Tippek téli bőrvédelemhez
- Dátum: 2022.12.23., 07:51
- Martinka Dia
- képek: pixabay.com
- ajakápoló, arcápolás, arcradír, átkrémez, bőrápolás, bőrtípus, bőrvédelem, évszak, fényvédelem, folyadékfogyasztás, fűtés, hideg, hidratál, hőmérséklet, illóolaj, kézkrém, krémzselé, másképp, párásít, szél, szolárium, tél, testápolás, testápoló, vitamin., zsírosabb krém
Mindenki bőrtípusa más és más ápolást igényel, s nemcsak attól függően, hogy érzékeny bőre, száraz bőre, zsíros bőre van-e valakinek, hanem attól is, hogy épp mely évszakban járunk.
A központi fűtés, a hideg, a szél, és a kinti-benti hőmérséklet közti hőmérséklet különbség mind próbára teszik a bőrt.
Télen a bőr legfelső rétege kiszárad, berepedezik, kipirosodik, megjelenhet az ekcéma, s hogy arcunk újra selymes legyen és puha, ahhoz a speciális téli bőrápolási rutin szükséges. Legfontosabb ebben az időszakban a hidratálás.
Jöhetnek a nyáron mellőzött, ám télen szükséges zsírosabb, sűrűbb állagú krémek.
Míg nyáron könnyű krémzseléket használunk, addig a téli hónapokban a zsírosabb arcápolókat részesítjük előnyben. Különösen száraz bőrűeknél akár naponta többször is ajánlott átkrémezni a bőrt.
Óvatosan az arcradírral. Az arcradír fontos eleme az arcápolásnak ALKALMANKÉNT, ám tudni kell, hogy a túlzásba vitt használat szinte „leradírozza” a bőr természetes hidratáltságát.
Használjunk fényvédő krémet!
Bizony jól írtam, nem az évszakot kevertem össze. Télen is süt a nap és a bőrnek télen is fontos a fényvédelem. Télen is védekezzünk a nap káros hatásai ellen! A 15 faktoros naptejek a mindennapi kint tartózkodáshoz elegendőek, így elkerülhető a bőrdaganatok kialakulása.
Használjunk ajakápolót!
Az ajkainkat többször is kenjük át ápoló stifttel megóvva ezzel a széltől, hidegtől. Nincs rosszabb, mint a sebes, kirepedezett ajak, mely komoly fájdalommal is járhat.
Védjük arcunkat a széltől! Amennyire lehet, tekerjünk sálat az arcunkra, hordjunk csősélat, kesztyűt és sapkát!
A gyakori kézmosás és a hideg miatt különösen fontos a kézkrémek gyakori használata is.
Aki szoláriumba jár, mindenképp használjon gyakrabban testápoló krémeket, s tartsunk mértéket, hiszen a szoláriumokban használt ultraibolya fény is növeli a bőrdaganatok, így a melanóma kialakulásának rizikóját is.
Párásítsunk! A fűtés miatt a benti száraz levegő nedvességet von el a bőrtől, ezért a párásítók jó szolgálatot tehetnek, igazán kellemes a párásítást illatos illóolajokkal végezni.
Szedjünk vitamint! A bőrünknek ez télen különösen fontos, ajánlott a D vitamin, az E vitamin. Mindezek mellett, ha a folyadékpótlásra és a változatos táplálkozásra is odafigyelünk, akkor minden bizonnyal szép és egészséges bőrrel vészelhetjük át a telet.
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?
Mi az a vasfelszívódási zavar?

A vas többsége a vékonybél első területein szívódik fel. Ha valami akadályozza ezeket a szakaszokat – például gyulladás, cöliákia, Crohn-betegség vagy gyomor-bypass műtét –, akkor kialakulhat felszívódási zavar, még akkor is, ha a táplálékkal elegendő vas jut be a szervezetbe. Mi az a vasfelszívódási zavar?
Mit rejt egy energiaital? A koffein hatása a fiatal szervezetre

Egyre inkább köztudott, hogy az üdítők világa vonzza a kamaszokat. A 2024-es magyarországi korhatárosítás, amely nemrégiben lépett életbe megtiltotta az energiaitalok árusítását 18 év alattiaknak, bizonyos feltételek mellett. A döntést sokan felesleges szabályozásnak, mások bölcs lépésnek tartják. Azonban az biztos, hogy a koffeinen túl más adalékanyagok is veszélyt jelentenek. Ugyanis a serkentő löttyök tömkelege nem csak tömény erő dobozba zárva, hanem komplexebb termékek sokasága.