem változik e.

A cukorbetegsége szűrését is ki kell emelni, mivel ez sokáig lehet egy lappangó betegség is. Kialakulását számos rizikófaktor jellemzi, mint stressz, mozgáshiány, egészségtelen táplálkozás, ülőmunka, túlsúly, vagy genetikai hajlam is.

Ne feledkezzünk meg a csontsűrűség-vizsgálatról sem, mivel a nőket jobban érinti az időskori csontritkulás veszélye, mint a férfiakat. Ezt a mérést elég öt évente végezni, hasonlóan történik, mint egy röntgenvizsgálat és általánosságban az alkaron végzik.

Ne féljünk orvoshoz menni, írjuk be előre a naptárunkba, hogy következő évben mikor kell időpontot kérnünk a szűrésekre, mert ezek a vizsgálatok életünket is megmenthetik.

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.

Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?

Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?

Kiszáradás – figyelj oda!

A nagy nyári melegben könnyű elfeledkezni arról, hogy eleget igyunk, mert elvonja figyelmünket például a strandolás, pedig a kiszáradás veszélyes sokszor fennáll.