Miért dőlünk be a csaló üzeneteknek és mit kell tenni, ha megtörtént a baj?
- Dátum: 2022.12.21., 06:17
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alkalmazás, anonimizál, bűnöző, csaló, email, futárszolgálat, gyári, internetes, jelszó, nemzetközi., nyomkövetés, posta, rendőrség, sms, szolgáltató, telefonos, telepít, üzenet, veszély, vírus
Miért dőlünk be a csaló üzeneteknek és mit kell tenni, ha megtörtént a baj?
Manapság nagyon gyakoriak sajnos az internetes, telefonos csalók, akik emailben, sms -ben próbálnak meglopni bennünket. Az egyik csalássorozat az egyre népszerűbb házhozszállítást igyekszik kihasználni, s a posta, egyéb szolgáltatók, vagy a különböző futárszolgálatok k nevében küldenek üzeneteket.
Talán már találkoztunk olyan értesítéssel, hogy „megérkezett a csomagja”, s minden - csomagunk nyomkövetésére felszólító SMS - tartalmaz egy linket, amelyet megnyitva látszólag egy ismert futárszolgálat oldalára kerülünk, ahol máris vadásznak az adatainkra, például azzal, hogy felhívják figyelmünket egy alkalmazás telepítésére, amely kártevőt tartalmaz. Fontos, hogy ezt semmiképp se tegyük meg.
Mit tegyünk, ha ilyen SMS-t kapunk?
A tapasztalatok eddig azt mutatják, hogy az SMS megnyitása önmagában nem veszélyes. Több esetben a link megnyitásakor maga a böngésző figyelmeztet, hogy az adott weboldalt már többen is gyanúsnak jelentették. A legbiztosabbak pedig a naprakész vírusvédelmi programok, melyek segítenek elhárítani az ilyen jellegű veszélyeket.
A rendőrség több pontban összefoglalta, hogyan lehet a legegyszerűbben elhárítani az efféle csalásokat.
alaposan gondoljuk át, hogy rendeltünk-e bármit is online, és azzal kapcsolatban várunk-e tájékoztatást!
semmiképpen se kattintsunk az üzenetben szereplő linkre!
ha esetleg mégis telepítettük a vírust, mielőbb végezzük el a telefon gyári visszaállítását!
változtassuk meg gyakran jelszavainkat.
Hogyan válunk mi magunk is fertőzőkké?
Sajnos azért terjed gyorsan, mert hozzáfér a névjegyzékünkhöz és az áldozatok telefonjairól továbbküldi a csaló üzeneteket. Előfordult velem gyakran, hogy emailben kértek tőlem csekkbefizetést, elmaradt számlák rendezését, a valódi felülethez megtévesztésig hasonló formátumú emaillel, logóval.
Hogyan tudjuk felismerni, hogy egy email csalók tollából származik?
Nos magyartanárként elsősorban ami számomra intő jel, a hibás helyesírás, a hiányzó ékezetek, az idegen domain név. Ekkor mindig gyanakodjunk.
Kik állnak a háttérben? A küldő telefonszámok és az sms-ekben lévő linkek nem kötődnek konkrét csalókhoz: a bűnözők anonimizálják mozgásukat, szinte lehetetlen azonosítani őket. Szakértők szerint nemzetközi bűnözői csoportról van szó, melyben több ország érintett.
A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.
Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.
Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.
Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.
Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.